Jsme „v tom“ s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - Před početím
Období před početím miminka. Ať už se nacházíte v období plánování miminka, nebo jste již v očekávání, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi odborníky pětidílnou sérii užitečných článků, které vám usnadní a zpříjemní tuto úžasnou a neopakovatelnou etapu vašeho života. Postupně se zaměříme na pět období.
Autorky: Mgr. Kristýna Jelínková & Alena Jugová
Ať už se nacházíte v období plánování miminka, nebo jste již v očekávání, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi odborníky pětidílnou sérii užitečných článků, které vám usnadní a zpříjemní tuto úžasnou a neopakovatelnou etapu vašeho života. Postupně se zaměříme na těchto pět období:
1. Období před početím miminka
5. Šestinedělí
Období před početím miminka
Pravděpodobně jste už někde četli nebo zaslechli, že o průběhu těhotenství a správném vývoji plodu se rozhoduje dávno před tím, než žena přijde do jiného stavu.
Jak tedy podpořit tělo ženy před otěhotněním, a připravit tak ideální podmínky pro samotné početí?
„Sama si velice dobře pamatuji na všechny emoce spojené s těhotenstvím, a to už v době, kdy jsem nad touto velkou životní změnou teprve přemýšlela. Nakoupila jsem si spousty knih o tom, jak nejlépe otěhotnět, kdy je vhodná doba na početí a jak se počítají plodné a neplodné dny. Pokud tedy patříte do stejné skupiny jako já, mám pro vás jednu radu k nezaplacení.” Alena z Puravie
Období před těhotenstvím je stejně tak důležité jako samotné těhotenství
V poslední době se stále častěji setkáváme s partnery, kteří se tak zaměřují na materiální zajištění, ať už sebe nebo budoucího potomka, že jim uniká jedna podstatná věc. Čím zdravější je nastávající maminka ještě před samotným početím miminka, a to nejen fyzicky, ale také psychicky, tím zdravější a klidnější bude její děťátko. Tělo každé maminky ovlivňují velmi silně emoce, a to nejen pozitivní (radost), ale také ty negativní (strachy). Proto je dobré myslet na propojení těla, mysli a duše...
Ale pozor! Také budoucí tatínek se může svým životním stylem z velké části podílet na celém tomto procesu. Za ideální období pro úpravu životního stylu obou partnerů se považuje doba 12 měsíců před plánovaným otěhotněním. Jedním z důležitých faktorů vztahujícím se na oba budoucí rodiče je kvalitní strava.
Detoxikace
Pod tímto pojmem si většina z nás představí pití zelených šťáv (více se dočtete v tomto článku). Je potřeba si uvědomit, co se při tomto procesu děje. Tělo se zbavuje jedovatých (toxických) látek. Nesprávná a nedostatečná funkce detoxikačních mechanismů v těle, a s tím související hromadění toxinů, může způsobovat poruchy imunity, a tím narušovat příznivé podmínky pro oplodnění. Dobrá zpráva je, že toxinů se může každá žena zbavit tím nejpřirozenějším způsobem. Podporou našich vlastních, tělu přirozených detoxikačních orgánů a mechanismů.
Kvalitní a pestrá strava je základem přirozené detoxikace organismu
Pestrá, lokální a čerstvá strava je základem každého vyváženého jídelníčku. Pokud však chceme tělo podpořit a připravit ho na období těhotenství, je potřeba se zaměřit na příjem specifických vitamínů a minerálů. To platí pro oba partnery.
Folát a jeho známá syntetická forma kyselina listová neboli vitamín B9 je důležitou molekulou nejen pro tvorbu nových buněk (uvolněné vajíčko má pak okamžitou výživu), ale také pro vyvarování se případných vrozených vad a vývojových poruch miminka.
Pravidelné užívání doplňků stravy obsahující folát snižuje riziko vrozených vad, včetně defektů neurální trubice o 50 až 70 %.
Naši odborníci ženám před otěhotněním doporučují doplňovat tento vitamín ve formě methylfolátu (vstřebatelnější a tělu přirozenější forma), a to 400 mikrogramů denně.
Přírodním zdrojem tohoto vitamínu jsou saláty, špenát, brokolice, růžičková kapusta, kvasnice, obiloviny, ovoce, vejce a ořechy.
Nesmíme však zapomenout, že folát obsažený potravinách je velmi citlivý na tepelné zpracování. Při vysokých teplotách snadno podléhá oxidaci a ničí se. K dalšímu poklesu může docházet špatným skladováním potravin, přílišným sekáním, krájením, nebo používáním nevhodného kovového nádobí. Saláty je tedy vhodné spíše trhat a umisťovat do skleněných nádob.
Vitamín E (tokoferol), neboli elixír mládí a plodnosti, je opravdovým zázrakem. Stará se o kvalitu pohlavních buněk a podporuje usazení zárodku do stěny dělohy. Tento vitamín je vhodný nejen pro ženy, ale i pro muže. U nich zajišťuje životaschopnost spermatu a jeho vyšší kvalitu.
Můžeme ho nalézt v každém klíčku, každé rašící rostlině, másle, mase (játrech), zelených salátech, lisovaných olejích a v ořeších, kde spolu se selenem tvoří životodárnou kombinaci.
Stejně jako tomu bylo u kyseliny listové, také vitamín E je citlivý na některé podmínky. Přestože je tepelně stabilnější (vydrží teploty do 200 °C), je citlivý na světlo a UV záření. Svoji přirozenou sílu ztrácí rovněž při mražení.
Jelikož je vitamín E dobře rozpustný v tucích, doporučuje se jeho konzumaci doplnit pokrmy bohaté na tuky (např. avokádo).
Zinek není ani tak důležitý u žen, jako u mužů. Právě tento minerál je zásadní pro tvorbu a aktivaci spermií.
Naši odborníci doporučují denní dávku 15 mg. Pokud upřednostňujete přirozenou stravu, budete muset zkonzumovat 30 g dýňových semínek, 300 g melounu, 100 g kvalitního celozrnného pečiva, vajec či hořčice.
Železo je během těhotenství velmi důležité pro vegetariánky a ženy trpící chudokrevností, a to především pro zdravý vývoj rostoucího plodu.
Velké množství železa obsahuje maso a vnitřnosti, zelená zelenina, fazole, švestky a ořechy.
Omega 3 mastné kyseliny podpoří nejen zdraví maminky, ale připraví i zdravé prostředí pro správný vývoj miminka. Hlavním zdrojem těchto kyselin jsou mořské ryby. Pozor si však dejte na jejich kvalitu. Mořské ryby mohou obsahovat vyšší množství rtuti, která zatěžuje organismus a bývá spojována s vrozenými vadami plodu. Proto je potřeba konzumovat velmi kvalitní ryby z čistých a přirozených vod.
Naši odborníci proto doporučují konzumovat například vysoce kvalitní olej z tresčích jater, který je pro svou bezpečnost oceněn mnoha certifikáty. Vegetariáni mohou přijímat omega 3 mastné kyseliny z mořských řas či z krillu.
Strava vhodná pro nastávající maminky (co nejméně zpracovaná, bez rafinovaných cukrů, bílé mouky, přepálených tuků a samozřejmě alkoholu) nestojí pouze na vitamínech a minerálech. Důležitý je dostatečný příjem sacharidů, tuků a bílkovin. Nezapomínejte také na dostatečný pitný režim kvalitní filtrované vody.
Netoxická domácnost
Pro snížení toxické zátěže by se měli nastávající rodiče také zaměřit na tzv. toxicitu domácnosti. Toxické látky z kosmetiky a čistících přípravků nás mohou zatěžovat více, než si myslíme. Více o přírodní kosmetice se můžete dočíst v tomto článku.
V neposlední řadě je třeba brát v potaz i toxické látky přidané do našeho těla například ve formě amalgámové plomby, která obsahuje již zmíněnou rtuť. Rtuť je vysoce toxická a zatěžuje tělo nejen budoucí maminky, ale může dokonce poškodit vyvíjející se mozek plodu.
Detoxikace psychických zátěží
Vyvarování se toxických vztahů přináší úlevu od strachů, úzkostí a stresů, pomáhá uvolnit tělo a zbavit se blokací, které mohou mít negativní dopad na celý reprodukční systém. Pro podporu klidného těla, mysli i duše bychom proto měli myslet jak na kvalitní a dostatečný spánek, tak i na pohyb, který je důležitý jak před otěhotněním, tak i během těhotenství.
Které vyšetření před otěhotněním podstoupit?
Pokud patříte mezi páry, které plánují společného potomka, ale chtějí nejprve vědět, zda nemají nějaké genetické předpoklady k vážným nemocem či k jiným komplikacím, tak se vyplatí investovat do DNA testů pro páry.
Při tomto vyšetření se klasicky provádí i testování mutace genu pro enzym MTHFR (MethylenTetraHydroFolátReduktáza), což je enzym zodpovědný za přeměnu kyseliny listové na aktivní folát.
Nositelkou této mutace je statisticky přibližně každá 2. žena, která o ní obvykle ani neví. Avšak pokud si je žena této mutace vědoma, pak může přijmout určitá opatření (příjem většího množství folátu), a vyhnout se tak potížím s otěhotněním a problémy s vývojem plodu v průběhu těhotenství.
Sepsaly pro vás
Kristýna a Alena z Puravie