Nejúčinnější detoxikace: návod, jak na to
Reklamy na jarní detox a jarní očistu jsou všude kolem nás. Ale jsou opravdu detoxikační diety a hladovky potřeba, nebo jsou pouhou zbytečností?
Autoři:
Mgr. Kristýna Jelínková
Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA
Je očista těla na pár týdnů, nebo je to dlouhodobá záležitost?
Určitě každý z nás slyšel o očistě těla pitím nejrůznějších šťáv jako je celerový džus, mladý ječmen a mnoho dalších. Mnoho lidí, kteří tyto diety bezhlavě vyzkouší je přesvědčeno, že konzumace pouze těchto “zázračných potravin” je spasí a pomůže tak tělu se zbavit nepotřebných látek. Tyto potraviny doopravdy mohou být prospěšné, ale vždy je třeba ke všemu přistupovat s určitou obezřetností k našemu tělu.
Naše tělo je samo schopné procesu regenerace a detoxikace, a to 24/7. Každý má jiný názor na tuto problematiku, avšak u nás v Institutu funkční medicíny a výživy jsme zastánci podporování přirozené autofagie včetně podpory správných funkcí našich detoxikačních orgánů. O kterých orgánech to ale mluvíme? I naše játra, ledviny, střeva, kůže ale i plíce nám pomáhají přirozenému procesu regenerace.
Je proto důležité nepodlehnout marketingovým tahům a zamyslet se nad tím, co nejen naše orgány, ale celé tělo a mysl opravdu potřebují. Navíc v současné době, kdy procházíme abnormální stresovou zátěží, je očista organismu víc než na místě, ale nejen krátkodobá, ale spíše dlouhodobá
Přinášíme vám několik tipů, jak nenásilně podpořit přirozené detoxikační procesy našeho těla:
🥑 Kvalitní strava
Pestrá, lokální a nezpracovaná strava. Tato doba nám více než kdy jindy nahrává k domácímu stravování, kdy jsme odkázáni na domácí přípravu. Využijte toho a hrajte si.
- Zaměřte se na variabilní, nezpracovanou a lokální stravu.
- Jezte jen tehdy, když máte opravdu hlad.
- Nepřejídejte se a poslouchejte své tělo.
- Zvyšte příjem zeleniny a ovoce.
- Vyhýbejte se tučným, smaženým jídlům, cukru, bílé mouce a alkoholu.
- Vynechte polotovary a snažte se nakupovat u farmářů.
- Z mléčných výrobků se především zaměřte na ty kysané a probiotické.
- Pokud vám to tělo dovoluje, zařaďte přerušovaný půst.
- Upřednostněte kvalitu před kvantitou.
🌿 Byliny na detox
Příroda je všemocná, a to i byliny a rostliny, které jsou nejen plné vitamínů a minerálů, ale obsahují i užitečnou vlákninu, enzymy a mnohé další prospěšné látky včetně fytonutrioentů pomáhající procesům v našem těle a naší psychické pohodě. Vychutnejte například výborný čaj z heřmánku, nebo kávu z pampelišky.
- Mezi nejznámější bylinky pro podporu jater patří právě kořen pampelišky, kopřiva a ostropestřec mariánský.
- Můžete však také využít i doplňky stravy s obsahem celíku zlatobýlu, břízy bílé, artyčoku, zeleného čaje či tamarindu.
- Vaše tělo určitě ocení i švestkovou šťávu, nebo šťávu z plodů arónie.
- Játra podpoří i výtažek z kurkumy, přesněji její obsažená látka tzv. kurkumin.1
🚰 Hydratace
Pitný režim, voda. Víte že se naše tělo skládá více jak ze 75% z vody? A právě voda pomáhá našim orgánů s vylučováním odpadních látek z těla.
- Pijte filtrovanou vodu tak, abyste redukovali toxické látky.
- Zařaďte bylinné čaje.
- Pokud vám dělá konzumace zeleniny a ovoce problémy, hrajte si a vytvořte si zeleninovo-ovocná smoothie. Čím více listové zeleniny zařadíte, tím lépe. Tmavě listová zelenina obsahuje chlorofyl, který je velmi prospěšný.
⚠️ Pozor na toxiny kolem nás
Na složení záleží i u kosmetiky a hygienických prostředcích. Stále častěji můžeme narazit na studie týkající se negativního dopadu mnoha běžně používaných syntetických látek obsažených v běžné kosmetice. Některé z nich se chovají jako hormonální disruptory a mohou negativně ovlivnit náš reprodukční a imunitní systém.2 Eliminací těchto látek tedy podpoříme jak naše zdraví, tak zároveň cílenou očistu našeho těla.
Nezapomeňte se zaměřit i na vztahy s lidmi kolem vás. I vztahy mohou být toxické, a proto je dobré procítit, které vztahy je třeba udržovat a kterým se raději vyhnout.
🧠 Detox mysli se také počítá
K rozumu špetka procítění...
Zkusili jste za posledních pár dní alespoň na chvilku během dne vypnout všechny technologie a prostě BÝT (offline)? Prostě být v daném okamžiku, prožívat a užívat si daný okamžik teď a tady? V tu chvíli je to jako by se zastavil svět, najednou vidíte, co vše vás obklopuje a máte najednou čas nejen na své okolí, ale i na samu sebe.
- Zastavte se. Alespoň na maličkou chvilku, každý den.
- Meditujte a změřte se na svůj dech.
- Dechová cvičení.
Pokud nevíte, kde začít, zkuste pro začátek například tzv. Box breathing - dýcháte v jakémsi pomyslném čtverci. Např. 4 sekundy nádech - 4 sekundy držím dech - 4 sekundy výdech - 4 sekundy držím dech. Opakujte několikrát za sebou a pokud si budete jistí, můžete zvýšit počet sekund. Meditace není jen o sezení v tureckém sedu a vydávání zvuku “ohmmm”. Je to další skvělý způsob jak na chvilku “vypnout”. Někomu dokonce pravidelná meditace a soustředění se na samu sebe pomáhá s problémy s usínáním.
Pokud s meditací nemáte zkušenosti zkuste na začátek například řízené meditace, na youtube jich najdete nespočet. Například tzv. body scan, kdy skenujete části svého těla a soustředíte se na ně.
😴 Spánek: Očista ve snech
Spánek je proces, díky kterému se naše tělo obnovuje a regeneruje. Spánek je jednou z částí velkého hybatele našeho života tzv. cirkadiánního rytmu. Dopřejte tělu nejen dostatek spánku, ale choďte každý den spát a vstávejte ve stejnou dobu. Vaše tělo jsou vaše vlastní hodiny, které když synchronizujete, tak vám pomohou s přirozenou očistou vašeho těla.
🏃🏻♂️➡️ Rozhýbejte tělo
Pohyb jako hybatel našeho zdraví..
Zdravá očista, už jste určitě z tohoto článku vycítili, že nejde pouze o jednorázovou očistu, ale o celkovou cestu k našemu zdraví. Přiměřený zdravý pohyb je pro každého vhodný v jiném měřítku, avšak velmi důležitý. Každý si meze musí stanovit sám, ale nesmíme na pohyb zapomínat. Minimálně procházka v přírodě vám nejen vyčistí hlavu, ale nastaví tělo do psychické pohody.
Avšak všichni jsme jen lidi a nikdy není vše perfektní! Nezapomínejte proto, že se nemá nic lámat přes koleno. Vciťte se do svého těla poznejte, co právě vám dělá dobře a co nikoliv. Zvykejte si na nově nastavený režim po malých krůčcích, protože nic není o kvantitě, ale o kvalitě. Nemusíte vše zařazovat ihned. Čím pečlivěji budu svému tělu naslouchat a čím více mu budu dopřávat kvalitní péči, tím více se mi pak odmění.
Pokud si budete zvykat pomalu a s rozvahou, je možné že se tyto nové návyky zařadí plynule do vašeho běžného života navždy.
Pro inspiraci mrkněte na video s Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA z naší kliniky Institutu funkční medicíny a výživy na téma detoxikace které najdete zde.
1. Hájková E, Dobišarová A.: Doplňky stravy v klinické praxi, IFMV, 2019
2. Barrett, Julia R. “The ugly side of beauty products.” Environmental health perspectives vol. 113,1 (2005): A24. doi:10.1289/ehp.113-a24