🔥SLEVA až 10 % na Hubnutí a k tomu DOPRAVA ZDARMA s Puravia LABS! Podrobnosti o akcích najdete zde.

Vitamíny

Na zdraví kostí, vlasů, pleti, ale také na imunitu a podporu zdraví komplexně, ať už jde o trávení, metabolismus, proti únavě, pro energii, cévy nebo krevní oběh a jeho fungování, vitamíny jsou důležité pro děti, dospělé i seniory.

Ačkoli jejich nejlepším a nejvíce přirozeným zdrojem jsou potraviny, přičemž esenciální roli hraje dostatečně pestrá strava, existují období, kdy je třeba pro některé skupiny lidí doplňovat vitamíny i prostřednictvím výživových a vitamínových doplňků.

Co jsou vitamíny, jejich význam a které jsou ty nejdůležitější

Vitamíny jsou organické látky, konkrétně organické sloučeniny, které působí z biologického hlediska jako koenzymy, tedy látky, které podporují činnost enzymů.

Většinu vitamínů si lidské tělo nedokáže syntetizovat samo, s výjimkou vitamínu D za spolupůsobení slunečního záření a některých vitamínů skupiny B či vitamínu K za pomoci střevní mikroflóry, takže je potřeba je získávat z externího prostředí. Z dlouhodobého hlediska jsou nejvíce přirozeným zdrojem vitamínů potraviny.

Podle rozpustnosti dělíme vitamíny na vitamíny rozpustné v tucích a vitamíny rozpustné ve vodě. Mezi vitamíny rozpustné v tucích patří vitamíny A, D, E a K, které se ukládají v tukových tkáních a játrech, což umožňuje organismu vytvářet jejich dlouhodobé zásoby. U těchto vitamínů doporučujeme nejprve zjistit, jakou hladinu v těle máte, např. z krve.

Pokud jde o vitamíny rozpustné ve vodě, jsou to vitamín C a vitamíny skupiny B, konkrétně B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12. Tyto se v těle neukládají ve velkých množstvích, takže je třeba je doplňovat pravidelně, přičemž jejich krátkodobý nadbytek se z těla vylučuje močí.

Obecně jsou vitamíny potřebné k regulaci metabolismu, růstu, vývoji a ochraně organismu před nemocemi nebo toxickými látkami či faktory. Jsou to zároveň živiny bez energie, tedy bez kalorií, ale současně nezbytné pro správnou funkci buněk a tkání.

Které vitamíny mají jaké účinky na lidské zdraví, jak a kdy je nejlépe doplňovat a co všechno zahrnuje naše nabídka? Pokračujte ve čtení druhé části článku kliknutím zde nebo na konci této stránky.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 7 - 78 položek celkem
Nahoru
Další produkty

Potraviny a jídelníček jako přirozené zdroje vitamínů 

Nejlepší formou získávání vitamínů jsou potraviny. Zde platí, že strava by měla být vyvážená, pestrá a s důrazem na mikroživiny a potraviny rostlinného původu.

Na talíři by se tak měly objevit především tyto suroviny:

Ovoce, zelenina, ořechy a semínka: Z těchto potravin můžete přijímat vitamíny v celé jejich šíři. Ať už půjde o citrusové plody, domácí ovoce, papriku, špenát, mrkev, brokolici, vlašské ořechy nebo slunečnicová semena, na talíři rozhodně nesmějí chybět.

Obilniny a luštěniny: Pokud chcete doplňovat vitamíny E či B ve větším množství, měl by váš jídelníček obsahovat také rýži, ovesné vločky, pšeničné klíčky, hnědou rýži, pohanku, čočku, cizrnu, fazole, hrách, sóju a celozrnné obilniny.

Bylinky a koření: Skvělými zdroji vitamínů C, A, K a B jsou také petrželová nať, bazalka, koriandr, pažitka, kopr, kurkuma, skořice, zázvor či kajenský pepř. Ideální je konzumovat je čerstvé nebo bez tepelné úpravy kvůli zachování nutrientů.

Živočišné zdroje: Kromě rostlinných vitamínů můžete přijímat i ty živočišného původu. V rozumné míře a s důrazem na původ zařaďte do jídelníčku ryby (vit. D, B12, B6), mořské plody (vit. B12, D, A), vnitřnosti jako játra (vit. A, B12, B2) a ledviny (vit. sk. B), drůbež (vit. sk. B), červené maso (vit. sk. B) nebo vejce (vit. B12, D, A).

Jaké vitamíny a doplňky stravy s vitamíny u nás máme

Tak jako v případě jiných doplňků stravy, i vitamínové máme ve špičkové kvalitě s důrazem na přírodní původ, čistotu složení bez toxických, plnících nebo rizikových látek a kromě těch pro dospělé máme i speciální formy pouze pro děti.

U nás v nabídce najdete tyto vitamínové doplňky:

  • Vitamín A v podobě kapek i kapslí, včetně přírodního betakarotenu, přičemž tento vitamín je důležitý pro sliznice, zrak, pokožku a imunitní systém.
  • Vitamíny B, ať už jednotlivě nebo jako B-komplex, i v tomto případě jako kapky i kapsle, a to včetně doplňku obohaceného o křemík a PABA.
  • Vitamín C v kapslích, spreji, kapkách i jako prášek, který pomáhá ke zdraví cév, kostí, dásní, pokožky a na nervový systém, imunitu a energii.
  • Vitamín D, konkrétně D3, který máme jako kapsle, kapky, gummies i v MCT nebo olivovém oleji, přičemž kromě imunity pomáhá i na svaly a kosti.
  • Vitamín E jako samostatný doplněk i v rámci širší antioxidační směsi, nejčastěji jako kapsle, přičemž jde o velmi známý antioxidant.
  • Vitamín K v kapslích, MCT oleji nebo jako gummies, někdy i ve dvojici s D3, přičemž přispívá ke správné srážlivosti krve i k optimálnímu složení kostí.
  • Komplexní vitamínové doplňky s obsahem kombinace několika z výše zmíněných vitamínů, včetně multivitamínů či doplňků i s minerály.

Lipozomální vitamíny jako nejlepší volba pro organismus

Specifickou formou vitamínových doplňků jsou lipozomální vitamíny. Pod tímto názvem se skrývají nejvíce biologicky dostupné vitamíny, které mají absorpci do těla až na úrovni 90 %, což je až 3násobně více než u standardních forem doplňků.

Lipozomální formy vitamínů jsou zároveň šetrnější k trávicímu traktu a méně agresivní vůči žaludeční sliznici, což oceníte obzvlášť v případě, že budete užívat více vitamínů současně. Navíc, technologie výroby a přítomnost fosfolipidů v těchto vitamínech jim dává lepší ochranu před oxidací a degradací v trávicím systému.

K cílovým buňkám, které mají ovlivnit, se dostávají mnohem rychleji a efektivněji, což souvisí i s fosfolipidovou vrstvou na jejich povrchu. Aby byl účinek stejný jako u standardní formy vitamínů, postačuje vám mnohem nižší dávka.

U nás najdete v lipozomální formě celý sortiment vitamínů, ať už jde o vitamín C, vitamín D3, vitamín K2 nebo i lipozomální multivitamíny obsahující v jednom komplexu kromě výše zmíněných také vitamíny A, E, B1, B2, B3, B6 a B12. Najít je můžete také kombinace s minerály, například se zinkem, nebo vzájemné kombinace vitamínů.

Podle čeho vybírat doplňky s vitamíny? Původ i složení

Ať už půjde o vitamíny nebo multivitamíny, při výběru je třeba sledovat několik důležitých parametrů, které napoví o čistotě i bezproblémovém užívání doplňku.

Sledovat byste měli následující kritéria a vlastnosti:

Původ: Kvalita vstupních surovin je alfa a omega, přičemž přednost byste měli dávat přírodním vitamínům před těmi syntetickými. Příkladem může být vitamín C z aceroly, což je brazilská třešeň, která je považována za surovinu s jeho nejvyšším obsahem.

Přítomnost dalších látek: Kvalitní vitamíny nesmějí obsahovat plnidla, želatinu, příchutě, stabilizátory, konzervanty, barviva, cukr nebo geneticky modifikované látky. Ideální je, pokud jsou i bez nejčastějších alergenů, například bez laktózy, sóji a lepku.

Zpracování a vstřebatelnost: Způsob výroby je velmi důležitý pro vstřebatelnost vitamínu do těla, a tedy i pro maximální využití jeho účinků. Zde jsou dobrým příkladem lipozomální vitamíny, které nabízejí nejlepší poměr ceny, kvality a účinků.

Certifikáty a testy: Kvalitu doplňku a jeho složení je možné prokázat i přes různé nezávislé laboratorní testy nebo získáním certifikátů. Pokud má doplněk certifikáty jako GMP nebo HACCP, máte jistotu opravdu kvalitního a osvědčeného výrobního procesu.

×