🚚DOPRAVA ZDARMA s Puravia LABS na výdejní místa! Podrobnosti najdete zde.

Vitamín D

Mezi všemi vitamíny v lidském organismu patří vitamín D mezi ty nejdůležitější. Jako jeden z mála si ho umí tělo vytvořit částečně i samo, ale pokud chcete naplno využít všechny jeho pozitivní účinky, tak vám jenom potraviny jako jeho zdroj stačit nebudou.

To je i důvod, proč u nás najdete více forem doplňků, ať už klasické kapsle a tablety, kapky, oleje nebo i žvýkací kapsle. Tyto přípravky jsou vhodné pro děti i dospělé, a to hlavně na imunitu, svaly, kosti, chrup, mozek a duševní zdraví. Kdy a u koho hrozí jeho nedostatek, jaké jsou příznaky a existuje i riziko předávkování?

Je vhodný pro děti, dospělé i těhotné, ráno i večer

Vitamín D je specifický vitamín rozpustný v tucích, který hraje klíčovou roli v lidském zdraví. Ačkoliv existuje několik forem vitamínu D, dvě z nich jsou nejdůležitější – konkrétně vitamín D2, neboli ergokalciferol, a vitamín D3, neboli cholekalciferol.

Samotný vitamín D si naše těla umí vyrobit i sama, a to působením slunečního záření na kůži. Takto vzniká zahříváním provitamínu D, který je v pokožce, za spolupůsobení UV záření ze slunečních paprsků. Kromě tohoto způsobu získání vitamínu D ze slunce ho dokážete získat i z potravin, kde převládají mastné kyseliny, jde hlavně o ryby, vejce a mléčné výrobky.

U dětí, např. těch mladších do 6 let, ale i v těhotenství nebo v případě chronických onemocnění, je potřebné jeho cílené suplementování pomocí kvalitních doplňků.

Hlavní význam vitamínu D spočívá v tom, že pomáhá udržovat zdravé kosti a zuby a to tak, že podporuje absorpci vápníku a fosforu ze střev. Pomáhá také podporovat imunitní systém, svaly, celý pohybový aparát a zdraví a funkci srdce a cév. Velmi důležitá úloha vitamínu D je v podpoře funkce obranyschopnosti organismu.

Nedostatek vitamínu D může vést k problémům s kostmi, typickým příkladem je osteoporóza u dospělých a zakřivení kostí u dětí. Z dlouhodobého hlediska má také vliv na metabolismus hořčíku a fosfátů a obranyschopnost dýchací soustavy.

Zajímá vás, jak nejlépe doplnit vitamín D, jaké má účinky, kdy byste ho měli nejvíce užívat a mnoho dalšího? Pokračujte ve čtení druhé půlky tohoto článku.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 2 - 16 položek celkem
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
359 Kč
965
Vitamín D3 pro děti v bio MCT oleji, 30 ml - hlavní
CLEAN LABEL
299 Kč
2112
Vitamin Code D3 + K2, 45 gummies - hlavní
637 Kč
2330
Hlavní obrázek 1315
Hlavní obrázek
700 Kč
1380
Balíček Imunita
Akce CLEAN LABEL
Doprava zdarma
Balíček Imunita
Skladem (>15 Ks)
2 111 Kč
2 346 Kč (–10 %)
2126
BIO vitamín D3 (5000 UI), 59,2ml
CLEAN LABEL
699 Kč
1497
Nahoru
Další produkty

Tablety, kapky, kapsle i žvýkací formy – jak nejlépe doplnit vitamín D

Pokud jde o doplňky stravy, najdete u nás více forem. Všechny však mají společné to, že jsou určené na perorální užívání a vhodné pro muže, ženy, děti i seniory.

Zde je jejich stručné představení i s charakteristikou:

Tablety a kapsle: Univerzální volbou pro každého jsou perorální kapsle a tablety. Na výběr máte různé koncentrace ve složení 2 000 IU i 5 000 IU, přičemž můžete sáhnout i po doplňcích v RAW kvalitě bez technologického zpracování a rafinace.

Žvýkací gummies: Speciálně pro menší děti, např. do 6 let, jsou vhodné žvýkací gumové kapsle s obsahem vitamínu D. Ty nabízejí jednoduchou formu dávkování s různými příchutěmi, a to v organické kvalitě bez lepku, sóji, mléka nebo GMO.

Kapky: populární formou pro děti i pro seniory jsou kapky s obsahem tohoto vitamínu. Jejich přednostmi jsou přesné dávkování a jednoduché užívání, vysoká biologická dostupnost, žádné přidané chutě a jsou vhodné i pro vegany a vegetariány.

Oleje: poslední formou doplňků s obsahem vitamínu D jsou oleje. V nich se nachází tento vitamín v koncentrované podobě a někdy i s jinými vitamíny, například s vitamínem K2. My tento doplněk nabízíme například v olivovém nebo MCT oleji.

Jaké má účinky a kdy byste ho měli nejvíce užívat

Hlavní funkcí vitamínu D je podpora kostních a zubních tkání, a to včetně fáze dětského vývoje. Svůj význam má i pro těhotné ženy. Jeho účinky jsou ale mnohem širší – pro imunitní systém, duševní zdraví, nervy, cévy nebo srdce.

Toto jsou nejdůležitější oblasti a účinky vitamínu D:

  • Podpora zdravých kostí a zubů, protože hraje klíčovou roli při absorpci vápníku a fosforu ze střev, což je pro tyto tkáně velmi důležité.
  • Pomoc s funkcí a stavem svalů, ať už jde o svalovou sílu, vytrvalost, výkonnost, nebo stav svalových tkání, což se projeví i na fyzické kondici.
  • Pozitivní vliv na mozek a nervový systém, což má souvislost i s regulací duševního zdraví, podporou stabilní nálady a pozitivně působí proti vlivu stresu.
  • Podpora zdravého srdce a srdeční činnosti a pomoc se správným a dostatečným fungováním imunitního systému organismu.
  • Udržení těhotenství – vitamín D hraje roli při vývoji plodu a může pomoct v prevenci komplikací, včetně preeklampsie nebo cukrovky.
  • Podíl na správném a dostatečném vstřebávání jiných minerálů do těla, především jde o vápník a fosfor, včetně podpory jejich dostatečného využití.
  • Přispívá k normální hladině vápníku v krvi, což se projevuje i všemi pozitivy tohoto minerálu na organismus, včetně podpory kostí a zubů.

Kdy a jak dlouho užívat vitamín D a potraviny jako zdroje tohoto vitamínu

Pokud jde o užívání vitamínu D, ideální je kombinace potravin a doplňků stravy, nejlépe forma vitamínů D3 + K2. V letních měsících je přirozeným zdrojem vitamínu D sluneční záření. Pro miminka do 12 měsíců se doporučuje denně doplňovat vitamín o dávce 400 IU. Starší a dospívající děti by měly denně přijmout 600 IU, v případě nemoci je denní dávka vitamínu vyšší.

Všeobecně je u dospělých doporučená denní dávka vitamínu D v rozmezí od 600 IU do 800 IU denně. Pokud jde o těhotné ženy, je potřeba příjmu vitamínu D zvýšená, a to až do 1 200 IU denně. Dávkování v těhotenství je závislé i od míry vystavení slunci.

Co s týče zdrojů vitamínu D, mezi potravinami jsou nejlepší ryby. Ty totiž obsahují mastné kyseliny s vysokým objemem tohoto vitamínu, hlavně pokud jde o tučné ryby typu losos, makrela, sleď nebo sardinky. Dalším velmi dobrým zdrojem jsou mléčné výroby, kromě mléka jsou to i různé jogurty, sýry nebo speciální potraviny s přidaným vitamínem D (tzv. fortifikované potraviny).

Vitamín D můžete doplnit také konzumací vajec. V nich ho najdete ale jen ve žloutkách, v bílkách není. V menším množstvím se vitamín D nachází i v mořských plodech, zejména v krevetách a ústřicích, případně v játrech, a to hlavně v játrech z ryb.

Příznaky nedostatku, kdo by ho neměl užívat a ostatní

V souvislosti s vitamínem D je důležité vědět i to, kdy dochází k jeho nedostatku, kdo by ho neměl užívat ve vyšší míře, nebo jestli existují rizika předávkování.

Zde jsou odpovědi na všechny zmíněné otázky:

Nedostatek: mezi projevy nedostatku vitamínu D patří příznaky jako oslabené kosti, nadměrná únava a slabost, rozmazané vidění, snížená imunita, rachitida u dětí, osteomalacie u dospělých a celkově zvýšené riziko chronických chorob.

Předávkování: vitamínem D se dá i předávkovat, protože se jedná o vitamín rozpustný v tucích, a to hlavně vysokým příjmem prostřednictvím suplementace. Příznaky jsou nevolnost, dehydratace, podrážděnost, slabost až zvracení.

Ideální hodnoty v krvi: ideální hladina vitamínu D v krvi závisí na věku, pohlaví i fyzickém stavu. Platí, že hlavní forma vitamínu D v krvi by měla být v limitu od 100 nmol/l do 150 nmol/l. Doporučujeme si proto hladinu nechat zjistit z krve u lékaře.

Pro koho není vhodný: ačkoli je pro většinu lidí doplňování vitamínu D bezproblémové, někdy není jeho zvýšení příjem žádoucí. Platí to pro osoby s poruchami ledvin, sníženou funkcí jater, vysokou hladinou vápníku a metabolickými poruchami.

Přečtěte si také naše blogové články:

×