Těhotné a kojící
-
Doplňky stravy pro těhotné a kojící
-
Balíčky pro těhotné a kojící
-
Kosmetika pro těhotné a kojící
-
Novorozenci
-
Miminka
Nejprodávanější
V každé fázi jsou potřeby jiné, všechno začíná ještě před početím
O všem důležitém, co ovlivní těhotenství, ale i o tom, jak bude probíhat, se rozhoduje již před jeho začátkem, a to už 12 měsíců před početím.
Během této doby je třeba se zaměřit na následující oblasti:
Stravování: první oblastí je úprava jídelníčku tak, aby obsahoval nejvíce potřebné látky, jako je kyselina listová, vitamín E, zinek, železo a omega-3 kyseliny. Důležité je také dbát na pitný režim, ideálně pít kvalitní filtrovanou vodu a bylinné čaje.
Detoxikace: i když zdravá strava je nejlepší formou detoxikace, je důležité očistit tělo i od dalších škodlivých vlivů. Samozřejmostí by mělo být, že žena v těhotenství nekouří, nepije alkohol a vyhýbá se toxickým látkám v kosmetice.
Psychická pohoda: v těhotenství budou vaši největší nepřátelé stres, úzkost a strach. Tyto faktory ovlivňují i reprodukční systém. Proto je důležité zaměřit se na dostatek spánku a odpočinku během dne.
Dostatečný pohyb: poslední oblastí, na kterou je třeba se zaměřit ve zvýšené míře, je fyzická aktivita. Pomáhá snižovat stres, posiluje imunitu a odolnost organismu vůči zátěži, kterou budete muset v těhotenství zvládnout.
Co potřebujete během těhotenství v I., II. a III. trimestru?
Po úspěšném otěhotnění vaše tělo vstupuje do období gravidity, tedy těhotenství. To se dělí na tři fáze, z nichž každá trvá přibližně tři měsíce, proto se nazývají trimestry. V poslední době se mluví také o tzv. čtvrtém trimestru, kterým je neméně důležité období po porodu. V každé z nich má tělo jiné potřeby.
Zde je přehled nejdůležitějších charakteristik každého:
- V prvním trimestru je důležité pokračovat v detoxikaci těla od všech škodlivin, jak ve stravě, tak v kosmetice – respektive se takovým škodlivinám vyhýbat.
- Doplňte kyselinu listovou, železo, vápník, hořčík, jód a vitamín D3. Z bylinek jsou vhodné heřmánek, meduňka, pampeliška a kopřiva.
- Ve druhém trimestru je důležité omezit riziko těhotenské cukrovky, proto by strava měla mít nízký glykemický index a být pravidelná.
- Důležitý je přísun minerálů, zejména vápníku, železa a zinku, omega-3 mastných kyselin a vitamínů skupiny B.
- Třetí trimestr je ve znamení zásadního vývoje plodu, zejména jeho mozku a nervové soustavy, proto se zaměřte na příjem omega-3 tuků.
- Nezapomeňte také na probiotika pro podporu trávení, kolagen pro kosti a pokožku, dostatek bílkovin a hořčík pro vás i miminko.
- Celé toto období je největší zatěžkávací zkouškou pro vaši fyzickou i psychickou kondici, soustřeďte se proto i na dostatek odpočinku a spánku.
Šestinedělí jako období regenerace a doplnění živin
Po porodu je vaším hlavním úkolem pomoci tělu k regeneraci a obnově sil, což zahrnuje i doplnění všech potřebných živin. Ty se dostávají do mateřského mléka a ovlivňují tak vývoj vašeho dítěte.
Důležitá je samozřejmě také péče o matku, která bývá s příchodem miminka přehlížena a veškerá péče je věnovaná novorozenci. Což je pochopitelné, když se o sebe miminko samo postarat nedokáže. Tělo i psychika ženy prošly náročným obdobím, které porodem nekončí, a proto je potřeba na to nezapomínat.
Absolutně klíčové je proto složení jídelníčku. Ten by měl obsahovat čerstvou zeleninu a ovoce v bio kvalitě, zejména pokud jde o listovou zeleninu, jahody, maliny, kiwi nebo třešně. Řídit se můžete seznamem tzv. "dirty dozen" vydávaným EWG (Environmental Working Group), což je seznam 12 druhů ovoce a zeleniny, které obsahují nejvíce zbytků pesticidů, a proto je vhodné je kupovat v bio kvalitě. Typicky jde o plodiny s tenkou slupkou. Důležité jsou i zdravé tuky, například z kokosového, avokádového, rybího a olivového oleje. Z masa jsou nejlepší volbou vnitřnosti, hovězí a jehněčí.
Velmi důležité jsou i ryby s nízkým obsahem rtuti, vývary a probiotické potraviny, například jogurt nebo kefír – pokud vaše miminko toleruje kravskou bílkovinu, případně můžete zkusit kozí nebo ovčí. Pitný režim by měl být dostatečný i na podporu tvorby mateřského mléka, ideálně až 15 sklenic čisté vody a k tomu bylinkové čaje. Dostatečný příjem tekutin je opravdu důležitý.
Na období po těhotenství jsme mysleli i my s naší nabídkou doplňků. Pro ženy v tomto období doporučujeme především multivitaminy, omega-3 mastné kyseliny v podobě olejů, kolagen ve formě prášku a probiotika. Všechny tyto přípravky jsou ideální na doplnění potřebných živin a slouží jako dodatečná podpora ke zdravému jídelníčku.
Vše potřebné i pro novorozence a miminka
Pokud jde o doplňky stravy, mysleli jsme nejen na těhotné a kojící ženy, ale také na novorozence a miminka. U nás najdete vše, co budou potřebovat.
Nabídka produktů proto zahrnuje následující kategorie:
Vitamíny: vitamíny, nejčastěji v tekuté formě kapek, které se velmi snadno užívají, jsou pro děti a jejich zdraví v prvních měsících a letech života důležité. Z naší nabídky bychom chtěli zdůraznit zejména dva vitamíny – vitamín D3 a vitamín K1.
Probiotika: jako podpora imunity i celého trávicího systému a střevní mikroflóry jsou probiotika důležitým typem látek, které děti potřebují už od narození. U nás je najdete ve formě prášku a se speciálním složením, včetně kolonizačních bakterií.
Omega-3: pro normální funkci mozku a nervové soustavy, podporu imunity, pokožky i zraku a jako pomoc pro stav kostí a hladinu vápníku mají omega-3 kyseliny zásadní význam jak pro novorozence, tak pro miminka. Vyzkoušejte naši tekutou formu!
Kosmetika: kromě produktů určených k vnitřnímu užívání u nás najdete i produkty pro vnější použití. Pro novorozence a miminka nabízíme sprchové gely, tělová mléka, speciální bambusové pleny, čisticí ubrousky i bambucké máslo na pokožku.
Přečtěte si ještě naše blogové články od odborníků, kde se dozvíte podrobnější informace k tématům: Strava v těhotenství, doplňky stravy, vývoj plodu, na co být připravena a mnohem více.