🚚DOPRAVA ZDARMA s Puravia LABS na výdejní místa! Podrobnosti najdete zde.

Střevní mikrobiom

Závisí na něm imunita, trávení, ale i psychika. Zdravý střevní mikrobiom, nazývaný někdy i střevní mikroflóra, má zásadní vliv v mnohých tělesných procesech. Tvoří se přitom už v děloze matky před narozením a dá se označit jako komplex mikroorganismů ve střevech.

Pokud se ptáte, jestli může být mikrobiom narušený vícero faktory, jako například stresem, jídelníčkem nebo antibiotiky, odpověď je ano. Střevo má však neuvěřitelnou regenerační schopnost, takže i rozhozený mikrobiom se může dostat za vhodných podmínek zpět do rovnováhy.

Střevní mikrobiom, význam a jak se mění během života

Co je to střevní mikrobiom? Není to pojem označující orgán, ale komplex bakterií, kvasinek a dalších prospěšných mikroorganismů nacházejících se ve střevním traktu. Jednou z nejdůležitějších částí mikrobiomu jsou bakterie mléčného kvašení a nejdůležitější faktor je rovnováha všech mikroorganismů v mikrobiomu.

Střevní mikrobiom se začíná tvořit už v těle matky, a proto je důležité se starat o mikrobiom i v těhotenství. Při porodu dítě dostane základ tělesné imunity průchodem přes porodní cesty a následně se kojením osidluje celý trávicí trakt od úst až po konečník. Kruciální fáze vývoje mikrobiomu je do 3 až 5 let života, a to přes přijímanou potravu.

Celkově existuje více jak 1 000 kmenů střevních bakterií, ale mezi ty nejdůležitější, které by se měly nacházet v každém organismu, patří jenom několik z nich.

Jde o Lactobacillus plantarum, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus paracasei, Lactobacillus casei, Bifidobacterium breve, Streptococcus thermophilus, Lactococcus lactis subsp. lactis, Bifidobacterium longum a Lactobacillus acidophilus. Tyto můžete doplňovat přes probiotické doplňky stravy nebo z potravin.

Pokud je střevní mikrobiom zdravý, má pozitivní vliv i na zdraví střev, trávicí procesy, imunitu a obranyschopnost těla, hormonální systém, duševní rovnováhu, kvalitní spánek, funkčnost nervového systému, výkonnost a energii i zdraví a vzhled kůže.

Jak ho podpořit a jaké bylinky, vitamíny, probiotika nebo další doplňky jsou vhodné na podporu obnovení mikrobiomu? To se dočtete v druhé části tohoto článku na konci této stránky nebo kliknutím zde.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 5 - 52 položek celkem
Balíček pro spokojená střeva - hlavní
Akce Novinka CLEAN LABEL
1 008 Kč
1 120 Kč (–10 %)
2512
Mátový elixír, 100 ml - hlavní
Novinka CLEAN LABEL
1 180 Kč
2516
Probiotika pro ženy, 30 kapslí - hlavní
CLEAN LABEL
Doprava zdarma
699 Kč
2177
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
1 294 Kč
313
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
1 590 Kč
476
Hlavní obrázek
CLEAN LABEL
2 899 Kč
594
Hlavní obrázek
Histabiotics, 30 kapslí
Skladem (>15 ks)
999 Kč
1432
Nahoru
Další produkty

Jak podporovat střevní mikrobiom na denní bázi? Důležitý je jídelníček i psychika

Zhoršená střevní mikroflóra není stav, který by nastal hned. Je to důsledek dlouhodobého zanedbávání některých faktorů životosprávy a životního stylu.

Pojďte se zkusit zaměřit na tyto oblasti: 

Stravování a pitný režim: základem doplňování probiotik ze stravy jsou fermentované potraviny. Můžou jimi být kvalitní probiotické jogurty, kefír, nebo třeba kimchi, ale i české kysané zelí (pozor na sterilované zelí, to není to samé). Důležité jsou i potraviny s dostatkem vlákniny a zdravých mastných kyselin. Pitný režim by měl být založený na čisté filtrované vodě a doplněný o bylinné čaje. Probiotika i prebiotika navyšujte i ve stravě vždy postupně, aby mělo vaše tělo čas se na změny adaptovat.

Pravidelný pohyb: na střevní peristaltiku (pohyb střev) a mikrobiom má nepříznivý vliv i nedostatek pohybu a fyzické aktivity. Pokud tedy střeva chcete podpořit, pravidelná chůze na denní bázi by měla být samozřejmostí. K tomu přidejte sport, ať už vevnitř nebo venku. Když se budete hýbat vy, budou se hýbat i vaše střeva.

Stres a spánek: stres narušuje hormonální rovnováhu i činnost střev, včetně trávení a zdraví jejich vnitřního prostředí. Naopak, dostatek spánku a odpočinku pomáhá nejen psychice nebo kondici, ale má pozitivní vliv i na střevní mikrobiom. Když jsme ve stresu, naše těla přecházejí z klidového stavu (parasympatikus) do stavu, kdy je tělo připravené na boj nebo útěk (sympatikus, tzv. fight or flight a někdy přidávané freeze – zamrznutí). V takovém stavu je krev pumpovaná do svalů, které jsou pro boj a útěk potřebné a zažívání se „vypíná“. Více o stresu a jeho managementu se dozvíte zde.

Antibiotika a negativní vlivy: mezi další faktory s negativním vlivem patří antibiotika, po jejichž užití by měly následovat probiotika, ale i nadměrná konzumace alkoholu, cukru, zpracovaných potravin, fast food jídel a polotovarů. Dopřejte svému tělu to nejlepší a aplikujte pravidlo 80/20 (80 % kvalitního a výživného a 20 % potěšení).

Jak zlepšit stav mikrobiomu s pomocí doplňků? Probiotika, prebiotika i kolostrum

Pokud vás trápí špatné trávení anebo narušený mikrobiom, v první řadě je potřeba obnovit přirozené prostředí ve střevech. Toho dosáhnete nejlépe komplexem přírodních látek a vhodným životním stylem.

Tyto doplňky jsou ty z nejdůležitějších a jsou vhodné i pro prevenci:

Probiotika: doplnění laktobacilů či bifidobakterií nebylo nikdy jednodušší! Probiotika v naší nabídce v podobě prášku, kapslí i žvýkacích tablet jsou vhodné pro muže, ženy i děti. Máme kolonizační probiotika, ale i takové, které jsou ideální po antibiotikách.

Prebiotika: aby mohly probiotické bakterie střevo kolonizovat, působit a přežít v něm, je důležité dodat jim prebiotika. Jde o speciální vlákninu, která je pro tyto bakterie potravou, například v podobě inulínu čekanky. Nejčastěji má podobu kapslí. Prebiotika ale najdete i v potravinách, příkladem může být cibule, česnek, banán, lněné semínko nebo luštěniny.

Kolostrum: pokud jde o podporu imunity ve střevech, vyzkoušet můžete colostrum. V naší nabídce najdete kozí kolostrum ve formě kapslí a ve verzi pro děti i dospělé. V koncentrované formě získáte imunoglobuliny, laktoferin, cytokiny a další aktivní látky.

Synbiotika: poslední kategorií prospěšných doplňků jsou synbiotika. Za tímto názvem hledejte produkty obsahující probiotické bakterie i probiotickou vlákninu v jednom. Jejich výhodou je jednoduché užívání a jsou vhodné pro dospělé i děti.

Rozhozený mikrobiom? I bylinky a vitamíny přijdou vhod

Nesedlo vám nějaké jídlo a máte rozhozené trávení? V tom případě vám můžou pomoct i bylinky, vitamíny či trávicí enzymy. Ty podpoří nejen střevní mikrobiom, ale i celkově trávení, zdraví a činnost střev, některé podpoří i funkci jater.

V naší nabídce najdete tyto látky a doplňky:

  • Pokud jde o trávicí enzymy, nejčastěji jsou ve formě kapslí s obsahem proteázy, hemicelulázy a celulázy ve spojení s probiotiky, oleji a extraktem z hroznu i česneku.
  • Vitamíny a minerály, například draslík, železo a vitamíny C či A v podobě různých extraktů z bylin a rostlin můžete doplnit pomocí kapslí, kapek i prášků.
  • Z bylin a koření jsou populární ostropestřec, olivovník, pampeliška, máta, oregano, tymián, zázvor nebo kurkuma v podobě extraktů jejich částí nebo plodů.
  • Na podporu trávení vám můžou pomoct i bylinkové čaje – například s obsahem kurkumy, nebo pampelišková káva.
  • V podobě kapslí, prášku i tablet u nás najdete také komplexní doplňky obsahující kombinaci zmíněných látek, a to s vlivem na střeva i játra.
  • Množství doplňků v nabídce obsahuje i antioxidanty a další prospěšné látky s vlivem na imunitu, metabolismus nebo hladinu cukru v krvi.
  • Samozřejmostí je, že doplňky v naší nabídce jsou 100% přírodní, mnohé v RAW nebo v BIO kvalitě a obsahují látky s nadprůměrně vysokou vstřebatelností.

Příznaky narušeného mikrobiomu a co dělat, aby se navrátila rovnováha

Může být váš mikrobiom poškozený nebo celkově špatný? Pokud střeva nepracují tak, jak by měly, tělo vám to dá najevo mnohými signály. Existuje více specifických i méně očividných projevů a symptomů, přičemž většina souvisí s trávením. Některé ale s trávením vůbec souviset nemusejí.

Mezi nejčastější příznaky patří nadýmání spojené s plynatostí, trávicí těžkosti typu průjem nebo naopak zácpa, pálení žáhy, reflux kyselin, bolest, křeče nebo škvrndání v břiše a podbřišku, nevolnost a nechutenství. Méně specifickými projevy jsou migrény, chronická únava, kožné projevy (akné, ekzémy, …), častější infekce a nestabilní nálada.

Kromě výše zmíněných látek a doplňků vám můžou na obnovení zdraví střevního mikrobiomu pomoct i některé méně specifické látky, které nejsou primárně určené na trávení, trávicí soustavu nebo podporu funkce a celkového zdraví střev.

Dobrým příkladem jsou houby v podobě prášku, tablet nebo kapslí, například chaga nebo cordyceps. Jejich výhodou je, že podporují i imunitu a celkovou vitalitu organismu. Pozitivní vliv na střevní mikroflóru mají i některé superpotraviny, například kombucha díky fermentaci. Pro každého doporučujeme také kefír, který u nás najdete v podobě prášku a můžete si doma vyrobit vlastní vodní nebo mléčný kefír a dodat mu příchuť podle vaší chuti.

Pokud vás trápí dlouhodobé zažívací problémy a možná si už nevíte rady, vyhledejte odborníka, ať už gastroenterologa nebo specialistu funkční medicíny na Institutu funkční medicíny a výživy. Střeva a střevní mikrobiom jsou komplexní systémy, ke kterým je potřeba přistupovat individuálně.

Dále si na našem blogu můžete k tématu střevního mikrobiomu přečíst zajímavé články:

×