Stres, nervozita a podrážděnost
Nejprodávanější
Jak na dlouhodobý a chronický stres? Pozor na stresové hormony
Stres aktivuje sympatický nervový systém, který uvolňuje stresové hormony. Jde zejména o kortizol zvyšující hladinu cukru v krvi a adrenalin s noradrenalinem, které zrychlují srdeční tep.
Nejlepší pomocníci proti stresu jsou následující látky:
Vitamíny: Zvýšený příjem vitamínů B1, B5, B6, B9, B12, C, D a E pomáhá regulovat stresové hormony a snižovat příznaky stresu. U nás je najdete ve formě kapslí i olejů, a to i liposomálních.
Minerály: Se zvládáním stresu, zklidněním nervového systému a nastavením rovnováhy neurotransmiterů můžou z minerálů pomoci hořčík, zinek, draslík a selen. Tyto minerály se nacházejí v zelenině, ovoci, ořechách i v našich doplňcích.
Aminokyseliny: Látky jako L-tryptofan, GABA, L-tyrosin, L-glutamin nebo L-theanin příznivě působí na tělo během stresu. Najdete je v rybách, fermentovaných potravinách, zeleném čaji i ve výživových doplňcích.
Omega-3: Zdravé mastné omega-3 tuky EPA a DHA mají pozitivní vliv na mozek i nervový systém během zvýšeného stresu a napětí. Obsahují je ryby, ořechy a semínka, u nás jsou k dispozici i jako kapky, oleje nebo kapsle.
Bylinky, sirupy, čaje, antioxidanty a adaptogeny
Podpora nervového systému, zmírnění stresu, nervozity a napětí i celkové zlepšení odolnosti, přesně na to je zaměřený náš sortiment doplňků stravy. Kromě zmíněných vitamínů a minerálů zahrnují i další účinné složky:
Nabídka je široká s ohledem na formy i účinné složky:
- Kromě vitamínů a minerálů jsou důležité také antioxidanty, například glutathion, methylfolát, kurkumin, koenzym Q10 nebo zelený čaj.
- Pokud jde o bylinky proti stresu, u nás je najdete ve formě sirupů, čajů i kapek, například bazalka posvátná (tulsi), konopné listy, verbena nebo koriandr.
- Pokud preferujete tekuté formy, které jsou vhodné i pro děti, nabízíme například rostlinné železo, bylinné kapky nebo uklidňující kapky.
- Máme také komplexní doplňky stravy kombinující různé složky, například adaptogenní byliny jako ženšen, rhodiola nebo schizandra.
- Mezi zajímavé doplňky patří také prášky kombinující aminokyseliny a byliny, například ashwagandha a brahmi, případně jen s maca.
- Příznivý vliv mají i různé vitální houby, například cordyceps, hericium nebo chaga, které nabízíme ve formě kapslí, tinktur a kapek.
- Za zmínku stojí také doplňky obsahující spirulinu, zelený ječmen, sušené hovězí nadledvinky nebo zlaté mléko v prášku s obsahem probiotik.
Stres a nervozita u dětí a v těhotenství
I děti mohou zažívat stres, například kvůli rodinným nebo školním problémům. Všeobecně jde o situace, které pociťují jako náročné nebo jako hrozbu. Vliv mají i hormony, zejména v pubertě.
Mezi příznaky patří bolesti hlavy a břicha, poruchy spánku a příjmu potravy, nadměrná únava a slabost, podrážděnost, výbuchy hněvu, strach, plačtivost nebo úzkost. Řešení spočívá v komunikaci a podpoře, důležité je řešit příčiny a případně vyzkoušet jako doplněk hořčík a vitamíny.
V těhotenství je stres běžnou reakcí na fyzické, emoční a hormonální změny, s nimiž se pomocí stresu tělo vyrovnává. Typické projevy zahrnují svalové napětí, únavu, poruchy spánku, nevolnosti, trávicí těžkosti, střídání nálad, přejídání se nebo ztrátu chuti k jídlu a zvýšenou závislost na vnější podpoře. I zde spočívá řešení v působení na tyto faktory a příznaky, pomoct mohou vitamíny B, hořčík, omega-3 kyseliny a omezení kofeinu.
Co je nejlepší na stres, nervozitu a podrážděnost? Zde jsou tipy
Kromě cíleného doplňování vitamínů, minerálů, adaptogenů a dalších látek, které působí na stresové hormony i na tělo, je klíčová změna životního stylu.
Zde jsou oblasti, na které byste se měli zaměřit nejvíce:
Cvičení a techniky: Pokud cítíte stres, vyzkoušejte dechová cvičení, meditaci, jógu nebo mindfulness. Tyto techniky pomáhají zklidnit nervový systém, zpomalit dech a srdeční tep a celkově uvolnit tělo i mysl. Jsou účinné i na nervozitu.
Osvětlení a hudba: Věděli jste, že ostré bílé světlo může být pro nervový systém nepříjemné a dráždivé? Vyzkoušejte tlumenější světlo v místnosti, kde se nacházíte, a nebojte se ani uklidňující hudby, kterou můžete střídat s pravidelnými chvílemi ticha.
Relaxace a spánek: Dopřejte si během dne masáž s uklidňujícím olejem, koupel, aromaterapii nebo relaxaci pro mysl, například při čtení dobré knihy – ať už naučné, nebo beletrie. Samozřejmostí by měl být spánek v délce alespoň 7 až 8 hodin denně, u žen ideálně ještě o hodinu více.
Plánování a podpora: Mít plán na následující den, týden nebo měsíc, alespoň v hrubých obrysech, může výrazně snížit stres z práce nebo nedostatku času. Pomůže také sociální podpora, například rozhovor s blízkým, během kterého se můžete svěřit se svými problémy.