🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

5 nejdůležitějších vitamínů a minerálů pro podporu imunity

Imunitní systém se skládá ze složitého souboru buněk, procesů a chemických látek, které neustále brání naše tělo proti napadení patogeny. Budujeme si ho dlouhodobým udržováním zdravých návyků, mezi které patří kvalitní a pestrá strava, pravidelný pohyb a dostatečný spánek. Když ale náš imunitní systém dostává zabrat, můžeme jeho funkci snadno podpořit doplněním některých vitamínů a minerálů. V tomto článku se podíváme na ty nejdůležitější látky a jejich roli v organismu pro udržení silného imunitního systému.

1. Vitamín C

Vitamín C, známý také jako kyselina askorbová, je pro člověka nezbytná mikroživina a zároveň pravděpodobně nejoblíbenější pro podporu imunity. Je silným antioxidantem a kofaktorem (látka, která spolupůsobením s jinou látkou způsobuje zesílení jejího účinku) řady biosyntetických a genových regulačních enzymů. Vitamín C přispívá k imunitní obraně tím, že podporuje různé buněčné funkce vrozeného i adaptivního imunitního systému.

Podporuje také funkci epitelové bariéry proti patogenům. Epitelové bariéry jsou pro život nezbytné. To platí zejména pro střevo, kde hrají roli v transportu živin a vody a zároveň zabraňují mikrobiální kontaminaci mezibuněčných tkání.

Jednou z dalších úloh vitamínu C je zvyšování nové tvorby B- a T- lymfocytů, což je druh bílých krvinek podílející se na imunologické obraně organismu.

 

2. Zinek

Zinek je stopový minerál, což znamená, že tělo ho potřebuje jen malé množství. Přesto je nezbytný pro téměř 100 enzymů, které provádějí životně důležité chemické reakce. Zinek ovlivňuje řadu aspektů imunitního systému, od kožní bariéry až po regulaci genů v lymfocytech. Zinek má zásadní význam pro normální vývoj a funkci buněk zprostředkujících nespecifickou (vrozenou) imunitu.

Nedostatek zinku také ovlivňuje vývoj specifické (získané) imunity tím, že brání jak růstu, tak některým funkcím T-lymfocytů. Stejně tak je narušen vývoj B-lymfocytů a produkce protilátek, zejména imunoglobulinu G.

 

Proč je vitamín C a zinek perfektní kombinace pro posílení imunity?

Obě živiny hrají důležitou a vzájemně se doplňující roli v imunitní funkci a odolnosti. Nedostatek jedné z těchto základních živin může mít vliv na oslabení imunity, protože vitamín C je klíčový pro buněčnou imunitu a zinek pro tvorbu protilátek. Když má tedy tělo dostatek zinku i vitamínu C, vede to k přirozené obranyschopnosti. Působení zinku nejen doplňuje působení vitamínu C a poskytuje "dvojí ochranu", ale může mít dokonce synergický účinek. To znamená, že ve výsledku tyto složky společně působí účinněji než každá jednotlivě.

 

3. Vitamín D

Kromě podpory správného využití vápníku a fosforu, udržení normálního stavu kostí a zubů, vitamín D také podporuje správné funkce imunitního systému.

Enzymy metabolizující vitamín D a receptory pro vitamín D jsou přítomny v mnoha typech buněk včetně těch imunitních, jako jsou již zmiňované B- a T- lymfocyty. Tyto imunologické buňky jsou schopny syntetizovat (vyrábět) aktivní metabolit (meziprodukt) vitamínu D, který může modulovat vrozenou a získanou imunitní odpověď. Hladina tohoto aktivního metabolitu, který se tvoří v játrech, ukazuje množství vitaminu D v těle.

A jaký je rozdíl mezi vitamínem D a D3? Hlavní rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že vitamín D je vitamín rozpustný v tucích, který reguluje hladinu vápníku a fosforu v těle, zatímco vitamín D3 je přirozená forma vitamínu D, kterou tělo produkuje ze slunečního záření. Vitamín D i D3 se nakonec metabolizují na aktivní metabolit, kalcitriol. Z kalcitriolu vznikají důležité konečné výsledky v podobě zdravé hladiny vitamínu D v těle. Je to právě kalcitriol, který podporuje vstřebávání vápníku ledvinami, zvyšuje střevní vstřebávání vápníku i fosforu a zvyšuje mobilizaci vápníku z kostí do plazmy.

 

4. Vitamín K2

Jednou z nejdůležitějších funkcí vitamínu K2 je zajištění správné distribuce vápníku v těle. Vitamín K2 přímo působí, aby se vápník dostal do kostí a zubů a neusazoval se v měkkých tkáních.

Jak vitamín K2 a vitamín D3 spolupracují? Vitamín D3 řídí vstřebávání vápníku ze střev do krve. Vitamín K2 vápník odtud přebírá a směřuje ho do kostí. Oba dva se také podílejí na imunitní funkci.

 

5. Hořčík

Hořčík zastává v lidském těle mnoho důležitých funkcí. Zajišťuje více než 300 biochemických procesů, podporuje správnou syntézu bílkovin, přispívá k normální činnosti nervové soustavy a mnoho dalšího.

Nedostatek hořčíku v těle bývá příčinou nedostatku vitamínu D, kterým trpí většina populace. Je to totiž hořčík, který napomáhá vstřebání tohoto vitamínu v těle, aby ho mohlo využít. Proto tedy i hořčík úzce souvisí s imunitní funkcí.

Hořčík hraje roli v imunitním systému také dalšími způsoby. Například jako kofaktor syntézy (skládání) imunoglobulinů, přilnavosti imunitních buněk, procesů závislých na protilátkách, vazeb lymfocytů atd.

 

Vyzkoušejte opravdu účinnou kombinaci všech těchto vitamínů a minerálů pro podporu imunitního systému. Nyní můžete získat všechny v novém balíčku DUO Puravia LABS.

 

Reference:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29099763/

https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/zinc/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9701160/

https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/7DF493E4BF919549DA7F11BCD40656F3/S0029665108006927a.pdf/immune-enhancing-role-of-vitamin-c-and-zinc-and-effect-on-clinical-conditions.pdf

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3738984/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21527855/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22914505/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5926493/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3075245/

×