Skutečná funkce aditiv v doplňcích stravy: proč se jim vyhnout?
Chcete podpořit své zdraví a do každodenní rutiny zařadit doplňky stravy? Ať přemýšlíte o hořčíku nebo multivitamínu, velmi rychle zjistíte, že doplňků stravy je celá řada. Líši se kvalitou i cenou - zásadně. Jak se díky aditivům snižuje výrobní cena? V čem je s přídatnými látkami problém, když jsou schválené a považované za bezpečné? Co je to CLEAN LABEL a proč ho preferovat?
Proč se přidávají přídatné látky do produktů?
Aditiva jsou látky, které nemají aktivní funkci v daném doplňku stravy. Do této skupiny patří přes tisíc látek, jejichž použití je regulováno nařízením Evropského parlamentu. Do doplňků stravy se přidávají z mnoha důvodů.
Které látky patří mezi aditiva?
Skutečná funkce aditiv? Chrání výrobní linku
Výrobci velmi často prezentují aditiva jako něco, bez čeho produkt nejde vyrobit. My v Puravia si to rozhodně nemyslíme. Máme rádi příklady. Pojďme si to ukázat na stearátu hořečnatém, který je velmi často součástí produktů v kapslích.
- Stearát hořečnatý je lubrikant, který zlepšuje tok směsi uvnitř plnícího zařízení. Snižuje tření mezi směsí a kovovým povrchem výrobní linky, čímž chrání materiál před opotřebením. Celkově tak umožňuje levnější provoz a výrobu. Nižší výrobní náklady umožňují nižší cenu výsledného produktu, bohužel na úkor kvality a zdraví zákazníka.
- Výrobce může upřednostnit kvalitu tím, že zvolí lepší (a cenově nákladnější) ingredience. Pro výrobu kapslí může zvolit HPMC (hydroxypropylmethylcelulózu), což je rostlinný materiál s lepšími povrchovými vlastnostmi. Díky lepším vlastnostem materiálu nepotřebujeme při výrobě používat lubrikační látky. Výsledkem je lepší složení, ale vyšší pořizovací cena.
Tímto příkladem jsme chtěli ukázat jeden z mnoha důvodů, proč se aditiva do doplňků stravy přidávají. Ulehčují a zrychlují výrobu, umožňují využít i méně kvalitní suroviny a výsledná cena produktu bude na první pohled nižší. Ostatně o tom, že levné doplňky stravy ve finále vychází draze (peněženku i organismus), jsme se rozepsali v článku o prémiových doplňcích stravy.
💡 TIP: Pokud máte možnost výběru, dejte přednost kapslím, ideálně těm z HPMC. Největší nálož doprovodných látek najdete v tabletách kvůli jejich složitému procesu výroby.
Jak se určuje bezpečná dávka aditiv?
Všechny přídatné látky, které jsou povolené v potravinářském průmyslu podléhají regulaci. Při posuzování jejich bezpečnosti se stanovuje maximální dávka, při které ještě daná látky nemá toxický efekt (NOAEL). Tato hodnota se testuje na zvířatech a posléze se přepočítává na tzv. Přijatelnou denní hodnotu (ADI), která zohledňuje rozdílné reakce lidského a zvířecího organismu.
Nežádoucí účinky aditiv na lidský organismus
Zatímco jednorázově uživatele může potrápit pouze přecitlivělost nebo alergická reakce, v dlouhodobém horizontu je rizik bohužel více. Existuje jen málo studií, které by zkoumaly dlouhodobý efekt přídatných látek na lidský organismus. A co teprve, když užíváte více produktů denně? Odborníci poukazují na následující rizika:
1. Kumulativní efekt
Přídatné látky najdeme nejen v doplňcích stravy. Obsahují je i běžně konzumované potraviny (v podobě ‘éček’), a to nás dostává do pasti. Výrobci ve svých produktech sice dodržují předepsané množství dané látky. Ale v momentě, kdy sníme během dne několik produktů s danou látkou, její finální součet na konci dne už doporučený limit převyšovat může. Použité množství aditiv (jejich hmotnost) ale na etiketě nenajdeme, a proto je nemožné udržet si přehled, kolik jsme dané látky během dne doopravdy snědli.
2. Koktejlový efekt
V prostředí kolem nás najdeme mnoho chemických látek. Skrývají se v potravinách, kosmetice, drogérii i materiálech kolem nás. Problematické není pouze celkové množství, ale také jejich vzájemné interakce, popřípadě dokonce zesílení účinků látek. Vzájemné reakce a jejich vliv na organismus se prakticky nedají otestovat, ani legislativně regulovat. Dlouhodobě se touto problematikou zabývají odborníci z Dánska:
💡 Národní potravinářský institut v Dánsku upozorňuje, že přídatná chemie v potravinách může být při vzájemné kombinaci rizikovější, než se původně myslelo.
3. Ovlivnění střevního mikrobiomu
Aditiva a zejména umělá sladidla ovlivňují rozmanitost a složení střevního mikrobiomu, který zásadně ovlivňuje celkový zdravotní stav a epigenetiku* člověka. Vstřebané množství může být u různých lidí jiné v závislosti na míře střevní propustnosti.
💡 Epigenetika = obor genetiky, který zkoumá, jak se geny během života "zapínají" a "vypínají" pod vlivem různých vnějších i vnitřních faktorů, aniž by se změnila samotná DNA. Jednoduše řečeno, epigenetika vysvětluje, proč se u některých lidí rozvinou určité nemoci, ke kterým mají genetický předpoklad, zatímco u jiných ne. Vědci se snaží pochopit, jak strava, životní styl nebo prostředí mohou ovlivnit, zda geny, které máme v DNA, budou aktivní nebo neaktivní, což může ovlivnit naše zdraví.
Obezřetnost je na místě
V průběhu doby dochází k postupnému přehodnocování bezpečnosti používaných aditiv. Příkladem mohou být v některých zemích zakázané cyklamáty (ne v ČR), od roku 2022 přísněji regulovaný oxid titaničitý nebo otazníky kolem sacharinu. Není nepravděpodobné, že budoucí výzkum ukáže, že látky dnes považované za bezpečné, mají nežádoucí účinky - viz cyklamáty a oxid titaničitý. Pokud si můžete vybrat čistší alternativu bez aditiv, vsaďte na kvalitu CLEAN LABEL a chraňte své zdraví preventivně.
Co je to CLEAN LABEL?
Clean Label = čistá etiketa.
Clean Label je pojem, který označuje produkty s co nejpřirozenějším složením. Když narazíte na doplněk stravy s čistou etiketou, můžete si být jisti, že neobsahuje látky, které by mohly zbytečně zatěžovat váš organismus. Produkty CLEAN LABEL mají jednoduché, funkční a přehledné složení, které je bezpečné a tělo umí látky skutečně využít. Jsme rádi, že čistou etiketu vyhledává stále více zákazníků. Znamená to rostoucím zájem o zdravý životní styl, a zároveň uvědomění, že zdraví má každý ve svých rukou!
Jaká jsou kritéria CLEAN LABEL?
-
Žádná aditiva (protispékavé látky, chemické příchutě a konzervanty, barviva).
-
Nepřípustné jsou GMO suroviny, alergeny, průmyslově zpracované cukry.
-
Přísné dodržování limitních norem na obsah pesticidů, herbicidů, fungicidů, plísní a těžkých kovů.
Praktický závěr...
Různé důsledky dlouhodobého užívání nadmíry aditivních látek ještě vědci neumí odhadnout, prokázat, ani vyvrátit. Je proto na zodpovědnosti a zvážení každého z nás, jak se k vlastnímu zdraví postaví. My se jednoznačně přidáváme na stranu CLEAN LABEL, která možná má na první pohled vyšší pořizovací cenu, ale je ve finále účinnější a šetrnější k lidskému tělu.
💡 Proč se cenově (i zdravotně) vyplatí sáhnout po kvalitnějších produktech? O tom máme podrobný článek, ve kterém názorně vysvětlujeme, v čem se liší levný hořčík z drogérie a kvalitní hořčík Puravia LABS, který je CLEAN LABEL.
Na Puravia najdete většinu produktů v CLEAN LABEL kvalitě. Znamená to, že ostatní produkty jsou nekvalitní? Vůbec ne. Produkty bez tzv. čisté etikety najdete i u nás na Puravia a za jejich kvalitou si stojíme. Nejedná se o žádné chemické koktejly, ale kývli jsme u nich kompromis - například u přírodních sirupů pro děti (obsahují cukr pro lepší chuť). Pak jsou také produkty, u kterých jejich podstata nebo výrobní proces vylučuje CLEAN LABEL (alkoholové bylinné tinktury, apod.). Věříme, že u nás na eshopu najdete to nejlepší!
ZDROJE:
-
https://chemtrust.org/is-the-cocktail-effect-only-a-hypothesis/
-
SHAW, Ian C. Chemical residues, food additives and natural toxicants in food – the cocktail effect. Online. International Journal of Food Science & Technology. 2014, roč. 49, č. 10, s. 2149-2157. ISSN 0950-5423. Dostupné z: https://doi.org/10.1111/ijfs.12606. [cit. 2024-08-16].
-
https://www.foodnavigator.com/Article/2015/03/27/Food-chemicals-may-have-harmful-cocktail-effect
-
GOLONKA, Rachel M.; YEOH, Beng San a VIJAY-KUMAR, Matam. Dietary Additives and Supplements Revisited: the Fewer, the Safer for Gut and Liver Health. Online. Current Pharmacology Reports. 2019, roč. 5, č. 4, s. 303-316. ISSN 2198-641X. Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s40495-019-00187-4. [cit. 2024-08-16].
-
https://bezpecnostpotravin.cz/termin/clean-label/