🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Probiotika, proč je užívat a jak poznat ta kvalitní?

Co jsou probiotika a prebiotika? Na jaká probiotika se tedy zaměřit u novorozenců? Co na prevenci akutních infekcí a jiných onemocnění?

Použití článku je možné po domluvě s autorem.

Střevní mikroflóra neboli střevní mikrobiom, jak se mu často říká, tvoří okolo stovky triliónu baktérií, což je asi 2kg hmotnosti našeho těla. Střevní mikrobiom tvoří cca 70 - 80 % našeho imunitního systému. Kmenů najdeme okolo 2000 a krom těch přínosných a přátelských baktérií ve střevě najdeme také patogenní bakterie, které za určitých podmínek mohou svému hostiteli, tedy člověku, ublížit.

Udržení rovnováhy mezi „hodnými“ a „zlými“ bakteriemi je tedy nezbytné a vede ke správnému vstřebávání živin, což souvisí se zdravou sliznicí střeva.

Tzv. dysbióza je narušená rovnováha střevní mikroflóry. Nedostatek zdraví prospěšných střevních bakterií nacházíme u většiny autoimunitních a zánětlivých onemocnění.

Probiotikům je v posledních letech věnována zvýšená pozornost. Existuje velké množství prací, které hodnotí jejich účinek při různých problémech, ale jen poměrně málo studií je skutečně kvalitních. Probiotika účinkují několika způsoby - snížení pH ve střevě, snížená kolonizace patogenních mikroorganizmů a modifikace imunitní odpovědi. Bylo zjištěno, že probiotika pomáhají při gastrointestinálních problémech.

Jak dochází k prvotnímu osidlování střevními bakteriemi?

K prvotnímu osidlování dochází při přirozeném porodu, kdy dítě během porodu přejme bakterie od matky. Proto je přirozený porod tak důležitý a nadřazený císařským řezům. Pokud je dítě ochuzeno o přirozený porod, pak je jeho střevní mikrobiom hned od prvopočátku ochuzen o prospěšné bakterie. Samozřejmě to má i stinnou stránku, pokud je totiž vagína během porodu osídlena patogenními mikroorganismy, jako je např. přemnožená candida albicans, pak tyto patogenní mikroorganismy předává žena i novorozenci – z tohoto důvodu můžeme vidět zdravotní problémy již od narození.

Dospělý typ střevního mikrobiomu je dosažen ve věku okolo 2 let, některé studie však potvrzují, že až okolo 7. roku života. O rozdílech ve složení střevního mikrobiomu mezi kojenými dětmi a uměle živenými v dnešní době již není pochyb. Ovlivnit střevní mikrobiom lze pomocí prebiotik, probiotik a kombinací obou, tj. synbiotik.

Co jsou prebiotika?

Prebiotika jsou nestravitelné látky obsažené v potravinách, které selektivně podporují růst nebo aktivitu jedné bakterie nebo omezeného počtu střevních bakterií, tím pozitivně ovlivňují složení střevního mikrobiomu a to má celkově pozitivní vliv na zdraví příslušného jedince. Oligosacharidy v mateřském mléce hrají podstatnou prebiotickou roli - chrání kojence.

Co jsou probiotika?

Probiotika jsou živé mikroorganismy prospešné pro mikrobiom. Nejčastěji se jedná o laktobacily a bifidobakterie. Mezi probiotika jsou v současné době řazeny laktobacily, bifidobakterie, streptokoky, enterobakterie a Saccharomyces boulardii (tabulka 1)

Tabulka 1

Lactobacily

L. casei, spec. rhamnosus (Lactobacillus GG)
L. Acidophilus L. casei Shirota
L. delbrueckii subsp. Bulggaricus
L. reuteri
L. brevis
L. cellobiosus
L. curvatus
L. fermentum
L. plantarum 299v

Grampozitivní koky 

Lactococcus lactis subsp. cremonis
Streptococcus salivarius subsp. thermophilus
Enterococcus faecium
S. diacetylactis
S. intermedius

Enterobakterie

E. coli (sérotyp O83:K24:H1)
E. coli Nissle 1917 (sérotyp O6:K5:H1)

Bifidobakterie

B. bifidum
B. adolescentis
B. animalis
B. infantis
B. longum
B. thermophilum

Kvasinky

Saccharomyces boulardii

Jaké bakterie osidlují novorozenecký mikrobiom?

Během vaginálního porodu dochází ke kolonizaci mikrobiomu novorozence anaerobními bakteriemi, konkríéně Escherichia coli, Staphylococcus, a Streptococcus, které produkují látky potřebné k přežití kmenů Bifidobacterium spp.

V mateřském mléce pak najdeme Staphylococcus, Streptococcus, Serratia, Pseudomonas, Corynebacterium, Ralstonia, Propionibacterium, Sphingomonas, a Bradyrhizobiaceae, Bifidobacterium a Lactobacillus spp.

Na jaká probiotika se tedy zaměřit u novorozenců?

Obecně bychom se měli zaměřit tedy na laktobacily a bifidobakterie.

Z bifidobakterií na:

B.breve (M-16V)

B.infantis (M-63)

B.longum (BB-536)

B.lactis

Z lactobacilů na Lactobacillus casei, L. acidophilus, L. plantarum.

Co se množství týče, postačí dávka v rozmezí 5-7,5 miliard CFU (USA billion)

Co na atopické problémy?

Ve velké randomizované, placebem kontrolované finské studii bylo prokázáno, že podávání probiotika (Lactobacillus rhamnosus GG) 4 týdny před porodem matce a 6 měsíců po porodu dítěti významně snižuje výskyt atopického ekzému u dítěte v raném věku. Tyto výsledky bohužel nebyly potvrzeny v jiných klinických studiích, takže v současné době není indikováno rutinní podávání probiotik těhotným ženám a kojencům jako pomoc při alergiích. Vysvětlení rozdílných výsledků v těchto studiích lze hledat i ve skutečnostech, že studie jsou prováděny s různými probiotiky, v různých obdobích a v různých režimech podávání rozdílně definovaným rizikovým skupinám. Nejsou rovněž definovány podmínky podávání, není řečeno, které kmeny jsou nejvhodnější, zda podávat jeden nebo více kmenů a jak dlouho podívat. Výsledky může ovlivnit také geneticky podmíněná vnímavost, geografická oblast či strava.

Jaké jsou možnosti na českém a slovenském trhu?

Pro běžné používání, ale také již při konkrétním zdravotním problému a pokud nevíme, zda dítě trpí určitou intolerancí na laktózu či kasein, jsou vhodná bezmléčná probiotika. Mohu doporučit probiotika z celistvých potravin od Garden of Life, která jsou fermentovaná a vhodná již od 3 měsíce věku. Jsou v bio kvalitě a zpracovány pod 42 stupňů Celsia a obsahují 5 miliard CFU a jsou v něm zastoupeny kmeny L. gasseri, L. plantarum, B. lactis, L. Casei a L. acidophilus. Obsahují i prebiotický inulin.

Dávkování: 1/4 lžičky po dobu 5 dnů, sledovat stolici. Pokud je vše v pořídku postupně navyšovat až na 3/4 lžičky.

Podporuje imunitní systém a zažívání.

Konkrétně L. gasseri může pomáhat regulovat alergické reakce. Byly pozorovány u dětí, kde užívání L. gasseri vedlo ke snížení IgE v krvi a k modulaci buněk imunitního systému a to také na úrovni vrozené imunity.

 

Pro ty nejmenší se probiotika a prebiotika podávají buď v prášku (prášek rozmixuje s mateřským mlékem a podává kapátkem) anebo přímo ve formě kapek. Diskuze, zda je účinnější kapsle anebo prášek, je tudíž bezpředmětná.

 

Reference

  1. Nevoral, J., Prakt. Lékáren. 2012; 8(5): 217-224
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4464665/
  3. Kalliomäki M, Salminen S, Poussa T, et al. Probiotics during the fi rst 7 years of life: a cumulative risk creduction of eczema in as randomized placebo-controlled trial. J Allergy Clin Immunol 2007; 119: 1019–1021
  4. Rautava S, Salminen S, Isolauri E. Specifi c probiotics in reducing the risk of acute infections in infancy – a randomised, double-blind, placebo-controlled study. Br J Nutr 2009; 101(11): 1722–1726. Epub 2008 Nov 6
  5. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ppul.21296/abstract
  6. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1399-3038.2008.00833.x/abstract
×