Který kolagen je nejlepší? Mořský vs. hovězí, na klouby nebo na pleť?
Kolagen přitahuje v posledních letech velkou pozornost díky svým vlastnostem proti stárnutí kůže i kloubů. Nyní je kolagen hlavním heslem v oblasti péče o pleť, vlasy i pohybový systém. Jak se v nabídce zorientovat?
Není proto divu, že se lidé ve snaze zlepšit vzhled své pleti nebo zdraví pohybového aparátu obracejí na kolagenové doplňky. Ale vy se v nich vyznáte? Rybí, hovězí, vepřový, kolagenní peptidy, nebo dokonce želatina. Který je lepší na klouby a který zase na krásu? Tento stručný průvodce vám poskytne ty nejdůležitější informace pro výběr toho správného kolagenu právě pro vás.
Dozvíte se:
- Co je to kolagen a jakou má funkci v těle?
- Může kolagen nahradit protein?
- V kolika letech se kolagen přestane tvořit přirozeně v našem těle?
- Jaké návyky životního stylu a stravy urychlují ztrátu kolagenu a předčasné stárnutí?
- Typy kolagenu a jejich účinky: Který je na pleť a který na klouby?
- Zdroje kolagenů: Je na krásu hovězí nebo mořský?
- Jaký je v nich rozdíl? Hydrolyzovaný kolagen, peptidy, vývar, želatina
- Nejoblíbenější kolageny a nejlepší kolagen na krásu
Co je to kolagen a jakou má funkci v těle?
Kolagen je nejrozšířenější bílkovinou v lidském těle. Ve skutečnosti existuje nejméně 28 druhů kolagenu, ale typy I, II a III jsou v těle nejběžnější. 90 % kolagenu v lidském těle tvoří kolagen typu I.
Pomáhá vytvářet strukturu naší kůže, kostí, chrupavek a svalů a jeho účelem je pomáhat tkáním, aby byly pružnější a odolávaly natahování.
Kolagen místo proteinu?
Musíme si uvědomit, že kolagen není kompletní bílkovinou - to znamená, že má nízký obsah nebo neobsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin (valin, leucin, isoleucin, methionin, threonin, fenylalanin, tryptophan, histidin a lysin), které si tělo nedokáže samo vyrobit. Ze všech 20 aminokyselin kolagen obsahuje 19. Chybí tryptofan, jedna z 9 esenciálních aminokyselin, které tvoří kompletní bílkovinu.
Jedna studie však ukazuje, že kolagen je výhodné zařadit do denního příjmu bílkovin nejen pro jeho bioaktivní vlastnosti, ale také pro bohatou dostupnost nepostradatelných aminokyselin.
S věkem se hladina kolagenu v těle snižuje
Buňky pojivové tkáně zvané fibroblasty produkují a udržují kolagen. S přibývajícím věkem se zhoršuje funkce fibroblastů a zpomaluje se tvorba kolagenu. Jeho hladina klesá zhruba od 20. roku života. Tyto změny spolu s úbytkem dalšího klíčového strukturálního proteinu zvaného elastin vedou k příznakům stárnutí, jako je povislá kůže, oční víčka a vrásky.
Podle této studie, s každým rokem naše tělo produkuje o 1 % méně kolagenu.
Přestože úbytek kolagenu s věkem je nevyhnutelný, studie potvrzují, že některé faktory stravy a životního stylu mohou tento proces urychlit:
- Kouření cigaret ničí kolagen a způsobuje stárnutí kůže, tvorbu vrásek a ztrátu elasticity.
- Nadměrné pití alkoholu urychluje stárnutí kůže tím, že snižuje produkci kolagenu a poškozuje mechanismy obnovy kůže.
- Stravy s vysokým obsahem přidaného cukru a vysoce zpracovaných potravin může vést k předčasnému stárnutí, protože přispívá k procesu zvanému glykace, který snižuje obnovu kolagenu a narušuje jeho schopnost interagovat s okolními buňkami a bílkovinami.
- Nadměrné slunění také zhoršuje tvorbu kolagenu, takže používání opalovacího krému a vyhýbání se nadměrnému slunění může pomoci zabránit známkám předčasného stárnutí pleti.
Typy kolagenu a jejich vstřebatelnost
Jak již bylo zmíněno, existuje až 28 typů kolagenu.
-
Hydrolyzovaný kolagen je nejběžnější metodou zpracování, kdy se kolagenové molekuly rozkládají na menší (kolagenové peptidy), což zvyšuje jejich vstřebatelnost v těle.
-
Tripeptidový kolagen (CTP) představuje speciální formu hydrolyzovaného kolagenu, kde jsou peptidy rozloženy na malé části o 3 aminokyselinách, které tělo vstřebává rovnou do krve.
-
Nativní kolagen je přirozená forma, která se v těle špatně vstřebává, protože molekuly jsou příliš velké.
-
Želatina je částečně hydrolyzovaný kolagen, který vzniká vařením kolagenové tkáně zvířat (kůže, šlachy, kosti). Během tepelné úpravy se kolagen mění na želatinu. Má o trochu nižší vstřebatelnost než hydrolyzovaný kolagen.
-
Fermentovaný kolagen nabízí někteří výrobci pro jeho lepší vstřebatelnost.
-
Veganské kolageny obsahují směs aminokyselin, rostlinných extraktů a vitamínů, které v těle podporují vlastní tvorbu kolagenu.
K výhodám jednotlivých forem se dostaneme dále v článku.
Zdroje kolagenů a jaké typy obsahují
Kolagenové doplňky stravy jsou především zvířecího původu. V poslední době se objevují také rostlinné alternativy. Jaké jsou ty nejběžnější?
1. Hovězí kolagen
Hovězí kolagen je bohatý na kolagen typu I a III, a proto je oblíbeným zdrojem pro doplňky stravy pro pleť, ale má také pozitivní účinek na pohybový aparát.
Stejně jako u všeho, co konzumujete, byste měli dbát na to, odkud doplněk stravy s hovězím kolagenem pochází. Měli byste také zvážit, jak byly krávy chovány a čím byly krmeny - jak pro vaše zdraví, tak pro životní prostředí. Vždy hledejte hovězí kolagenový doplněk od značky, která svůj produkt získává z humánně chovaného dobytka, krmeného trávou. Kvalitu potvrdí certifikáty.
Grass-fed kolagen je tou správnou volbou. Co to znamená?
- Grass-fed kolagen pochází ze zvířat, která byla chována podle přísných norem, což zajišťuje lepší kvalitu.
- Zvíře nikdy nedostalo žádná antibiotika. Podávání antibiotik a dalších chemikálií zejména v průmyslovém chovu může ovlivnit zdraví a kvalitu tkání zvířete. Tyto látky se mohou ukládat v kůži a vazivových tkáních a následně se mohou dostat až do výrobků, které my přijímáme do svého těla.
- Dobytek je krmený trávou a má přístup k pastvinám. Tráva je přirozeným zdrojem živin pro zvířata a pomáhá udržovat zdravé tkáně s lepším nutričním profilem. Zaručuje to celkovou čistotu a kvalitu výsledného produktu.
Takové standardy nejvyšší kvality a čistoty splňují hovězí kolageny od značky Great Lakes, které patří mezi ty nejoblíbenější.
2. Vepřový kolagen
Vepřový kolagen se získává z kůže a kostí prasat a obsahuje převážně typu I a III.
3. Drůbeží kolagen
Drůbeží kolagen je méně častým zdrojem. Obsahuje vyšší množství kolagenu typu II a je považován za dobrou volbu pro kostí a klouby.
4. Mořský kolagen
Mořský kolagen pochází z rybí kůže, šupin a kostí. Obsahuje zejména Typ I kolagen, a proto se často užívá především pro podporu krásy pleti, vlasů a nehtů. Výzkumy mořského kolagenu ukazují, že má na kůži, střeva a kosti podobné účinky jako hovězí kolagen.
Mořský kolagen je také obzvláště bohatý na aminokyselinu hydroxyprolin, která je nezbytnou součástí kůže, cévních stěn a dalších pojivových tkání.
🐟 Jak se mořský kolagen liší od hovězího? Mořský kolagen obsahuje především kolagen typu I a II. Naproti tomu hovězí kolagen má vysoký obsah typů I a III. Bez ohledu na to, který si vyberete, hledejte čisté zdroje.
5. Rostlinné alternativy kolagenu
Neexistuje žádný rostlinný zdroj kolagenu, protože tento protein se v rostlinné říši nevyskytuje. Veganský kolagen většinou obsahuje složky (klíčové živiny a bioaktivní látky), které podporují produkci, syntézu a funkci kolagenu.
Irský mech je ideální rostlinná alternativa pro každého, kdo dodržuje jakýkoli typ rostlinné stravy. Je obzvláště prospěšný pro vegany, protože má vysoký obsah aminokyseliny taurinu. Je to druh červené mořské řasy, která roste zejména na atlantickém pobřeží Irska.
Zpracování
Jaké existují m etody zpracování kolagenu?
1. Hydrolyzovaný kolagen vs. peptidy
Hydrolyzát a peptidy jsou synonyma a lze je používat zaměnitelně.
Co je to hydrolyzace a proč je nutná?
- V nehydrolyzované formě je kolagen příliš velký na to, aby prošel střevní stěnou a během trávení se může obtížně rozkládat.
- Proces hydrolyzace (enzymatické přidání molekuly vody přes peptidovou vazbu) rozbíjí aminokyselinové řetězce kolagenové bílkoviny. Tyto menší bílkovinné řetězce vzniklé hydrolýzou se označují jako kolagenní peptidy. To umožňuje našemu tělu maximálně vstřebávat živiny.
💡 Když tedy uslyšíte termíny kolagenový hydrolyzát, kolagenové peptidy nebo hydrolyzované kolagenové peptidy, buďte si jisti, že mezi nimi není žádný rozdíl. V každém z nich najdete kompletní profil aminokyselin.
2. Kolagen vs. vývar
Kostní vývar obsahuje kolagen a další prospěšné živiny, kolagenový prášek obsahuje pouze čistý kolagen. Kolagen je bílkovinná složka kostního vývaru, která byla izolována z tekutiny kostního vývaru. Díky tomu má vyšší obsah bílkovin. Glukosamin v kostním vývaru je bohatý na síru, která je nezbytná pro obnovu a udržování chrupavky. Vývar obsahuje kromě kolagenu a glukosaminu také kyselinu hyaluronovou, která podporuje zdraví a mladistvost pokožky tím, že zvyšuje úroveň hydratace.
💡 Přidejte na začátku vaření do vývaru trochu jablečného octa, který pomůže z kostí uvolnit více kolagenu. Stačí 1 čajová lžička na 1 litr polévky.
3. Kolagen vs. želatina
Hlavní rozdíl mezi želatinou a kolagenem je ve zpracování. Želatina je druh kolagenu, který byl rozložen, takže je o něco lépe stravitelný a vstřebatelný. Kolagen a želatina jsou si z hlediska svých účinků podobné, protože obsahují stejné aminokyseliny. Jejich použití se však mírně liší a někteří lidé želatinu tráví o něco snadněji.
Nejoblíbenější kolageny a nejlepší kolagen na krásu
- Great lakes je kolagen získávaný z kůže a pojivových tkání z volně pasoucího se Argentinského a Brazilského dobytka. Řadí se do kategorie prémiových výrobků. Je bez příchuti, snadno rozpustný v horkých i studených tekutinách a také snadno stravitelný pro tělo.
- Planet Paleo nabízí certifikovaný Grass-fed hovězí kolagen z volně chovaného dobytka krmeného trávou, BIO práškový kostní vývar a mořský kolagen z volně lovených ryb, které splňují normy pro udržitelný rybolov. Vybírat můžete mezi různými příchutěmi jako horká čokoláda, káva, kurkuma latté, banán vanilka a další. Novinkami jsou kolagen speciálně na krásu a Active collagen na klouby.
- Woldo Health jsou certifikované kolageny pocházející z volně chovaného dobytka v Argentině. Jsou bez příchuti a snadno se rozpouští. Díky tomu je můžete přidat do jakéhokoliv oblíbeného nápoje nebo jídla. Veliké balení 1 kgnebo 500 g vám navíc dlouho vydrží.
- Kolagen s kyselinou hyaluronovou a biotinem je nejoblíbenější kolagen u žen a vítěz kosmetiky roku 2022.Kyselina hyaluronová (HA) je další molekulou, která se nachází v kůži a udržuje ji pružnou a dobře hydratovanou. Biotin (vitamín B7) se podílí na tvorbě keratinu, hlavní složky vlasů, čímž může podporovat zdravý růst vlasů. Výzkumy ukazují, že pokud máte nízkou hladinu biotinu, může to skutečně vést k vypadávání vlasů.
Máte vybraný svůj kolagen? Prohlédněte si celou kategorii Kolegany a želatina.