🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Probiotika a prebiotika

Probiotika rozhodně nejsou určena pouze na trávení nebo střevní mikroflóru. Jejich účinky jsou poměrně komplexní, například pomáhají i na imunitu nebo na akné, tedy na zdraví a fungování obranyschopnosti organismu nebo stav pokožky.

Jak probiotika, tak prebiotika či symbiotika mají svůj význam prakticky pro každého. Ať už jde o děti, těhotné a kojící ženy, dospělé nebo seniory, jsou mimořádně důležité pro zdraví celého těla. Jak je ale doplňovat, stačí k tomu pouze potraviny a proč je důležité i užívání doplňků stravy? A mohou mít i nežádoucí účinky?

Co jsou probiotika, prebiotika a synbiotika a rozdíl mezi nimi

Probiotika jsou živé kultury bakterií nebo kvasinek, které působí primárně v trávicím traktu člověka, konkrétně ve střevech, přičemž jejich hlavním cílem je chránit jejich vnitřní sliznici a udržovat střevní mikroflóru v rovnováze. To pomáhá jak na trávení, tak na imunitu.

Jako doplněk působení probiotik fungují prebiotika. Zatímco probiotika jsou prospěšné bakterie, prebiotika jsou potrava pro tyto bakterie, čímž podporují jejich růst a aktivitu. Trávicí trakt je nedokáže strávit, ale v tlustém střevě je mohou střevní bakterie fermentovat. Mezi prebiotika patří rozpustná vláknina (například inulin, pektin) a nerozpustná vláknina (například škrob). Jako synbiotika se označuje kombinace probiotik a prebiotik v jednom obsahu současně, ať už jde o potravinu, jídlo nebo o nějaký doplněk stravy.

Pokud jde o doplňky, je třeba rozlišovat několik typů probiotik. Nejčastěji jde o jednokmenové, obsahující pouze jeden kmen probiotické bakterie nebo kvasinky, nebo o vícekmenové, které mají více mikroorganismů. Jednokmenové jsou určeny na specifický problém typu trávící potíže či imunita, vícekmenové komplexně na trávení.

Podle složení známe orální probiotika zaměřená na mikroflóru ústní dutiny, půdní obsahující mikroorganismy z půdy, které jsou prospěšné pro zdraví střev, bakteriální zaměřená na trávení i imunitu a kvasinkové ideální po antibiotikách.

Pokud chcete zjistit, jak přírodní probiotika a prebiotika v potravinách podporují vaše zdraví, včetně trávení, imunity a krásné pleti, a jak vybrat ten správný doplněk stravy pro vaše potřeby, čtěte dál kliknutím zde nebo sjeďte na konec této stránky. Dozvíte se, které potraviny obsahují nejvíce prospěšných látek a jak je efektivně užívat.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 2 - 13 položek celkem
Nahoru
Další produkty

Nejlepší přírodní probiotika a prebiotika? Potraviny jako ideální zdroj

Ačkoli v kvalitních doplňcích stravy jsou obvykle obsažena velmi koncentrovaná a přírodní probiotika, nejvíce přirozeným zdrojem pro člověka jsou potraviny.

Následující kategorie obsahují těchto látek nejvíce:

Mléčné produkty: Tradičním zdrojem probiotik jsou fermentované mléčné produkty. Mezi nejlepší patří kefír s obsahem vícero probiotik, acidofilní mléko, probiotické jogurty a fermentované sýry bez pasterizace, zejména gouda, cheddar a parmazán. Pokud mléčné výrobky netolerujete, vyzkoušejte nemléčné alternativy těchto produktů - hledejte ale fermentované.

Fermentované potraviny: Skvělým zdrojem jsou také fermentované potraviny obsahující živé kultury. Do jídelníčku zařaďte nepasterizované kysané zelí, kimchi, tempeh, miso a fermentované okurky, kokosové jogurty nebo kváskový chléb.

Fermentované nápoje: Není to jen o klasických potravinách, ale i o nápojích, které prošly fermentací. Je možné přijímat dostatek probiotik například z čerstvého podmáslí, z nápoje kombucha, kvašených ovocných šťáv nebo kvašených zeleninových šťáv.

Zelenina, ovoce, obiloviny a luštěniny: Pokud jde o prebiotika, ta se nacházejí hlavně v celozrnných obilovinách, luštěninách a některých druzích ovoce a zeleniny. Patří sem například česnek, cibule, pórek, rajčata, jablka, chřest, ovesné vločky nebo otruby.

U nás máme pouze kvalitní probiotika, prebiotika a synbiotika

Přírodní, rostlinné, v kapkách, prášku nebo kapslích, bez laktózy či prebiotika a probiotika v jednom. Výběr u nás je opravdu široký, ať už jde o formu, složení, komplexnost účinku nebo určení speciálně pro muže, ženy, těhotné či děti.

Nejžádanější a nejzajímavější produkty jsou tyto:

  • Probiotika na trávení s účinkem na střeva i střevní mikroflóru, ať už obecně pro dospělé, nebo i pro děti, například jako žvýkací tablety (gummies).
  • Probiotika na imunitu a její podporu se složením, které je vhodné pro muže, ženy, seniory, případně probiotika a prebiotika v jednom.
  • Speciální probiotika v prášku pro citlivější trávicí trakt, která obsahují specifické kmeny a mají velmi dobrou snášenlivost ve střevech.
  • Probiotika pro muže, zejména na močové cesty a prostatu a jejich podporu, nebo i probiotika pro ženy, například na vaginální péči.P
  • Probiotika určená pro ženy v citlivém období, například pro těhotné ženy, pro kojící ženy nebo pro ženy s problémy dolních močových cest.
  • Samostatnou kategorií u nás jsou půdní probiotika v podobě perorálních kapslí, včetně doplňků s obsahem rostlin aloe vera a proskurníku lékařského.
  • Pokud jde o synbiotika, ta nabízíme nejčastěji jako kapsle, ať už v rámci řady Your Flora, případně jako ultimátní synbiotika pro muže i ženy.

Pouze na akné, na imunitu, na trávení a na střevní mikroflóru?

Probiotika jako pojem je příliš obecný, ale zároveň platí, že jejich účinky jsou komplexní. Podle konkrétní probiotické bakterie nebo kvasinky si ale můžete vybrat probiotika, která jsou zaměřena více nebo specificky na konkrétní oblast zdraví.

Na celkovou podporu imunity například pomáhají nejvíce tři probiotické kultury – Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium breve a Bacillus subtilis. Pokud chcete komplexně podpořit spíše trávení, trávicí trakt a střevní mikroflóru, zaměřte se na probiotika obsahující Lactobacillus acidophilus nebo Lactobacillus plantarum.

Pokud jedete na dovolenou a chcete cíleně podpořit střeva, pomohou kmeny Lactobacillus rhamnosus, Saccharomyces boulardii a Bifidobacterium bifidum. Na rychlou podporu střev jsou ideální Lactobacillus reuteri, Bifidobacterium longum a Saccharomyces boulardii.

Na dlouhodobou podporu střev nejvíce pomáhají kmeny Lactobacillus plantarum, Bifidobacterium infantis a Bacillus coagulans. Pokud chcete mít krásnou a zdravou pleť, nejlepší bakterie jsou Bifidobacterium breve, Lactobacillus rhamnosus. Speciálně pro děti, zejména pro novorozence a miminka, pomáhá nejvíce kmen Lactobacillus reuteri.

Jak je vybírat, kdy užívat, dávkování a nežádoucí účinky

Ať už jde o probiotika, prebiotika nebo synbiotika, důležité je zaměřit se na jejich složení, zaměření, užívání a možné nežádoucí účinky nebo kontraindikace.

Zde jsou v krátkosti alespoň základní informace k těmto tématům:

Složení: Bez ohledu na značku se při složení dívejte na to, aby v doplňku nebyla aditiva, cukr, konzervační látky či chemické složky, které nadměrně zatěžují organismus. U nás najdete i probiotika bez lepku, bez mléka, bez sóji a samozřejmě bez toxinů.

Pro děti vs. pro dospělé: Kromě probiotik pro dospělé existují i probiotika speciálně pro děti. Některá jsou určena pro novorozence a kojence, zejména pro vývoj střevní mikroflóry, jiná pro děti od 3 let obecně na trávení nebo na imunitu.

Užívání a dávkování: Nejlepší je užívat probiotika buď na lačno ještě před jídlem, případně pokud jde o synbiotika, tak potom současně s jídlem. Po antibiotikách by se měla užívat s odstupem 2 až 3 hodin a ideálně až 2 týdny po skončení léčby.

Vedlejší účinky: Probiotika nemusejí být vždy dobře tolerována všemi. Doporučuje se začít s malými dávkami, sledovat reakce svého těla a dávku postupně zvyšovat na doporučené množství. Pokud pociťujete diskomfort, může být užitečné vyzkoušet jiný kmen probiotik.

Pokud vás zajímají další informace a podrobnosti - navštivte náš blog! Najdete tam další články na toto téma:

×