🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Zima a vaše plíce: Fascinující fakta

Zaznamenali jste ten tajemný mlžný obláček, když v zimě vydechnete? Zdá se, že studený vzduch má zvláštní kouzlo, které přeměňuje náš teplý dech na malé kapičky vody. Ale víte proč? V tomto článku se také dozvíte, proč může být dýchání v zimě překvapivě osvěžující, a přesto, proč vám někdy chladný vzduch může způsobit dušnost. Objevte s námi fascinující fakta o svém dýchání!

Proč vidím páru, když venku vydechnu?

Studený vzduch venku způsobuje, že náš teplý a vlhký dech se sráží do drobných kapiček vody, které vypadají jako malý mlžný obláček.

Mnoho lidí si myslí, že viditelnost našeho dechu v zimě souvisí s teplotou, ale tato podívaná má stejně tak co do činění s množstvím vlhkosti v atmosféře.

Protože naše tělo obsahuje asi 70 % vody, je vzduch v našich plicích nasycen vodní párou (voda v plynné formě) a má stejnou teplotu jako naše tělo. Studený vzduch nedokáže zadržet tolik vlhkosti jako teplý vzduch.

Když náš teplý dech narazí na chladný vzduch, rychle se ochladí, až dosáhne teploty známé jako rosný bod. Když se teplota snižuje pod tuto hranici, vzduch nemůže udržet vodní páru ve formě plynu a začne docházet k fyzikálnímu procesu zvanému kondenzace. To znamená, že vodní pára se promění v kapalinu, malé kapky vody. Tato kondenzace vytváří prchavý mlžný obláček, který vidíme, když dýcháme za chladného počasí.

 

Proč se vám může v zimě dýchat lépe?

Studený vzduch není tak vlhký a těžký. Teplejší vzduch je totiž schopen absorbovat a přenášet více vodní páry než chladnější vzduch. Jinými slovy, čím teplejší je vzduch, tím vyšší je jeho vlhkost. To znamená, že horký a vlhký vzduch je hustší a těžší, a proto se hůře vdechuje. A co je zajímavé, vlhký vzduch má tendenci přenášet houby, plísně a roztoče.

 

Proč někdy příliš studený vzduch může způsobit dušnost?

Studený a suchý vzduch může způsobit stažení svalů kolem dýchacích cest, které se v důsledku toho zužují. To znamená, že vzduch má méně prostoru pro vstup a výstup.

Také hlen v dýchacích cestách má tendenci vysychat a zúžené dýchací cesty ztěžují jeho odstraňování, což může vést k pocitu stísněnosti.

 

Zajímavosti o dýchacích cestách

  • Plíce jsou jediným orgánem, který může plavat na vodě. Každá z plic obsahuje asi 300 milionů balónků zvaných alveoly, které nahrazují odpadní oxid uhličitý v krvi kyslíkem. Když se tyto struktury naplní vzduchem, plíce se stanou jedinými orgány v lidském těle, které mohou plavat na vodě.
  • Dýchací cesty jsou plné rozmanitých bakteriálních společenstev, i když jsme zdraví. Dá se však předpokládat, že se jedná o přirozenou flóru neboli mikroby, které žijí v našem těle a nezpůsobují onemocnění.
  • Váš nos je filtr, ohřívač a zvlhčovač vzduchu. Nos je vystlaný cévami, které ohřívají vzduch na tělesnou teplotu, a buňkami, které vylučují hlen a pomáhají zvlhčovat procházející vzduch. Vdechnuté částice a mikroby jsou zachyceny v lepkavém hlenu a přesouvají se do zadní části hrdla, kde jsou spolknuty a zničeny žaludečními šťávami.
  • Kašel a kýchání jsou přirozené mechanismy. Když hlen, bakterie nebo prach podráždí hrdlo a dýchací cesty, tělo automaticky reaguje kašlem, který udržuje plíce čisté od cizích látek a vetřelců.
  • Dýcháním ztrácíte velké množství vody. Při výdechu vylučujete odpadní oxid uhličitý a také velké množství vody. Člověk až 17 mililitru vody za hodinu. Při cvičení však ztrácíte přibližně čtyřikrát více, uvádí studie.
  • Člověk nevstřebává veškerý vdechovaný kyslík pro metabolismus. Tato studie ukazuje, že sice vdechujeme vzduch s obsahem 21 % kyslíku, ale vydechujeme přibližně 16 % kyslíku a 5 % oxidu uhličitého.

 

Rádi byste podpořili své dýchání během zimních měsíců? Podívejte se do naší kategorie PLÍCE A PRŮDUŠKY, kde jsme pro vás s našimi odborníky funkční medicíny vybrali ty nejlepší přírodní doplňky stravy.

×