Správný čas na jarní detox: co je to detoxikace a jak na to?
Toxinům jsme nevědomky vystaveni denně. Vzduch, který dýcháme, potraviny, které jíme, voda, kterou pijeme, kosmetika, kterou na sebe mažeme, jsou plné toxických chemikálií. Játra, ledviny a lymfatický systém hrají hlavní roli při odstraňování těchto biologicky škodlivých sloučenin. Ale naše tělo se nevyvinulo tak, aby se dokázalo vypořádat s rostoucím počtem toxinů v dnešním životním prostředí. Detoxikační systémy se mohou kvůli přetížení toxiny snadno zahltit. K tomu dochází, když tělo přijme více toxinů, než dokáže zpracovat, což může vést ke skutečnému poškození. V tomto článku se dozvíte, jak podpořit detoxikaci svého těla, která je zásadní pro udržení zdraví.
Odkud naše tělo může přijímat toxiny?
Zamyslete se nad tím, jak se stravujete, jakou vodu pijete, kde se pohybujete, jakou kosmetiku používáte, jaké léky či doplňky stravy užíváte. To vše v sobě může skrývat potenciálně škodlivé látky, které snadno přehlédneme.
Může jít například o pesticidy z chemicky ošetřovaných potravin, syntetické konzervanty a vůně v kosmetice, balastní látky v doplňcích stravy, zkrátka jakékoliv přídavné látky, které možná v malém množství škodlivé nejsou, ale větším už mohou být.
Jedná se o tzv. kumulativní efekt.
Možná užíváte denně vícero doplňků stravy, kdy každý z nich obsahuje byť jen velmi malé množství protispékavé látky. Tato látka v každé kapsli se nakonec nahromadí (akumuluje) ve vašem těle, což může mít nežádoucí důsledky. Tuto problematiku řešíme u nás v Puravia, a proto u nás najdete čisté neboli CLEAN LABEL doplňky stravy, které nezatěžují váš organismus.
Co je to detox a proč je důležitý?
Detox, detoxikace neboli očista těla je proces, kdy se zbavujeme škodlivých látek (toxinů) především prostřednictvím jater, vylučování a potu. Hromadění toxinů v těle brání správnému fungování organismu, urychluje stárnutí a může poškodit také enzymy, na kterých je závislá každá fyziologická funkce. Proto je detox pro zdraví těla zcela nepostradatelný.
Detoxikace navrací do vašeho života rovnováhu a pomáhá správnému fungování vašeho organismu. Tento proces nejen omladí vaše fyzické zdraví, ale pomáhá také pro udržení toho psychického. Detoxikací nastartujete své tělo ke zdravějšímu životu plného energie.
Jak poznat, že potřebujete detoxikaci?
Příliš velké množství toxinů v těle se může projevit nejen na vaší energii, náladě, životním elánu... Pozorně vnímejte zprávy svého těla, které vám dá najevo, že je třeba mu pomoci s očistou a dodat mu palivo.
Jak správně začít detox?
Nejprve je důležité omezit příjem toxických látek ze své stravy, kosmetiky, léků, doplňků stravy a prostředí, kde žijete. Pokud začnete s očistou těla, ale neodstraníte příčinu přítomných toxinů, nikam to nepovede.
Čtěte si složení balených výrobků, které pravidelně užíváte. Možná budete nemile překvapeni, co se v nich skrývá za chemické látky. Nezoufejte však, první důležitý krok uvědomění máte za sebou a můžete postupně volit čisté, zdraví prospěšné alternativy :) Výsledkem bude pročištění organismu, jeho vyživení a dobití.
Změňte své návyky
1. Strava
- Upřednostněte stravu v BIO kvalitě.
- Eliminujte alkohol, cigarety, rafinované cukry a vysoce zpracované potraviny.
- Pravidelně a dostatečně pijte. Voda pomáhá detoxikovat tělo tím, že odstraňuje odpadní látky.[1]
- Jezte potraviny bohaté na antioxidanty, které chrání buňky před poškozením způsobeným molekulami zvanými volné radikály. Bobule, ovoce, ořechy, kakao, zelenina, koření a nápoje jako káva a zelený čaj mají jedny z nejvyšších obsahů antioxidantů.
- Jezte potraviny s vysokým obsahem prebiotik, což je druh vlákniny, která vyživuje prospěšné bakterie ve střevech. Zdraví střev je důležité pro udržení zdravého detoxikačního systému. Střevní buňky mají detoxikační a vylučovací systém, který chrání střeva a tělo před škodlivými toxiny.[2]
- Snižte příjem soli. Když konzumujete příliš mnoho soli a málo vody, vaše tělo uvolňuje antidiuretický hormon, který vám brání v močení, a tím i v detoxikaci.[3] Zvýšením příjmu vody vaše tělo sníží vylučování antidiuretického hormonu a zvýší močení, čímž vyloučí více vody a odpadních látek.[4]
- Zařaďte do svého jídelníčku potraviny obsahující síru, jako je cibule, brokolice a česnek. Zvyšují vylučování těžkých kovů, jako je kadmium.[5]
- Okořeňte své pokrmy koriandrem. Toto koření zvyšuje vylučování některých toxinů, jako jsou těžké kovy. Například olovo, a chemické látky včetně ftalátů a insekticidů.[6]
2. Péče o sebe a domov
- Vyměňte konvenční kosmetiku plnou chemií za tu přírodní, která nejen nezatěžuje vaše tělo, ale hlavně skutečně prospívá zdraví a kráse vaší pokožky.
- Přejděte na přírodní čisticí prostředky, jako je ocet a jedlá soda, namísto komerčních čisticích prostředků. Můžete tak snížit vaše vystavení potenciálně toxickým chemikáliím.[7]
3. Pohyb
Cvičení samo o sobě detoxikaci těla nezpůsobí. Může však pomoci plícím, ledvinám, imunitnímu systému a střevům, aby pracovali účinněji při přirozené detoxikaci těla, protože zvýšíme krevní oběh a příjem kyslíku, rozproudíme lymfu. To pomáhá vytlačovat toxiny z tkání.
Nejlepší doplňky stravy pro podporu detoxu
1. Glutathion, král antioxidantů.
2. Chlorella, druh jednobuněčné sladkovodní řasy.
3. Spirulina, sladkovodní modrozelená řasa.
4. Hořčík neboli magnesium, je minerální prvek podílející se na více jak 300 chemických reakcí našeho metabolismu.
5. Sulforafan, jedna z nejzajímavějších fytochemikálií na světě, se vyskytuje v košťálové zelenině, nejhojněji v růžičkách brokolici.
6. Glutamin, jedna z 20 aminokyselin, je nejhojněji zastoupená aminokyselina v krevním řečišti.
7. Vitamín C, který podporuje ochranu buněk před oxidativním stresem.
8. Aktivní uhlí má úžasné adsorpční účinky a dokáže na sebe vázat široké spektrum látek.
9. Kurkumin přispívá k činnosti jater a je jednou z hlavních účinných látek obsažených v oddencích kurkumy dlouhé, což je antioxidant.
Zdroje:
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/
[2] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5622781/
[3] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526069/
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6356561/
[5] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4488002/
[6] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5446471/
[7] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5561392/