🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Šestinedělí: Jak zvládnout první týdny po porodu a čemu se raději vyhnout

Šestinedělí je období plné změn – pro tělo, psychiku i celou rodinu. Jak si nastavit klidný režim, vyhnout se nejčastějším chybám a co vám v těchto týdnech opravdu pomůže? Přinášíme tipy, jak zvládnout šestinedělí s péčí o sebe i miminko.

Co je to šestinedělí a proč je důležité?

Šestinedělí je období šesti týdnů po porodu, kdy se žena hojí a zotavuje. Děloha se vrací do původní velikosti, hormonální hladiny se stabilizují a tělo se přizpůsobuje přirozeným poporodním změnám. Rodina si zvyká na miminko a s ním přicházející nový režim a nové role. Prvních šest neděl po porodu představuje velmi křehké období, které může připomínat emocionální horskou dráhu. Klíčem ke spokojenosti celé rodiny je vzájemná laskavost a trpělivost - hlavně k sobě.

 

1. Jak nastavit režim v šestinedělí?

Zkuste si nastavit jednoduchý režim, ve kterém bude hodně prostoru pro odpočinek, spánek, pravidelné jídlo a péči o miminko. Neváhejte s partnerem požádat o pomoc širší rodinu - mohou uvařit, podpořit psychicky, zařídit nákupy i pohlídat starší děti. Využívejte každé příležitosti k odpočinku a nesnažte se být „superhrdinkou“. Ženské tělo opravdu potřebuje čas a klid na zotavení, ať už došlo k porodnímu poranění či nikoliv. Při každém porodu vznikají drobná poranění porodních cest a hojí se také rána v děloze po odloučené placentě - což rozhodně není maličkost, třebaže není vidět.

 

Návštěvy v šestinedělí

Dovolte si odmítat. Že se celá rodina těší na miminko a všichni ho chtějí vidět? Ještě si ho užijí dost. Přestože návštěvy mohou být příjemným zpestřením a pomocí, můžou maminky (i tatínky) stresovat.

Žena může být unavená, rozhozená z porodu, nedaří se kojení, je toho prostě moc a ona nechce nikoho vidět. A to je naprosto v pořádku.

❌ Dovolte si říkat ne a dopřejte si klid k psychické i fyzické regeneraci. Nebojte se stanovit jasné hranice. Nepečte pro návštěvu, nevytírejte, nevařte kávu. Domluvte se s rodinou na konkrétním čase, aby se z krátké návštěvy nestala celoodpolední společenská akce. Klidně návštěvy zrušte nebo odložte, pokud se na ně necítíte, nebo se u vás nálada a energie změnily.

💪 TIP: Vysvětlování rodině a nastavování hranic velmi dobře zvládají muži, kteří v mohou být v poporodním období velkou racionální podporou. Během šestinedělí je psychická pohoda ženy velmi křehká vlivem hormonálních změn.

 

2. Psychika v šestinedělí

Šestinedělí je emočně náročné. Hormony se mění, tělo je unavené, a do toho přichází zcela nová životní role. Žena se můžete cítit přetížená a ztracená. Do jisté míry patří emoční horská dráha k poporodnímu období. Nebojte se zavolat kamarádce, vyplakat se, vypovídat, postěžovat - emoce jsou v pořádku.

📞 TIP: Pokud je na vás smutku, tlaku či beznaděje hodně, vyhledejte odbornou pomoc psychoterapeuta či psychiatra. Na poporodní depresi se specializuje například Úsměv mámy. Pomoci může i Terapeutická linka Sluchátko (zdarma).

 

3. Stravování v šestinedělí: Jak se vyhnout vyčerpání?

V období šestinedělí je ideální jednoduché a výživné jídlo. Ideální jsou vývary nebo polévky, které jsou lehce stravitelné a přitom výživné. Vyhýbejte se těžkým a kořeněným jídlům, která by zatěžovala trávení. Pokud potřebujete s vařením pomoct, poproste širší rodinu či kamarádky, určitě rádi pomohou a něco dobrého uvaří. 

  • Jezte dostatek bílkovin a zdravých tuků (u ryb si vybírejte druhy, které mají nižší riziko kontaminace rtuti.)
  • Dostatečný pitný režim jako prevence dehydratace.
  • Vláknina a probiotika: Zdravý mikrobiom matky i dítěte je velmi důležitý pro rozvoj přirozené obranyschopnosti miminka.
  • Případně zařadit vhodné doplňky stravy - Více v našem průvodci šestinedělím.

 

Chutě na sladké a káva

Honí vás v šestinedělí chutě na sladké nebo na kávu? Dejte si pozor, abyste dostatečně jedla. Tělo potřebuje při kojení mnohem více energie, proto je jídelníček potřeba navýšit minimálně o cca 500 kcal (2100 kJ) denně. Pokud tělo nemá dostatek energie, hrozí mamince vyčerpání, únava a mlsné ujídání všeho možného.

☕ TIP: Kofein prochází skrze mléko, proto jej vynechejte, nebo omezte na minimum…

 

Jak zvládat vyčerpání v šestinedělí

Únava a vyčerpání jsou běžné. Zkuste spát, když spí dítě, a nestyďte se požádat o pomoc s domácností či nákupy. Vaše tělo se právě hojí a adaptuje, takže potřebuje odpočinek.

 

4. Zdravotní potíže: Bolesti hlavy, průjem a zácpa

Bolest hlavy, průjem nebo zácpa mohou být nepříjemným doprovodem šestinedělí. Mohou souviset s porodem, změnou mikrobiomu, psychikou i nevyváženou stravou. Snažte se pít dostatek vody, jíst vlákninu, jemně se hýbat a prodýchávat oblast pánve. Pokud by potíže přetrvávaly, poraďte se s lékařem.

💇 TIP: Nelekejte se. Ke konci šestinedělí ženám začínají vypadávat vlasy (telogenní efluvium). Během těhotenství mají ženy často hustší vlasy díky zvýšené hladině estrogenu, která prodlužuje růstovou fázi vlasů. Po porodu však hladiny estrogenu klesají zpět na normální úroveň a vlasy zase vypadávají. Tento proces obvykle začíná 2 až 4 měsíce po porodu a může trvat až 6 až 12 měsíců, než se růst vlasů znovu stabilizuje.

 

5. Hubnutí po porodu

Nenechte se tlačit do rychlého hubnutí. Vaše tělo si prošlo velkou proměnou a potřebuje čas. Minimálně v šestinedělí si dopřejte opravdu klid a odpočinek. Běhání s kočárkem a s dětmi na hřiští si ještě užijete dost. Vyhněte se dietám a kalorické restrikci. Naopak - začněte vyváženou a pravidelnou stravou.

🧘 TIP: Pokud chcete přeci jen svému tělu dopřát jemný pohyb, zkuste jemné protažení, dýchání do pánevního dna či stabilizaci. Můžete využít domácí fyzioterapii. Rozhodně se vyhněte intenzivnímu tréninku, skákání a posilování břicha typu sedy-lehy.

 

6. Intimita a sex v šestinedělí

Navázání intimního života po porodu je pro většinu párů velká věc. Těhotenství i porod ženské tělo změní. Možná má žena jizvy a poporodní poranění v intimní oblasti, partneři jsou nevyspalí a vyčerpání, můžou mít z intimního kontaktu obavu. Počkejte, až se budete cítit připravená vy i váš partner. Strachy je dobré komunikovat a sdílet pravdivě své potřeby v intimní i vztahové rovině. Pokud se na intimnosti cítíte již během šestinedělí, vyhněte se nechráněnému styku. 

 

🤰 Je možné v šestinedělí otěhotnět?

I v šestinedělí je možné otěhotnět. Že ještě nemenstruujete? Menstruace přichází až PO ovulaci. Je tedy možné otěhotnět již v ‘’první’’ poporodní ovulaci, která vás může překvapit i relativně brzy po porodu. Přestože se zmiňuje tzv. laktační amenorea, ani ta nepředstavuje spolehlivou antikoncepční metodu.

 

🤱 Laktační amenorea: je kojení antikoncepce?

Kojení a kojící hormony do jisté míry ovulaci potlačují, ale tzv. laktační amenorea není spolehlivou antikoncepcí. K účinnému potlačení ovulace je nutné časté a pravidelné kojení (každé 2-3 hodiny, bez nočních přestávek). Zpravidla se proto doporučuje i během/po šestinedělí používat antikoncepci, pokud obnovíte sexuální život a další otěhotnění neplánujete.

 

7. Hygiena v šestinedělí: Co vědět o tamponech a krvácení

V šestinedělí je drobné krvácení (tzv. očistky) zcela běžné. Používejte pouze vložky (ideálně přírodní vložky) – tampony by mohly způsobit infekci. Krvácení může trvat několik týdnů a mělo by postupně slábnout. Sledujte případné změny – pokud by krvácení výrazně zesílilo nebo mělo nezvyklý zápach, konzultujte to s lékařem.

🩸 TIP: Pokud máte porodní poranění, nechejte ránu větrat. Odpusťte si spodní prádlo, případně volte prodyšné a jemné materiály. Nepoužívejte mýdla s parfemacemi, sáhněte po jemných hydrolátech, později po přírodní kosmetice a kvalitních rostlinných olejích na promazávání jizvy.

 

10 tipů, co nedělat v šestinedělí?

Během šestinedělí se vyvarujte nadměrné fyzické námaze, těžkých jídel, stresu a nedostatku spánku. Věnujte se péči o sebe a naslouchejte svému tělu. Hlavním cílem tohoto období je klidné a bezpečné zotavení, proto si dopřejte prostor, který potřebujete.

  1. Nezvedejte těžké předměty.
  2. Vyhněte se intenzivnímu cvičení.
  3. Nepoužívejte tampony.
  4. Vyhněte se nechráněnému sexu – Hrozí riziko infekce.
  5. Nedělejte ze sebe superženu - Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku pro lepší regeneraci.
  6. Omezte stres – Vyhýbejte se stresujícím situacím, starejte se o svou psychickou pohodu.
  7. Nezdravá strava – Zaměřte se na výživnou stravu, která podpoří hojení.
  8. Nepřijímejte mnoho návštěv – Snižte riziko infekcí a dbejte na rodinný klid.
  9. Nepodceňujte bolest nebo příznaky infekce – V případě komplikací vyhledejte lékaře.
  10. Omezte stimulanty (jako káva a alkohol) – Oba přecházejí do mateřského mléka

×