🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Probiotická péče o kůži: zázrak nebo vyhozené peníze?

V posledních letech patří k nejčastějším tématům propojení střevního mikrobiomu s psychikou, imunitou, mozkovými funkcemi i krásou pokožky. Souvislost mezi střevní mikrobiotou a lidskou kůží neunikla kosmetickému průmyslu. Výrobci začaly do kosmetiky přidávat probiotika a zákazníkům od té doby slibují, že díky probiotickým mýdlům pečují a rozšiřují svůj kožní mikrobiom… A ono je to možná velmi jinak.

Co se dozvíte v dnešním článku?

  • Co je to mikrobiom?
  • Proč má probiotická péče o pleť zásadní mezery?
  • Fungují probiotická mýdla? 
  • Tipy, jak se starat o kožní mikrobiom.

 

Co je to mikrobiom?

Mikrobiom je komplexní ekosystém mikroorganismů, který zahrnuje bakterie, viry, houby a další mikroby, žijící v různých částech těla, jako jsou střeva, kůže a ústní dutina. Mikrobiální rovnováha je zásadní pro správnou funkci různých tělních systémů.

 

Probiotická péče o pleť: zázrak nebo vyhozené peníze?

Přestože vliv střevního mikrobiomu na pokožku je nepopíratelný, efekt probiotické kosmetiky v péči o kožní mikrobiom je zahalen řadou otázek. 

 

Kde jsou slepá místa?

1. Živá probiotika

Aby probiotické kmeny z krému nebo mýdla skutečné provést slíbený efekt a pomoci při akné, ekzému nebo dalších kožních nepříjemnostech, musejí být v živém stavu a to dostatečně dlouhou dobu ještě po aplikaci. Probiotika jsou citlivé mikroorganismy, a zda opravdu zvládnou skladování a běžný způsob manipulace s kosmetickými produkty se těžko ověřuje. Zásadní (nezodpovězenou) otázkou proto je, zda jsou probiotické kmeny v momentě použití kosmetiky skutečně živé a funkční? Případně, jak dlouho na pleti potřebují vydržet, aby vůbec mohly vytvořit slibovaný efekt? Na to nemají odpověď ani vědecké studie. 

U konvenční kosmetiky komplikuje tuto otázku ještě přítomnost chemických konzervantů, které cíleně působí proti bakteriím (a tedy i probiotikům).

2. Krátká doba aplikace 

Největší kritiku sklízí probiotická mýdla právě kvůli krátké době, po kterou na kůži působí. Běžný spotřebitel se totiž namydlí a pěnu smyje, což rozhodně nepředstavuje čas, který by probiotickému zázraku mohl stačit pro jakýkoliv efekt. Na některých produktech se dočteme, abychom nechali 2 minuty působit. Je to však kvůli probiotikům? Opravdu to funguje? Tohle jsou otázky, na které nedostáváme odpověď, a ani vědecké zdroje se v tvrzeních neshodují. 

3. Nedostatek informací 

Výzkum složení kožního mikrobiomu je ještě stále v počátcích, a proto odborníci nedoporučují zkoušení náhodných probiotických kmenů, jak tomu v kosmetice často bývá.

 

Namísto probiotik zkuste prebiotika

Alternativním přístupem by mohlo být použití prebiotik v péči o pleť. Prebiotika totiž vyživují prospěšné bakterie, které na pokožce již žijí. Nezavádí na kůži nové druhy. S prebiotickou přísadou se často setkáváme u přírodní kosmetiky.

 

Bude to jinak, než jste si mysleli?

Pleťová probiotika mají do budoucna velký potenciál. Vědci přemýšlí, že by existovaly mikroorganismy, které by pleti dodávaly hydratační ceramidy nebo ochranu před slunečním zářením. V tuto chvíli však doporučujeme vyživit kožní mikrobiom ověřenou cestou - skrze střevo. Vyzkoušejte následující tipy a přidejte k nim kvalitní probiotika pro vnitřní užití.

 

Přírodní mýdla nebo probiotická mýdla

Často se setkáváme s názorem, že mýdlo vysušuje nebo narušuje pH. Běžné mýdlo způsobí mírný výkyv pH, ale pokožka ho velmi rychle vyrovná nazpět. **Pravé mýdlo se na kůži rozkládá na mastné kyseliny, které obohacují kožní film a podporují ho (namísto vysušování - pocit pnutí je jen chvilkový, než se pH znovu vyrovná). Vyberte si proto přírodní sprchový gel nebo mýdlo bez parfemací, konzervantů, parabenů a sulfátů.

Oproti rádoby probiotické kosmetice s chemickými dráždivými konzervanty a parfemací s přírodním mýdlem neudále chybu - prostě vsaďte na přírodu.

 

Tipy, jak se starat o mikrobiom kůže

  • Minimalismus. V péči o pleť vsaďte na jednoduchost a nekombinujte příliš mnoho účinných látek. Přemíra aktivních látek (jako třeba retinol a vitamín C) může pleť podráždit a poškozovat přirozenou kožní bariéru.
  • Vyhněte se častému používání agresivním čističům na obličej (typicky antibakteriální nebo anti-akné mýdla), které zásadně narušují povrchové pH pokožky. Naopak vyhledávejte produkty s čistým a přírodním složením.
  • Nebojte se mýdla. Vsaďte na přírodní složení.
  • UV ochrana pokožky v podobě přírodního opalovacího krému.
  • Pozor na stres a nadměrný peeling kůže.
  • Hydratace. Bez pitného režimu to nepůjde.
  • Při používání konvenčních úklidových prostředků používejte rukavice a chraňte pokožku rukou. 
  • Starejte se o pečlivě o střevní mikrobiom. Zařaďte jogurt, kimchi, kefíry a fermentované potraviny. Nezapomeňte na probiotika  pro zlepšení diverzity střevního mikrobiomu.
  • Vyvážená strava vyživí mikrobiom kůže i mikrobiotu na všech sliznicích těla.

 

Zdroje:

×