Pampeliškový kořen na podporu jater a ledvin
Kořen pampelišky je blahodárný pro celý náš organismus, a dokonce se může velmi úspěšně podílet na podpoře detoxikačních mechanismů. Bylinkáři považují pampelišku za jednoho z nejúčinnějších a nekomplexnějších přírodních pomocníků.
Pampeliška (Taraxacum officinale) je běžně rozšířená rostlina, která se často považuje za plevel, ale ve skutečnosti je cennou bylinou s mnoha prospěšnými účinky na lidské zdraví. Zatímco zahrádkáři s ní nakládají jako s nevítaným plevelem, bylináři považují pampelišku za úžasného přírodního pomocníka a jednoho z nejúčinnějších přírodních léků. Navíc velmi dobře dostupných. I na farmaceutických fakultách se o pampelišce učí, mj. to, kdy ji indikovat.
Co se v tomto článku dozvíte:
- Jaké účinky má pampeliška na zdraví?
- Jaké cenné látky pampeliška obsahuje?
- Kdy a jak správně sbírat pampelišku, aby si uchovala své účinky?
- Jak pampelišku využít v kuchyni?
- Jak připravit pampeliškovou kávu (alternativa kávy bez kofeinu)?
- Návod na přípravu pampeliškového čaje pro podporu trávení a detoxikaci
💚 Bylina plná cenných látek
Z chemického hlediska jde doslova o koktejl blahodárných účinných látek. Nechybí zde vitamíny – zejména A, B2, C. Dále se v pampelišce ukrývají třísloviny, fytosteroly, inulin, sliz, aminokyseliny, soli sodíku, draslíku, manganu, síry, kyselina křemičitá a fosfor. Obsahuje i hořčiny – taraxin, taraxasterin a laktupikrin.
Obsah aktivních látek se mění podle ročního období. Například inulinu je nejvíce na podzim, zatímco taraxin dosahuje maxima v létě. Z byliny můžeme využívat všechny části, a ty můžeme zároveň zpracovávat v kuchyni. Celá rostlina je zdraví prospěšná.
- Taraxin je hořká látka obsažená v pampelišce, která podporuje zdravou produkci žaludečních šťáv a enzymů. Pomáhá tím zlepšit trávení, podporuje činnost jater a přispívá k detoxikaci organismu.
- Inulin je druh rozpustné vlákniny, která působí jako prebiotikum – vyživuje prospěšné střevní bakterie. Podporuje zdravé trávení, pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi a přispívá k lepšímu metabolismu sacharidů.
- Laktupikrin je hořká látka nacházející se v pampelišce, která má mírně sedativní účinky a přispívá k podpoře trávení. Je známá také svými antimikrobiálními vlastnostmi, které mohou pomáhat chránit organismus před škodlivými mikroorganismy.
🌿 Prospěšné účinky pampelišky dle EFSA (European Food Safety Authority)
-
Podpora proti zánětům – Obsah antioxidantů může pomáhat regulovat zánětlivé procesy v těle.
-
Zdravá játra a detoxikace – Podporuje zdraví jater a jejich detoxikační funkce díky hořčinám a flavonoidům.
-
Lepší metabolismus cukrů – Může přispívat k regulaci hladiny cukru v krvi díky obsahu inulinu.
-
Podpora trávení – Hořčiny podporují produkci žaludečních šťáv a enzymů, což podporuje zdravé trávení.
-
Zdravé srdce a cévy – Přispívá k regulaci hladiny tuků v krvi, což podporuje zdraví srdce a cév.
-
Pročištění a detoxikace – Pampeliška má diuretické účinky, které podporují tvorbu moči a detoxikaci organismu.
🥗 Medicína na talíři: jak využít pampelišku při vaření
Naše prababičky velmi dobře znaly léčivou sílu bylin a je škoda, že jejich znalosti se dále nepředávají a postupně zapomínají. Přitom to není tak dávno, co se pampeliška používala coby velká lahůdka jak ve studené, tak i teplé kuchyni.
Pampeliška nabízí neuvěřitelné možnosti využití v kuchyni. Její listy se skvěle hodí do jarních salátů, kde svou hořkostí dodají zajímavou chuť. Květy lze využít k přípravě pampeliškového sirupu nebo domácího medu, který je oblíbený pro svou jemnou sladkost. Pupeny pampelišky můžete naložit do octa a připravit si tak netradiční kapary. Kořeny lze pražit a namlýt na zdravou náhražku kávy bez kofeinu, nebo je použít do vývarů a polévek. Dokonce i mladé stvoly mohou být blanšírovány a přidány do zeleninových směsí. Pampeliška tak obohatí váš jídelníček nejen o chuť, ale i o cenné živiny (konkrétně je velmi bohatá na železo).
☕ Plnohodnotná náhrada kávy
Chceme-li kořen využít jako ingredienci pro vynikající bylinnou kávu bez kofeinu, pak je nutné jej nejprve opražit. Po usušení jej nadrobno nasekáme a vhodíme na rozpálenou litinovou pánev. Za stálého míchání restujeme do zhnědnutí. V žádném případě nesmí zcela zčernat, jelikož pak by zhořknul. Kořen po upražení necháme zchladnout a následně pomeleme ve výkonném mixéru nebo mlýnku na kávu.
Používáme jako klasickou kávu (1 čajová lžička na šálek), případně můžeme využít služeb pákového přístroje na espresso. Výsledkem bude vynikající káva téměř k nerozeznání od té klasické, avšak výrazně zdravější.
🤎 TIP: U nás si pampeliškovou kávu můžete koupit (s certifikací SZÚ o čistotě a bezpečnosti). A pokud si kávu odpustit opravdu nechcete, zkuste alespoň adaptogenní kávu s bylinami, které zmírňují nástup účinků kofeinu.
🍵 Pampeliškový čaj
Jestliže nás trápí dyskomfort po jídle, nebo chcete pročistit močový systém, pak si můžeme z nepraženého kořene připravit klasický pampeliškový čaj.
- Jak na to? Jednu polévkovou lžíci sušeného nařezaného kořene povaříme 5 minut v ½ litru vody. Přecedíme a rozdělíme do tří denních dávek. Pijeme ráno, v poledne a večer. Kúru je vhodné užívat ideálně tři týdny až měsíc. Po 14ti dnech pauzy můžeme ještě jednou zopakovat.
Kdy a jak sbírat pampelišku
Pampeliška patří mezi rostliny, jejichž kořeny se sbírají na jaře (březen–duben) a na podzim (září–listopad). Tyto období jsou ideální pro využití jejích detoxikačních a blahodárných účinků. Pustíme-li se do pampeliškových kořenů, pak musíme být velmi opatrní. Ze země jej musíme vyrývat velmi opatrně, abychom je nepoškodili. Po přinesení domů je důkladně omyjeme pod tekoucí vodou a necháme na vzduchu schnout. V tomto kroku si můžeme pomoci i sušičkou nebo troubou, avšak teplota nesmí překročit 50 °C. Správně usušený kořen poznáme tak, že je na lomu bílý a snadno se láme. Nesmí zapáchat. Jeho chuť je lehce nahořklá. Pampeliškový kořen uchováváme ideálně v pevném papírovém obalu na suchém a tmavém místě.
TIP: Pokud se vám kořen sbírat nechce, nebo si jej chcete pořídit v jiné době, než je čas pro sběr vhodný, pak si pořiďte kvalitní a zdravotně nezávadný sušený kořen pampelišky. Má certifikaci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Praze.