Opravdu vitamín C podporuje imunitu? Část II.
Vitamín C vs. kyselina askorbová, biologické účinky v těle, jaké potraviny obsahují nejvíce vitamínu C, jak správně vybrat doplněk stravy?
V předchozím článku jsme si odpověděli na otázky, jak je to s ukládáním vitamínu C na horší časy, ale také jakou roli hraje při podpoře imunitního systému a jaké škody může napáchat jeho nedostatek v lidském organismu.
Co se v dnešním článku dozvíte?
- Účinky vitamínu C
- Rozdíl mezi přírodním a syntetickým vitamínem C
- Které potraviny jsou bohaté na vitamín C
- Jak vybrat nejlepší vitamín C?
- Má smysl infúze vitamínu C?
Účinky vitamínu C v lidském těle
1. Podpora imunity
-
Vitamín C pomáhá imunitnímu systému zvládat zátěž, například při sportu nebo po náročném výkonu. Podporuje obranyschopnost těla a pomáhá rychleji bojovat (je-li to potřeba).
2. Tvorba kolagenu a zdravé tkáně
- Kolagen je bílkovina, která tvoří základní stavební materiál pro kůži, kosti, cévy, dásně, zuby i chrupavky. Vitamín C napomáhá jeho správné tvorbě. Například zdravé cévy jsou mimo jiné tvořeny kolagenem, díky kterému lépe odolávají tlaku. Stejně tak kůže, díky dostatku koleganu je pružná, odolná a správně se hojí v případě poranění.
3. Energetický metabolismus
- Vitamín C pomáhá tělu přeměňovat potravu na energii. Díky tomu se cítíme méně unavení a máme více sil na každodenní aktivity.
4. Podpora nervové soustavy a psychiky
- Nervy potřebují vitamín C, aby správně fungovaly. To se projevuje lepším zvládáním stresu a celkovou psychickou pohodou.
5. Ochrana buněk před poškozením
- Vitamín C funguje jako antioxidant. Pomáhá chránit buňky před škodlivými látkami (volnými radikály), které se v těle tvoří při stresu, nemoci nebo vlivem znečištěného prostředí.
6. Snížení únavy a regenerace
- Při nedostatku vitamínu C může člověk pociťovat vyčerpání. Jeho dostatečný příjem pomáhá tělu rychleji regenerovat a bojovat proti únavě.
7. Podpora vitamínu E a anti-aging
- Vitamín C pomáhá regenerovat oxidovaný vitamín E, který funguje v těle jako důležitý antioxidant, a tím zvyšuje jeho účinnost. Společně chrání buňky před stárnutím a poškozením.
8. Lepší vstřebávání železa
- Vitamín C zlepšuje vstřebávání železa z potravy, což je velmi důležité pro vegetariány a vegany, které konzumují nehemové železo, jehož vstřebávání je oproti živočišným zdrojům nižší. Železo je zásadní pro tvorbu červených krvinek a dostatek energie.
Jak se liší přírodní vitamín C od kyseliny askorbové?
Podíváme-li se celou problematiku z hlediska chemické struktury, rozdíl mezi přírodním a syntetickým vitamínem C není žádný. Pravdou je, že vitamín C se v přírodě nikde nenachází izolovaně a z toho plynou další uživatelsky podstatné rozdíly:
- Přírodní vitamín C pochází z rostlinných zdrojů, jako jsou ovoce a zelenina, a obsahuje doprovodné látky, jako jsou bioflavonoidy, enzymy, minerály a další fytonutrienty. Tyto látky zvyšují jeho biologickou dostupnost, stabilitu a celkovou účinnost, což může být pro tělo přínosnější. Jeho výroba je náročnější a dražší. Doporučují se menší dávky několikrát denně.
- Syntetický vitamín C (čistá kyselina askorbová) je chemicky identický, ale postrádá doprovodné látky. Je levnější, snadno dostupný a koncentrovaný, avšak může být méně stabilní a jeho účinnost se rychle snižuje kvůli rychlejšímu vylučování. Ideální je v případě nutnosti vyšší dávky liposomální vitamín C, která zajišťuje vysokou vstřebatelnost díky speciální distribuci v těle.
👨🏻⚕️ Doporučení Puravia odborníků: Pro dlouhodobé užívání doporučujeme přírodní zdroje vitamínu C z celistvých potravin v BIO kvalitě. Pokud potřebujete koncentrované a vyšší dávky, hledejte doplňky stravy v CLEAN LABEL kvalitě a liposomální formě, která zajišťuje vysokou vstřebatelnost.
Role bioflavonoidů
Citrusové bioflavonoidy, jako jsou diosmin, hesperidin, naringin či rutin, patří mezi silné antioxidanty. Chrání tělo před poškozením volnými radikály, a tím pomáhají imunitnímu systému.
🍊 Bioflavonoidy se typicky nacházejí v bílé vrstvě pod kůrou citrusových plodů. Rutin (a bioflavonoidy obecně) můžete najít i jako vitamín P. Zejména rutin podporuje cévní kapiláry.
Potraviny bohaté na vitamín C
Přestože citrusové plody a listová zelenina patří mezi nejznámější zdroje vitamínu C, neobsahují ani zdaleka jeho nejvyšší koncentraci.
- Například červená paprika se může pyšnit až 4x vyšším obsahem vitamínu C než citron!
- Australská švestka kakadu obsahuje až 100x vyšší množství vitamínu C, než je tomu u pomeranče či borůvek.
- Camu camu je nižší strom rostoucí v deštném Amazonském pralese, který je nazýván superpotravinou. Ne každý má možnost toto ovoce ochutnat, a tak jeho vysokou koncentraci vitamínu C můžeme užívat alespoň ve formě prášku.
- Acerola neboli malpígie lysá obsahuje až 60 x více vitamínu C, než je tomu u pomerančů.
- Pokud však chcete obohatit jídelníček o vám dostupné potraviny (doporučujeme v BIO kvalitě od místních farmářů), nemusíte se přejídat pouze pomeranči a citrony. Sáhněte například po šípcích, čili papričkách, černém rybízu, brokolici, tymiánu, petrželi, kapustě, kiwi či jahodách.
Přesvědčte se sami o množství vitamínu C ve 100 g potravin, viz tabulka.
Citron | 53 mg |
Pomeranč | 26,7 mg |
Camu camu | 2145 mg |
Kakadu – australská švestka | 5300 mg |
Acerola | 1644 mg |
Šípek | 426 mg |
Čili paprička | 143 mg |
Brokolice | 89 mg |
Černý rybíz | 190 mg |
Tymián | 160 mg |
Kiwi | 92,7 mg |
Jahody | 58,8 mg |
Růžičková kapusta | 85 mg |
Petržel | 133 mg |
🌈 Jezte duhu! Pokud chcete mít dostatek vitamínu C, dejte si záležet na tom, abyste jedli pestrou stravu složenou ze všech barev duhy podle tzv. duhového talíře. Máte s konzumací dostatečného množství potravin bohatých na vitamín C problém, dejte šanci doplňkům stravy.
Jak si vybrat kvalitní a účinné doplňky stravy obsahující vitamín C?
-
Dle české legislativy je stanovena doporučená denní dávka vitamínu C na 80 mg. A to je opravdu ta nejnižší hodnota, která nezohledňuje životní styl, kouření, infekce a stresové rozpoložení člověka.
-
Pokud chcete doplnit vitamín C, nesahejte ihned po izolované a synteticky vyrobené kyselině askorbové. Zvažte šetrnější a kvalitnější výrobky, které přirozeně obsahují bioflavonoidy. Přínosnější jsou vitamíny z celistvých potravin v RAW a BIO kvalitě, které jsou šetrně vyráběny za nízkých teplot (pod 46 °C). Například 100% extrakt z Camu camu v RAW a BIO kvalitě.
-
Vstřebatelnost kyseliny askorbové obsažené v klasických produktech je pouze 7–8 % z celkového množství, a při navýšení dávkování může docházet k nežádoucím účinkům v trávicím traktu.
-
Pokud zvolíte kyselinu askorbovou, vždy sáhněte po liposomální formě, která zajišťuje maximální vstřebatelnost do těla, a to až 85–95 %. Liposomální forma navíc nedráždí žaludek při vyšších dávkách, jak je tomu u ostatních forem.
-
Vitamín C zvyšuje vstřebávání nehemového železa, což je železo, které se nachází v rostlinách, jako je čočka, sója, quinoa a listová zelenina. Pokud jste tedy citliví na přetížení železem, pak se poraďte o užívání vitamínu C s vaším terapeutem. Pokud máte železa naopak nedostatek, pak bude vitamín C vaším skvělým pomocníkem.
Intravenózní dávky vitamínu C – vyplatí se, nebo se jedná o marketingový tah?
Při užívání vitamínu C z doplňků stravy se nevstřebává celé podávané množství. Intravenózní vitamín C je výrazně efektivnější z hlediska biologické dostupnosti a umožňuje dosažení terapeutických hladin, kterých perorální podání nedosáhne. Infuze vitamínu C představují vysoké množství této látky (obvykle 7,5 g), které se dostává rovnou do krve, a nemusí tak procházet skrz trávicí trakt. Pokud tedy máme deficit tohoto vitamínu, je intravenózní vitamín C skvělou volbou. Má však svá rizika, a proto je vždy nezbytné konzultovat nitrožilní podání vitamínu C s odborníky.
Existuje mnoho klinik v ČR i na Slovensku, které podávají svým pacientům kyselinu askorbovou intravenózně. Kolik z nich opravdu potřebuje podání této formy je otázkou.
Aktualizováno 27.11.2024
Zdroje:
- https://www.huhs.edu/literature/Vitamin%20C.pdf
- https://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminC%20-HealthProfessional/