🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

O vděčnosti

Co je to vlastně vděčnost? Vděčnost je emoce. Emoce je energie, je to (ra)dar cítit a tím pádem umět rozlišovat, zda je to pro nás dobré nebo ne.

Vděčnost je emoce, která má velkou pozitivní vibrací, stejně jako láska.

Pokud zrovna pociťujeme nervozitu, úzkost nebo napětí je nejsnadnějším způsobem, jakým se můžeme zase začít cítit lépe, vzpomenout si na něco dobrého, něco co třeba rádi děláme, co nám pomůže zlepšit náladu. To nám pomůže překonat stres a trápení a zároveň si vytvořit větší psychickou odolnost.

Je dokázáno, že ve chvíli, kdy začneme myslet na to, za co jsme vděční, náš mozek uvolní do těla hormon štěstí. Čím více totiž zaměříme svou pozornost na pozitivní emoci, tím více poroste a tím méně prostoru zbyde na to, co se nám nelíbí.

Vděčnost zvyšuje duševní sílu a zároveň zvyšuje pocit štěstí a snižuje negativní emoce jako např. závist, strach, lítost, smutek, frustrace.

Vzpomeňme si jednoduše na nějakou věc, za kterou jsme vděční a plně si ji prociťme. Zdají se to občas banality, ale právě ty banality, nebo-li maličkosti, které jsou pro mnoho z nás samozřejmostí (např. jako jsem zdravá, mám dvě ruce, dvě nohy, mohu se procházet venku v přírodě, vidím, slyším, mám střechu nad hlavou, mám co jíst) jsou pro ostatní třeba těžko představitelné.

Proč psát deník vděčnosti?

Vedení deníku vděčnosti nám pomůže uspořádat si naše myšlenky, seřadit si priority, zhodnotit naše postoje, zastavit se a na chvíli být jen sám se sebou. Umět se zastavit je v dnešní hektické době pro člověka velmi důležité.

Lidé, kteří si vedou deník vděčnosti jsou pozitivnější, odolnější, zdravější a emočně vyváženější.

Pozitivní myšlenky před spaním Vám pomohou lépe usnout a ráno s vděkem zase radostně vstát.

Jak správně psát deník vděčnosti

Vezměte si do ruky tužku a zapisujte si maličkosti, které vám udělaly ve dne radost. Mohou to být jakékoliv věci, které se vám během dne podařily. Třeba i to, že jsem třeba ten dnešní den přežil/a, to je kolikrát velký vděk, pokud den nebyl zrovna pozitivní. Jejich zapisováním věnujete daleko větší pozornost procítění vděčnosti, než kdybychom si to jen řekli. Nemusíte psát žádné básně, stačí si zapsat jednoduché věty.

Pravidelnost hraje nejdůležitější roli ve vedení deníku vděčnosti. Určete si čas každý den pro psaní deníku. Nejlépe buď hned ráno nebo pak večer před spaním. Vytvořte si ze psaní každodenní rituál tak, aby se ze psaní deníku stal návyk.

Pokud některý den deník zapomenete napsat nebuďte na sebe naštvaní, psaní má být radost ne starost. Zkuste si ovšem dát takovou osobní výzvu. Pokud zapomenu jeden den deník napsat, tak třeba musím udělat nějaký úkol třeba jít si zaběhat, nejíst ten den sladké atd. prostě něco co je třeba zdravé a co neděláte, ale rádi byste začali.

×