🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Jsme „v tom” s Vámi – Průvodce těhotenstvím nejen pro těhotné - šestinedělí

Ať už se nacházíte v období plánování miminka, nebo jste již v očekávání, připravili jsme si pro vás ve spolupráci s našimi odborníky pětidílnou sérii užitečných článků, které vám usnadní a zpříjemní tuto etapu života.

Autorky: Mgr. Kristýna Jelínková & Alena Jugová

Postupně se zaměříme na těchto pět období:

Období před početím miminka
Období I. trimestru
Období II. trimestru
Období III. trimestru
Období Šestinedělí

ŠESTINEDĚLÍ – období nejintenzivnějšího rozvoje vztahu mezi maminkou a miminkem 

Hurá, váš malý tvoreček je konečně na světě! Těhotenství je za vámi, období intenzivního sbližování s miminkem před vámi. Jelikož jste za posledních devět až deset měsíců vložila neskutečné množství energie do vývoje nového života, je velmi důležité myslet na vlastní odpočinek a regeneraci. To, jak se cítíme v mysli, těle i duši totiž vytváří základ našeho zdraví a zdraví všech členů rodiny. 

Poporodní výživa a její důležitost 

Zdraví maminky i miminka je velmi úzce propojeno. Myslete na to, že správná strava pomáhá nejen vašemu zotavení, ale prostřednictvím mateřského mléka také správnému vývoji vašeho miminka. Proto je velmi důležité zaměřit se na doplnění energie a příjem dalších důležitých živin. Základem je již mnohokrát omílaná kvalitní nezpracovaná strava, o které se můžete více dočíst v našich předchozích článcích. Pojďme se však podívat na několik dalších tipů, jak si zlepšit zdraví i duševní nastavení během 4. trimestru.

Nutričně bohatá a protizánětlivá strava 

Cílem 4. trimestru je uzdravit tělo, obnovit tkáně, chránit své duševní zdraví, produkovat kvalitní mateřské mléko a obnovit hladinu živin. Jakou roli v tom hraje strava? Zásadní! Potraviny bohaté na živiny, tzv. protizánětlivé potraviny, by se měly stát základním stavebním kamenem vašeho jídelníčku. Pomáhají potlačovat uvolňování prozánětlivých molekul – cytokinů, které regulují hladinu zánětu.

Které potraviny se považují za protizánětlivé?

  • Čerstvá, barevná zelenina v BIO kvalitě (zejména listová zelenina).
  • Ovoce a bobule v BIO kvalitě (třešně, borůvky, maliny, jahody, kiwi, ...).
  • Kvalitní vývar, který dodá mnoho aminokyselin, elektrolytů a řadu dalších živin. Na našem e-shopu najdete kvalitní sušený vývar, který vám ušetří nejen čas, ale i starosti.
  • Maso z vývaru a vnitřnosti. Ty jsou bohaté nejen na žádoucí železo (hovězí, jehněčí maso, játra a další vnitřnosti), ale také na obsah kolagenu, který se přirozeně vyskytuje v těle a podporuje opravu všech tkání, tudíž regeneraci. Samotný kolagen můžete najít zde.
  • Zdravé tuky jako kokosový olej, avokádový olej, extra panenský olivový olej a máslo z mléka krav volně se pasoucích na pastvinách.
  • Mastné ryby s nízkým obsahem rtuti, například divoký losos a sardinky.
  • Bezlepkové potraviny, jako je rýže, proso, quinoa, oves atd.
  • Probiotické potraviny, jako jogurt, kefír, kimchi, kombucha a kysané zelí, které pomáhají udržovat zdravé střevo.

Nezapomínejte na dostatečnou hydrataci v podobě 10 až 15 sklenic vody denně. Uspokojíte tak žízeň a podpoříte tvorbu mateřského mléka. Čím více tekutin přijmete, tím rychleji se vaše tělo zregeneruje.

Doplňky stravy té nejvyšší kvality 

Ne vždy jsme schopny přijmout potřebné množství živin z pouhé stravy. Pomoci nám mohou doplňky stravy, u kterých je však potřeba znát kvalitu, původ a formu zpracování.

Základem je vitamín D, omega 3 NMK, hořčík,vitamín C, již zmiňovaný kolagen a mnoho dalších, které můžete najít přímo v speciálních balíčcích sestavených specialistkou na funkční medicínu a výživu Mgr. Evou Hájkovou, MPH, MBA a naturopatkou Mgr. Lenkou Ptáčníkovou. Vybírat můžete mezi variantami ZÁKLADNÍ a MAXI. Doporučujeme začít s balíčkem MAXI, který obsahuje navíc produkty přímo pro novorozence pro delší dobu užívání. Následně je vhodné ho doplňovat tím základním, který vychází dle denních dávek na 1 měsíc.

Kojení

O prospěšnosti kojení netřeba vést spory. Vědci již dávno popsali, že právě během kojení dochází k přímému přenosu bakterií z mateřského mléka do trávicího traktu kojence, což vede k pestřejšímu dětskému mikrobiomu.1

Čím pestřejší mikrobiom, tím lepší imunita. Čím lepší imunita, tím menší riziko autoimunitních onemocnění. Výzkum ukazuje, že kojení je spojeno s nižším výskytem cukrovky, celiakie, roztroušené sklerózy a astmatu. Právě kojení tedy může pomoci předcházet rozvoji nemocí v pozdějším věku.2

Je to přece tak přirozená věc, přiložit miminko k prsu!

Přesto některé maminky mohou při kojení prožívat nepříjemné pocity plynoucí z bolesti způsobené popraskanými bradavkami, malým, nebo naopak příliš velkým množstvím mateřského mléka, záněty prsou. Jedná se o obvyklé problémy provázející počátky kojení u většiny maminek. Nebojte se v tomto případě obrátit na zkušenější kamarádky nebo laktační poradkyně.

Kolika u novorozenců?

Pokud jinak zdravé a prospívající dítě trpí kojeneckou kolikou, dokáže plakat bez zjevné příčiny i 2–3 hodiny. Trápí ho bolest břicha, zvedá nožičky k hrudníku, zatíná pěsti a je červené ve tváři. O kojeneckou koliku se nemusí jednat v případě, že se záchvatovitý pláč objevuje 3 dny v týdnu po dobu nejméně 1 týdne.

Jak jsme již zmínili výše, dětské zdraví i zažívání může výrazně ovlivnit strava maminky, která kojením poskytuje svému miminku všechny živiny. Právě zde může být problém. Pokud vaše miminko trápí výše uvedené problémy, pak se určitě zaměřte na svoji stravu – bez vysoce zpracovaných potravin, rafinovaného cukru a přepáleného tuku. Vhodné je zařadit přípravek probiotik Smidge Infant. V některých případech může tyto obtíže způsobovat i lékaři předepisovaný vitamín D – vigantol. Proto doporučujeme podávat děťátku to nejlepší a zaměřit se na čistě přírodní vitamín D, který je vyroben z ovčí vlny. 

  1. Van den Elsen LWJ, Garssen J, Burcelin R, Verhasselt V. Shaping the Gut Microbiota by Breastfeeding: The Gateway to Allergy Prevention?. Front Pediatr. 2019;7:47. Published 2019 Feb 27. doi:10.3389/fped.2019.00047
  2. Vieira Borba V, Sharif K, Shoenfeld Y. Breastfeeding and autoimmunity: Programing health from the beginning. Am J Reprod Immunol. 2018 Jan;79(1). doi: 10.1111/aji.12778. Epub 2017 Oct 30. PMID: 29083070.
×