Jak podpořit zdraví zubů a předejít zubnímu kazu?
Snažíte se, aby se vám zuby blýskaly jako perličky? Ale pozor, nejde jen o to, jak krásně jsou zuby bílé. Zdraví zubů totiž ovlivňuje zdraví celého těla. Ústní dutina je po střevech druhou nejrozmanitější mikrobiotou, ve které se vyskytuje více než 700 druhů bakterií, které se mohou dostat do jiných částí těla. Stejně jako pečujeme o prospěšné bakterie ve střevním traktu, měli bychom se starat i o ty v ústech.
V tomto článku se dozvíte:
- Co je ústní mikrobiom a jak ovlivňuje zdraví celého těla?
- Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku zubního kazu?
- Je zubní plak špatný nebo dobrý? Jak poznat, jestli může způsobit zubní kaz?
- Co je to remineralizace zubů a jak na ni?
- TIPY od našich odborníků! Jak podpořit zdraví zubů pomocí potravin, vitaminů, probiotik a dalších praktik.
- TIP na přírodní bělení zubů.
Co je ústní mikrobiom a jak ovlivňuje zdraví těla?
Ústní mikrobiom je soubor bakterií, kvasinek a dalších mikroorganismů. Vyživuje řadu mikroorganismů, které zahrnují bakterie, houby, viry a prvoky.
Tyto organismy v dutině ústní jsou velmi důležité. Stejně jako u střev zde ale platí, že některé bakterie jsou nám prospěšné, jiné nikoliv, a existují dokonce i takové, které mohou být příčinou různých zdravotních obtíží.
Když dojde k jejich přemnožení, mohou způsobit zubní kazy a přispět k dalším zdravotním potížím i mimo dutinu ústní. Tato nerovnováha může například ovlivnit imunitní systém, se kterým náš mikrobiom úzce spolupracuje. Bakterie se také mohou šířit dále do těla cestou trávícího traktu, do kterého se dostávají společně s jídlem i nápoji, které konzumujeme, a prostřednictvím slin, které polykáme.
Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku zubního kazu?
Jedná se o faktory ovlivňující ústní mikrobiom:
- Nedostatek vápníku, fosforu a hořčíku.
- Nedostatek vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K (především vitamín D).
- Přílišná konzumace potravin obsahujících kyselinu fytovou, která se nachází zejména v obilovinách.
- Přílišná konzumace vysoce zpracovaného rafinovaného cukru.
Může zubní plak způsobit kazy?
Zubní plak nemusí být hlavní příčinou vzniku zubního kazu a může mít naopak ochraňující funkci. Záleží na jeho mikrobiálním složení.
Plak je lepkavá vrstva bakterií, virů a kvasinek, která se neustále tvoří na zubech. Mnoho bakterií v plaku je zcela neškodných. Jejich úkolem je chránit zuby a dásně a podporovat zdraví nejen v ústech, ale i v celém těle. Některé bakterie jsou však prokazatelně patogenní (nepřátelské) a mohou zapříčinit problémy.
Pokud se bakteriální plak neodstraňuje pravidelným a správným čištěním zubů, usazují se v něm časem minerály způsobující tvorbu zubního kamene, který nelze odstranit zubním kartáčkem.
Jak poznat problém s mikrobiálním složením zubního plaku a co může vyvolat jeho nerovnováhu?
- Máte citlivé zubů na teplé nebo studené potraviny a nápoje? To může být známkou poškozené zubní skloviny nebo nerovnováhy v mikrobiálním složení zubního plaku.
- Pokud se plak tvoří na zubech rychleji než obvykle, nebo má výraznou žlutou nebo hnědou barvu.
- Nejjistější je pravidelná navštěva zubaře, který to dokáže identifikovat.
Pozor, kazy se mohou přenášet! Nesdílejte mezi sebou příbory či skleničky na vodu! Dbejte na pravidelné čištění zubů kvůli množení bakterií, noste s sebou kartáček, malou pastu a lahvičku s vodou pro vypláchnutí úst.
Co je to remineralizace zubů?
Remineralizace zubů je proces, při kterém dochází k obnově minerálních látek v zubní sklovině, což je ochranná vnější vrstva zubu obsahující především vápník a fosfor.
Zuby ztrácejí minerály v procesu zvaném demineralizace, ke kterému dochází při jídle a pití během dne. Při rozkladu cukrů a sacharidů obsažených v potravě bakterie v ústní dutině produkují kyseliny, které rozpouští minerální látky v zubní sklovině. Postupně se vytvářejí slabá místa nebo dírky známé jako zubní kaz. Pokud demineralizace pokračuje, může zubní kaz postupovat hlouběji do zubu a způsobit větší poškození.
Proto je důležité zařadit do jídelníčku potraviny bohaté na živiny, které podporují remineralizaci zubů, vhodné mohou být i doplňky stravy.
TIP! Mějte vždy po ruce BIO pastilky pro remineralizaci zubů a osvěžení dechu, které navíc potlačují bakterie způsobující zubní kaz.
Strava pro zdraví zubů
Příjem makroživin i mikronutrientů má dopad jak na sliznici dutiny ústní, tak i na tvrdé zubní tkáně. Vyvážená strava s dostatkem bílkovin, zdravých tuků, vitamínů a minerálních látek je klíčem k tomu, aby se mohla vyvinout odolná zubní sklovina. Máme na mysli především vitamíny rozpustné v tucích A, D, E a K, minerály vápník, hořčík a fosfor.
Tady jsou tipy od našich odborníků:
- Zařaďte do jídelníčku kvalitní BIO ryby.
- Vařte vývary z kostí.
- Veškeré makro i mikroživiny získávejte nejlépe z čerstvé BIO stravy.
- Nejvíce vitamínu K najdete v avokádu, kiwi, ostružinách a grepu. Dále ho obsahují vnitřnosti, vejce, máslo,některé fermentované potraviny, nepasterizované mléčné výrobky v BIO kvalitě.
- Fosfor (ve formě fosfátu) obsahuje tmavá listová zelenina jako špenát, dále sýry, maso, ryby.
- Hořčík obsahují banány, avokádo, listová zelenina, ořechy a semínka.
Vitamíny a minerály na podporu zubů
- Rostlinný vápník v RAW kvalitě.
- Vitamín D3 ve spreji z celistvých potravin.
- Vitamín D3+K2 v kapkách nebo D3 + K2 + MAGNESIUM v kapslích.
- Vitamín C na posílení dásní.
- Za studena lisovaný olej z tresčích jater v kapslích nebo v tekuté formě.
- Vitamín A (ve formě beta-karotenu) je součástí Multivitamínu pro děti, Multivitamínu pro ženy, Multivitamínu pro muže a Multivitamínu pro celou rodinu. Tyto doplňky stravy jsou vyrobeny pouze z celistvého ovoce a zeleniny.
- Koloidní stříbro smíchané s destilovanou vodou a xylitolem pro výplach úst.
Orální probiotika
Probiotika mohou pomoci udržet rovnováhu ústního mikrobiomu tím, že podporují růst hodných bakterií, které chrání zuby před škodlivými bakteriemi. Orální probiotika se mohou mírně lišit od těch pro střevní mikrobiom (i když se mohou částečně překrývat), protože obsahují kmeny specifické pro ústní mikrobiom.
Mezi probiotické kmeny ústního mikrobiomu, které jsou považovány za nejpřínosnější pro zdraví ústní dutiny, patří:
- Lactobacillus reuteri
- Lactobacillus salivarius
- Streptococcus salivarius K12
- Streptococcus salivarius M18
- Lactobacillus paracasei
- Lactobacillus sakei
Doporučujeme jeden z nejlepších produktů Smidge Sensitive probiotika v prášku, kde získáte 1000 dávek v balení.
Probiotika ve formě cucavých bonbonů, které dětem chutnají.
Některé z těchto kmenů obsahují také Probiotika SUPERHUMAN.
Další tipy, jak posílit zuby
- Vyhněte se pastám s fluoridy. Vyberte sobě i dětem přírodní zubní pastu a sérum.
- Místo klasických žvýkaček zvolte ty slazené xylitolem, například od značky PÜR.
- Přírodní čištění zubů podpoříte pomocí mrkve, kedlubny, ředkvičky a podobné zeleniny.
- Pokud již máte se zuby problémy, omezte velmi sladké ovoce, sušené ovoce, rafinovaný cukr a sladké nápoje. Po každém jídle si vyčistěte zuby, nebo alespoň vypláchněte ústní vodou.
- Dbejte na pití co nejkvalitnější vody. Pořiďte si kvalitní filtr.
Bonusový tip na závěr! Přírodní bělení zubů
Vyzkoušejte BIO bělící prášek, který navíc osvěží dech, aktivně remineralizuje zuby a potlačuje v ústech bakterie, které způsobují zubní kaz.
Určitě znáte i bělení zubů pomocí aktivního uhlí. Princip spočívá v tom, že molekuly uhlíku na sebe dokážou vázat další molekuly včetně pigmentů z povrchů zubní skloviny.
Jste připraveni začít pečovat o své zuby přírodní a čistou cestou? Vyberte si to nejlepší pro zdravý a krásný úsměv v kategorii ÚSTNÍ DUTINA A ZUBY, kde najdete produkty doporučené našimi odborníky.