Jak na zubní kazy nejen u dětí tou správnou výživou a režimem
V tomto článku bych se ráda zaměřila na zdraví zubů a jak můžeme své zuby posílit a podpořit tak, abychom se nemuseli uchylovat k vrtání.
Tento článek vyšel v květnovém čísle časopisu Moje Meduňka, autor Mgr. Eva Hájková, MBA
Ano, i zubní kaz se dá zvrátit, pokud se jedná o ne moc hlubokou kavitaci. Zaměřím se také na děti, u kterých ke kavitaci dochází čím dál častěji, dokonce již v raném dětství (cca 18 měsíců). Detailněji vše pak popisuji ve svém ebooku s názvem: Jak dětem posílit zuby a zbavit se zubního kazu.
Dr. Weston A. Price, známý zubař a autor knihy “Nutrition and Physical Degeneration” byl zřejmě jeden z prvních lékařů, který pochopil příčinu vzniku zubního kazu již v roce 1915! Ve svých několikaletých studiích na domorodých obyvatelích Ameriky zjistil, že jejich strava je bohatá na kvalitní tuky a vitamíny v nich rozpustné (A, D, E a K) a také obsahuje tzv. Aktivátor X, což je hormon podobný hormonu (vitamínu D), který nalezneme např. v nepasterizovaném másle (velmi žluté barvy) od krav, které byly živeny trávou, která roste v období květen – září. Nedostatek právě těchto vitamínů zapříčiňuje vznik zubního kazu.
Abychom lépe pochopili prevenci zubních kazů nejen u dětí, je třeba znát, kdy se zuby vyvíjí. K prvotní kalcifikaci mléčných zubů a jejich vývinu dochází mezi 14 – 19 týdnem těhotenství. Poté dochází ke kompletaci korunek po narození a to mezi 1,5 – 10 měsíci života. Kořeny zubů se pak kompletují mezi 1,5 – 3 roky.
Vápník a fosfor jsou nezbytné pro vytváření krystalů hydroxyapatitu, jejichž hladinu v krvi udržuje vitamín D. Vitamín A napomáhá vytvářet keratin, vitamín C zase kolagen. Součástí krystalů hydroxyapatitu rostoucího zubu je fluorid, díky němuž je zub odolnější vůči demineralizaci a následně zubnímu kazu. Pozor, nepleťme si fluor (chemický prvek) s fluoridem (fluoridy – soli kyseliny fluorovodíkové).
Studie publikována v British Medical Journal potvrzuje, že zubní kazy se mohou zvrátit, pokud tělu dopřejeme ty správné živiny. Tato studie sledovala 62 dětí se zubními kazy a rozdělila je do tří skupin. První skupina dětí následovala standardní dietu plus děti konzumovaly obiloviny obsahující kyselinu fytovou, druhá skupina dětí následovala standardní dietu plus doplněk vitamínu D. Třetí skupina dětí nekonzumovala žádné obiloviny a doplňoval se jim vitamín D. Výsledky ukázaly, že dětem z první skupiny se zvýšil počet zubních kazů, kdežto u dětí, které vyřadily z jídelníčku obiloviny, respektive kyselinu fytovou, a přijímaly vitamín D, se téměř všechny zubní kazy „zahojily”.
Co může způsobit zubní kaz?
Dle Dr. Edwarda Mellanbyho, Dr. Westona Price a Dr. Ramiela Nagela mají za následek vzniku zubních kazů 4 faktory:
- Deficit vápníku, fosforu a magnézia
- Deficit vitamínů rozpustných v tucích A, D, E a K (především vit. D)
- Přílišná konzumace potravin obsahujících kyselinu fytovou
- Přílišná konzumace rafinovaného cukru
Deficit výše zmíněných látek může mít velký dopad na vývoj zubů. Pokud zubům chybí vápník, fosfor a vitamín D, tvrdá struktura zubu může být méně mineralizovaná. Nedostatek vitamínu A může vést k omezené tvorbě zubní skloviny. Nedostatek fluoridu má za následek demineralizaci v případě, kdy je zub vystaven kyselému prostředí a současně oddaluje opětovnou mineralizaci zubu. Pokud se zub teprve vyvíjí, přebytek fluoridu může způsobovat fluorózu. Neznamená to však, že bychom dětem měli podávat zubní pasty s fluoridy, které nejsou v syntetické a anorganické podobě zdraví prospěšné.
Prevence zubního kazu
Především bychom měli myslet na adekvátní výživu v těhotenství. Velmi záleží, kde a v jakém prostředí žijete. Nejčastější je deficit vitamínu D (U dospělých i dětí) a také vitamínu K2, o kterém se teprve začíná více debatovat. To, že se často opalujete bez použití ochrany proti škodlivému slunečnímu záření, ještě neznamená, že si kůže vytvoří dostatek vitamínu, respektive hormonu D. Jak popisuji ve své knize Hravě o živé stravě, pokud máte tmavší pleť, je třeba na sluníčku zůstat déle. Záleží také na tom, v jakém úhlu paprsky na Zemi dopadají, respektive, kde se zrovna nacházíte. Slunce je pro život na zemi nezbytné, nebojme se ho tedy, ale respektujme jeho sílu.
Konzumují-li ženy v těhotenství potraviny bohaté na přírodní vápník, mohou tím výrazně omezit vznik zubního kazu u svých dětí.
10 praktických tipů jak posílit zuby
- Dbejme na kvalitní stravování a případně užívejme přírodní doplňky stravy, hlavně v těhotenství (především vit. D, K2 a vápník, nejlépe v kombinaci). POZOR na syntetické vitamíny a minerály, které pokud jsou brány dlouhodobě, mohou napáchat více škody než užitku. Zde je výborný přírodní doplněk Ca, D3, K2, Mg a silice.
- Měli bychom dbát na konzumaci té nejkvalitnější vody. Pořiďte si kvalitní filtr či destilátor.
- Vyhněte se pastám s fluoridy. Čím méně ingrediencí pasta má, tím lépe. Doporučit mohu remineralizační pastu Earthpaste složenou z jílu, filtrované vody, esenciálních olejů a xylitolu (alkoholový cukr, který je významným v boji proti zubnímu kazu).
- Učme děti konzumovat tmavě zelenou listovou zeleninu a divoké byliny již od raného dětství.
- Dbejme na dostatečný příjem vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E a K) a minerálů (vápník, hořčík a fosfor). Pokud nejste vegetariáni či vegani, v zimních měsících anebo při vznikajícím kazu mohu doporučit kvalitní panenský olej z tresčích jater od ROSITA (testován nezávislými laboratořemi na čistotu a kvalitu), obsahující krom A, D a K také omega 3 NMK, konkrétně DHA a EPA.
- Používejme ústní výplachy kvalitními oleji (kokosový) a také antibakteriální výplachy s koloidním stříbrem, xylitolem, destilovanou vodou, popřípadě heřmánkem, pokud máte zánět dásní.
- Jakmile to věk dětí dovolí, zvažte zavedení kvalitních xylitolových žvýkaček.
- Přírodní čištění zubů podpoříme také pomocí mrkve, kedlubny, ředkvičky a podobné zeleniny. Popřípadě můžete použít ekologické zubní kartáčky.
- Pokud již má dítě problém se zoubky, omezte velmi sladké ovoce, sušené ovoce, rafinovaný cukr, sladké nápoje, obiloviny a potraviny obsahující vyšší množství kyseliny šťavelové a fytové . Po každém jídle dítěti vyčistěte zuby anebo alespoň vypláchněte ústní vodou s xylitolem.
- Kostival lékařský je výbornou bylinkou na léčbu zubního kazu, jehož extrakt můžete přidat do ústních výplachů. Hřebíček pak pomůže od případných bolestí.
Terapeutický protokol popisuji v mém ebooku s názvem: Jak dětem posílit zuby a zbavit se zubního kazu.