Běžné vs. ekologické čisticí prostředky: Jakým nebezpečným látkám se vyhnout?
Cítíte vždy po úklidu tu vůni čistoty? Nechceme vám kazit radost… Ale pokud používáte běžné čisticí a dezinfekční prostředky, tato vůně pochází z chemií, které dýcháte. V tomto článku vám odhalíme méně příjemnou pravdu o běžných čisticích prostředcích, které s největší pravděpodobností máte doma i vy. Jaké zdraví nebezpečné látky obsahují? Jak vybrat vhodnou alternativu? Jsou EKO čističe řešením? Po přečtení tohoto článku budete mít jasno v něčem tak zásadním, jako je úklid ovlivňující nejen naši pohodu, ale i zdraví.
Pravda o běžných čisticích prostředcích odhalena
Chemické látky v čisticích prostředcích mohou podráždit dýchací cesty, oči, nos, a dokonce pronikat do těla i přes kůži, pokud nepoužijeme rukavice. To si většinou ani neuvědomíme, ale pokud jsme těmto toxickým látkám vystavováni pravidelně, může to mít dopady na naše zdraví.
💡 Podle zprávy Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2019 mohou některé látky používané v čisticích prostředcích zvyšovat riziko dýchacích potíží. Proto je důležité používat je s opatrností a pokud možno minimalizovat jejich použití.
Kterým nebezpečným látkám se rozhodně vyhnout?
Tyto chemické látky obsahují toxiny, které mohou být klasifikovány jako karcinogeny, hormonální disruptory nebo neurotoxiny. Karcinogeny podporují vznik rakoviny v tkáních, hormonální disruptory narušují hormonální rovnováhu a způsobují mnoho zdravotních problémů, jako jsou snížená plodnost, předčasná puberta, potraty, menstruační potíže a ADHD. Neurotoxiny mají negativní vliv na nervový systém, oslabují obranyschopnost a způsobují bolesti hlavy, únavu a alergie.
Některé látky mohou vyvolat okamžitou reakci, zatímco jiné se v těle hromadí a projeví se později.
🚫 Mezi ty nejčastější chemické látky patří:
- Amoniak - používá se jako dezinfekční prostředek, čistící prostředek na sklo, v koupelnách a WC. Při vdechování amoniaku může dojít k podráždění očí, nosu, krku a plic, což může vést ke kašli, kýchání a bolesti hlavy. Dlouhodobé vystavení amoniaku může způsobit chronické respirační onemocnění, jako je astma. Podle studií publikovaných v National Library of Medicine se vystavení amoniaku prokazatelně spojuje s vyšším rizikem onemocnění dýchacího ústrojí.[1]
- Chlor - používá se jako bělidlo, dezinfekční prostředek a čistič koupelen. Chlor může způsobit podráždění očí, kůže a dýchacích cest. Vystavení chloru může také způsobit zvýšení rizika vzniku astmatu a respiračních onemocnění.[2]
- Formaldehyd - používá se jako dezinfekční i konzervační prostředek. Formaldehyd není výjimkou a také může způsobovat podráždění očí, nosu a dýchacích cest, způsobovat astma, a dokonce i rakovinu. Dlouhodobé vystavení formaldehydu může také vést k trvalému poškození jater a ledvin.[3]
- Fenoly - používají se jako dezinfekční prostředky, čističe a desodoranty. Fenoly rozvněž způsobují podráždění a dlouhodobé vystavení může vést k vážným poškozením jater, ledvin a centrálního nervového systému.[4]
- Perchloretylen - používá se jako čistič koberců a textilu. Perchloretylen, který se často používá v čisticích prostředcích, může být při vdechování škodlivý pro lidské zdraví, a to zejména pro játra a nervový systém. Toto tvrzení je podloženo několika studiemi.[5]
- Ftaláty - používají se jako měkčidla v plastových výrobcích a některých čisticích prostředcích. Ftaláty v čisticích prostředcích mohou být endokrinními disruptory, což může vést k narušení hormonálních funkcí, neplodnosti a v horším případě i k rakovině.[6]
- Fosfáty (fosforečnany) - napomáhají mytí nádobí v tvrdé vodě, mají pěnící a čistící účinky. Používají se i v potravinářství (emulgátory, kypřidla, regulátory kyselosti), zemědělství (hnojiva) a jako součást nátěrových hmot. Jsou toxické pro životní prostředí a mohou způsobit podráždit oči, kůži i dýchací cesty. Od roku 2012 by jejich obsah v pracích prášcích měl být regulován směrnicí EU 259/2012.
- Syntetické vonné látky (umělé parfemace, parfum, fragrance) - ''voňavé látky'' pochází z 95 % z ropy. Řada z nich jsou toxické, karcinogenní, nebo způsobují podráždění dýchacích cest, bolest hlavy či ekzémy [7].
- Diethanolamin (DEA) a Triethanolamin (TEA) se využívají v běžných univerzálních čistících prostředcích jako emulgátory a pěnidla. Pokud se setkají s dusitany (tvrdá voda, rezidua hnojiv, zahrada), mění se na karcinogenní látky, které navíc snadno prochází skrze pokožku [7].
- Syntetické tenzidy (alkylbenzensulfonan, diethanolamin) - povrchově aktivní látky v pracích prášcích vyrobené z ropy nebo dehtu.
- Optické rozjasňovače (deriváty stilbenu) - látky, které absorbují UV záření a vyzařují modré světlo, aby prádlo vypadalo bělejší (prádlo však nevybělí). Mohou způsobit podráždění pokožky a narušovat přírodní ekosystémy.
- Konzervanty (methylisothiazoline, quaternium-15) - dráždivé látky, které jsou celkově toxické a mohou způsobovat silné kožní reakce. Q-15 se při rozkladu přeměňuje na dráždivý formaldehyd.
- Sodium lauryl sulfát (SLS/SLES), polyethylglykol (PEGs) mohou uvolňovat 1,4-dioxin, který je definovaný jako pravděpodobně lidský karcinogen.
- Dále: 2-Butoxyethanol (odmašťovače), pravděpodobně lidský karcinogen perchlorethylen (tetrachlorethylen, prací prostředky), naftas (nespecifikované uhlovodíky extrahované z ropy nebo uhlí), kyselina ethylendiamintetraoctová EDTA (konzervant v kosmetice zvyšující propustnost pokožky), isothiazolin (konzervant škodlivý pro životní prostředí a potenciálně způsobující alergie/podráždění kůže)...
Hormonální nerovnováha a disruptory
Speciální kapitolu si zaslouží zmíněné hormonální disruptory. Možná vás překvapí, že jsou prakticky všude kolem vás - deodoranty, antibakteriální mýdla, zubní pasty, běžná kosmetika, ale také hračky, nábytek a materiály. Na etiketě se schovávají za ftaláty, parabeny a triklosan. Jsou to látky, které mají nabourávají působení vlastních hormonů v těle a vedou k hormonální nerovnováze, konkrétně k estrogenové dominanci. Chovají se jako falešné ženské pohlavní hormony (estrogeny) a vychylují křehký balanc progesteron - estrogen ve prospěch estrogenů.
TIP: Přečtěte si náš článek 11 příznaků hormonální nerovnováhy.
Dejte si pozor, i když vidíte označení “bez chlóru”
Pozor, u některých nejmenovaných předních značek běžných čističů se setkáte s označením “bez chlóru”. Ani toto neznamená, že je prostředek bezpečný.
⚠️ Jedna z nejčastěji používaných dezinfekcí je sice “bez chlóru”, ale obsahuje biocidní účinnou látku (TP2/AL) didecyldimethylammonium chlorid (DDAC), což je sloučenina obsahující chlor jako součást své chemické struktury. Tato látka může mít ve skutečnosti podle odborných studií potenciálně škodlivé účinky na zdraví, zejména při vdechování, požití nebo styku s kůží.
Jak mít jistotu, že je čistič bezpečný?
Čisticí prostředky by neměly být výjimka, pokud vám zaleží na zdravém životním stylu. Vyberte si ty ekologické a 100% přírodní. Stačí si přečíst složení, ze kterého vám bude hned jasné, že neobsahuje výše zmíněné nebo jiné toxické látky.
Nejlepší alternativní přírodní složky v čisticích prostředcích
- Ocet - Jeho kyselá povaha pomáhá rozpouštět tuky a usazeniny. Studie ukazují, že ocet je účinný při zabíjení bakterií, virů a plísní.
- Jedlá soda bikarbona - Má vlastnosti čištění a dezinfekce, dokáže neutralizovat i zápach. Používá se pro čištění koupelen, kuchyní, stěn, podlah a mnoha dalších povrchů.
- Citronová šťáva - Je přírodní dezinfekční prostředek a také pomáhá neutralizovat zápach. Používá se pro čištění kuchyní, koupelen a mnoha dalších povrchů.
- Eukalyptový olej - Má vynikající antibakteriální a antifungální vlastnosti. Je účinný při čištění povrchů a odstraňování plísní a bakterií.
- Borax - Je minerál, také známý jako boritá sůl, která se používá jako přírodní čisticí prostředek a dezinfekční prostředek. Borax může být použit k čištění a dezinfekci podlah, koupelen, kuchyní, a dokonce i prádla.
- Již hotové přírodní čističe od Malinna, Attitude nebo CleanlyEco tablety.
Ekologické čisticí prostředky pro vaši domácnost
Nechce se vám míchat si vlastní přírodní čističe doma? Chcete mít jistotu, že pomocí přírodních složek bude všechen prach a mastnota pryč? Vybavte se 100% přírodními čističi a pracími prášky, které jsou šetrné k přírodě a bezpečné pro vaše zdraví. Neobsahují umělá barviva, pěnidla (SLS či SLES), ani aromata. Pyšní se mezinárodní V – label certifikací, která je známkou kvality veganských a vegetariánských produktů.
V závěru je třeba zdůraznit, že výběr správných čisticích prostředků může mít velký vliv na naše zdraví. Naštěstí existuje mnoho přírodních alternativ, které jsou nejen bezpečné, ale také účinné při čištění a dezinfekci. Přírodní alternativy, jako jsou ocet, jedlá soda bikarbona, citronová šťáva, eukalyptový olej a další, nabízejí bezpečnou a ekologickou cestu k úklidu našeho domova.
Reference:
[1] Sood, A. (2017). Ammonia Toxicity. StatPearls [Internet]. National Library of Medicine (US), 2021.
[2] National Library of Medicine - Chlorine (2019).
[3] International Agency for Research on Cancer - Formaldehyde (2006).
[4] Agency for Toxic Substances and Disease Registry - Phenol (2019)
[5] Toxicological Profile for Tetrachloroethylene (Perchloroethylene), vydaný Agenturou pro ochranu životního prostředí Spojených států (EPA) v roce 2012, časopisey publikované v Environmental Health Perspectives (2007) a NeuroToxicology (2014)
[6] studie publikovaná v časopisu Environmental Health Perspectives s názvem "Exposure to phthalates: reproductive outcome and children health. A review of epidemiological studies".
[7] https://www.toxicology.cz/modules.php/modules.php?name=News&file=print&sid=943
Aktualizováno 19. září 2024.