🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Autoimunita pohledem funkční medicíny – 10 tipů Evy Hájkové

Autoimunitní onemocnění (AO) je destrukce vlastních tkání. Je to stav, kdy se imunitní systém z určitých důvodů „zahltí“. Myslí si, že zdravé tkáně těla jsou „nebezpeční útočníci“ a je potřeba je napadnout a zničit. AO začínají být velmi rozšířené, dokonce i rozšířenější než onkologická onemocnění. V dnešní době je oficiálně pojmenováno přes 80 autoimunitních onemocnění. Spousta jedinců však ani neví, že nějakou formou autoimunity trpí.

Jak léčí autoimunitní onemocnění běžná medicína?

Cílem konvenční medicíny v léčbě  AO je potlačení symptomů nemoci tím, že se imunosupresivními a protizánětlivými léky utlumí funkce imunitního systému. Léky prostě oslabí imunitní systém a pacient ve většině případů skončí tak, že dlouhodobě užívá medikamenty. Nikdo však nezjišťuje, ani neřeší, pravou příčinu onemocnění.

 

Jaký je pohled funkční medicíny na autoimunitu?

Z pohledu specialistů funkční medicíny se zaměřujeme na hlavní příčiny vzniku onemocnění. Soustředíme se na tyto související pilíře:

  • Genetická predispozice (což ale neznamená, že například matka s Crohnem bude mít děti, které Crohnovu chorobu zdědí!).
  • Environmentální spouštěče: Na tyto enviromentální spouštěče a jejich kombinace je v praxi těžké poznat. Může se jednat o bakterie, viry, parazity, toxické látky z kosmetiky, hygienických a čistících prostředků, těžké kovy, nadužívání léků), ale i o vliv životního stylu a psychiky (stres, traumata, významné životní událostí). Uvedené spouštěče kompromitují střevní mikrobiom a dochází k nerovnováze mikrobioty. Zásadní je také kumulativní efekt nejrůznějších toxických látek v prenatálním období z matčina organismu, který může způsobit, že se děti narodí s autoimunitními poruchami. Jejich imunitní systém je již v ranném věku tak přehlcen, že se AO spustí s nečekanou rychlostí.
  • Střevní dysbióza, neboli nerovnováha mezi patogenními a esenciálními bakteriemi střevního prostředí, které hrají významnou roli nejen v regulaci imunitní homeostázy. Dnes již víme, že na střevní bakterie má obrovský vliv nejen to, co prochází přímo gastrointestinálním traktem. Vzniklá dysbióza totiž vede ke zvýšené propustnosti střeva.
  • Zvýšená propustnost střev: Sliznice střeva tvoří jedna vrstva buněk, které mezi sebou mají těsné spoje (představte si je jako pavučinu). Skrze tyto spoje se do krevního řečiště dostávají živiny, které jsou z větší části absorbovány v tenkém střevě. Zvýšená propustnost střeva (leaky gut syndrom) je stav, kdy se tyto těsné spoje začínají rozestupovat a do krve se dostávají mnohem větší molekuly. Tyto látky ale nemají v krvi co dělat a imunitní systém na ně začne reagovat. Tzv. „leaky gut“ ověřujeme pomocí testů, kde je jedním (ale ne jediným a zcela spolehlivým) ukazatelem hladina zonulinu. Jedná se o bílkovinu regulující těsné spoje ve střevě. Když je její hladina zvýšená, ještě to nemusí znamenat, že daný jedinec trpí na „leaky gut“. Další měřenou látkou je butyrát, respektive počet baktérií, produkujících butyrát. Pokud je jich málo, a zároveň vidíme zvýšený zonulin, pak je vysoká pravděpodobnost syndromu propustného střeva. Dalším spolehlivým testem je tzv. LAMA test, což je absorpční test nemetabolizovanými cukry (z moče/krve na doporučení vašeho gastroenterologa, v ČR v případě na podezření na celiakii).
  • Systémová reakce imunitního systému – všechny výše uvedené body zahltí náš imunitní systém natolik, že se zvýší množství protilátek a naše tělo začíná napadat vlastní tkáně (například alopecie, kdy vypadávají vlasy, obočí, řasy; Hashimoto, kdy imunita ničí vlastní štítnou žlázu; roztroušená skleróza, kdy imunita napadá nervový systém; apod.)

A kombinace těchto pěti pilířů přispívá k projevení autoimunitního onemocnění.

 

Univerzální návod není: jde o komplexnost

Zde musím upozornit, že neexistuje jeden jediný „recept“ pro všechny a je třeba velmi personalizovat! Dám příklad – dnes velmi populární autoimunitní protokol (AIP) je sice fajn, ale i ten je nutné personalizovat, protože „jenom“ úprava stravovacích návyků vás bohužel nezachrání, a je třeba jít mnohem, mnohem více do hloubky.

Co můžete udělat sami? Podívejte se na svůj příběh komplexně 

Dám vám několik tipů, na které se můžete zaměřit. Rozhodně však při řešení obtíží doporučuji spolupráci se zkušeným terapeutem v oblasti funkční medicíny či naturopatie, který rozumí této problematice a její komplexnosti.  

 

1. Vytvořte si časovou osu vašeho života 

Na časovou linku zkuste zaznamenat možné environmentální a psychické zátěže, od prenatálního období, přes školku, školu, pracovní prostředí, až po současnost. Jaké medikamenty jste užívali? Jaké byly operace, nemoci, traumata?

Tuto časovou osu můžete prezentovat i svému ošetřujícímu lékaři, což napomůže tomu, že nemusíte story vašeho života opakovat všem ošetřujícím lékařům či terapeutům. Je velmi pravděpodobné, že už u tohoto „cvičení“ identifikujete určité souvislosti.

 

2. Eliminujte nejčastější potravinové alergeny

Vyřaďte iritanty, jakými jsou gluten (lepek), kasein, laktóza, průmyslově zpracované cukry, škroby a veškeré průmyslově zpracované potraviny. Vyřaďte alkohol. Některým lidem velmi prospěje i vyřazení kávy na určitou dobu. Zde případně ještě doporučuji MRT test, který netestuje diskutabilní IgG a IgG4, ale zánětlivé cytokiny. Mnohem více vypovídá o tom, jak vaše lymfocyty reagují na bílkoviny určité potraviny. Už jen eliminace určitých potravin může velmi pomoci se symptomy. Sama o sobě ale neřeší komplexně AO!

 

3. Infekce

Určitě se otestujte na možné infekce, především na borelie, EBV, chlamydie apod.

 

4. Těžké kovy

Pokud máte podezření a z vaší časové osy vychází možná zátěž těžkými kovy, nechte se otestovat – vhodná je kombinace moč, krev, vlasy.

 

5. Zaměřte se na střeva

Zde je to velmi individuální a záleží, čeho je ve střevech nadbytek a co naopak schází. Může se krom zvýšené propustnosti střeva jednat o dysbiózu, přemnožení parazitů, nejrůznějších plísní, více bakterií produkujících histamin, málo laktobacilů či bifidobakterií, špatné pH apod.

 

6. Funkční suplementace: Nutrienty a deficity

Pracujte se svým terapeutem na identifikaci možných deficitů. U AO pozoruji především deficit vitamínu D3 s K2, vitamíny skupiny B, hořčík, vitamín C, omega 3, N acetylcystein, glutathion, zinek…

 

7. Antioxidanty a byliny

Zaměřte se na byliny a potraviny s protizánětlivými a antioxidačními účinky, jako jsou: kurkumin, zázvor, zelený čaj, rozmarýn, kadidlovník, oregano a další.

 

8. Ekodrogérie, kosmetika, mikroplasty

Zaměřte se na netoxickou domácnost a život obecně – zbavte se konvenčních čistících přípravků, kosmetiky, hygienických potřeb a nahraďte je netoxickými, nezatěžujícími vaše tělo. Vyřaďte plasty! Ftaláty jsou nejen hormonálními disruptory, ale studie navíc ukazují, že s velkou pravděpodobností narušují také kognitivní funkce, konkrétně snižují IQ.

Extrémní tetování kůže může mít také vliv na váš imunitní systém.

 

9. Čistá voda

Pijte filtrovanou vodu, pokud pijete kohoutkovou.

 

10. Spánek a relaxace

Zaměřte se na kvalitní spánek, hluboké dýchání, relaxaci, pravidelný pohyb (nemusíte běhat maratony…) a vyřešte si „toxické vztahy“, které vám způsobují stres a na váš imunitní systém mají také velký vliv.

TIP: Četli jste už náš praktický článek, jak zlepšit spánek? 

 

Těchto 10 bodů bychom mohli dále detailně rozepsat, každopádně pro každého by body měly jiné znění a tohle je již na personální přístup. Jen třeba co se stravy týče, někomu bude vyhovovat AIP, ale někomu například Wahls protokol, nízkosacharidová strava, strava zahrnující půsty či rostlinná strava. Nad čím můžete mít kontrolu, kontrolujte, omezte či zcela eliminujte.

Ať jste zdaví 😊 Eva

Autor článku: Mgr. Eva Hájková, MPH, MBA

×