Aromaterapie: cesta k lepší fyzické a psychické pohodě
Vydejte se s námi na voňavou cestu aromaterapie, která už dávno není záležitostí alternativně založených žen, a dopřejte si přírodní způsob, jak podpořit dobrou náladu a ulevit si od řady neduhů.
V článku se dozvíte:
- Jak poznat opravdu kvalitní éterický olej?
- Způsoby, kterými můžete aromaterapii využít u vás doma
- Jak aromaterapii používat bezpečně?
- Jak vybrat správnou vůni?
- Co o aromaterapii říkají odborné vědecké studie?
Aromaterapie nejsou jen malé olejíčky, které parádně provoní váš domov. V kvalitních éterických olejích máme daleko větší poklad! Za kouzelnou vůní se skrývají přírodní chemické látky, které mohou pomoci s různými neduhy. Vědecké studie prokazují efekt jednotlivých olejů, a proto už aromalampa nebo difuzér dávno nejsou jen ženskými bytovými doplňky. Víte, jak esenciální oleje účinkují, na co si dát pozor, a které pořídit do své aromaterapeutické lékárničky?
Aromaterapie – v historii i ve světě
Dnešní společnost chápe aromaterapii jako alternativní léčebnou techniku, která má blízko k relaxaci, masážím a wellness procedurám. Účinků olejů si však cenili už ve starověkém Egyptě a ve Francii se aromaterapie běžně studuje na lékařských fakultách. Ostatně, benefity esenciálních olejů již řadu let prokazují i odborné vědecké studie.
1. Jak používat éterické oleje doma?
Oleje můžeme používat mnoha způsoby a podle toho se liší jejich mechanismus účinků. Pro komplexní efekt se používají synergie (kombinace) jednotlivých olejů, které se vzájemně podporují či doplňují.
-
Inhalace a očista prostoru
Nejznámější způsob použití přesně vystihuje překlad slova aromaterapie = léčba vůní. Pár kapek oblíbeného oleje do aromalampy či difuzéru, pohodová knížka a dobrý čaj. Tímto způsobem si dopřáváme aromaterapii v podobě difúze, která je příjemná, nenáročná a nádherně provoní byt. Mnoho olejů má potvrzenou antimikrobiální aktivitu a umí si poradit s poletujícími vetřelci v prostoru. Inhalujte 30-60 minut a pak tělu dopřejte podobně dlouhou pauzu. Je to bezpečnější a efektivnější způsob než nepřetržité používání.
Kdybychom chtěli cílit na konkrétní účinky jednotlivých olejů, lépe nám zafunguje aktivní inhalace, při kterém se nadechujeme vůně přímo z lahvičky po dobu přibližně 10 vteřin. Je to praktická a rychlá pomoc na cesty, dětem do školy, do nemocnice nebo do práce.
-
Aromaterapeutická masáž
Pohlazení všech smyslů propojuje příjemnou vůni a příjemní uvolnění svalů. Chystáme-li se na masáž v domácím prostředí, potřebujeme nejen éterický olej, ale také nosič. Tím může být rostlinný za studena lisovaný olej (mandlový, sezamový, meruňkový, olivový, kokosový), do kterého si nakapeme vybraný éterický olej ve vhodné koncentraci. Přímá aplikace neředěného oleje na kůži je nejen nevhodná, ale také nebezpečná. Výsledkem mohou být nepěkné popáleniny nebo fototoxické reakce.
-
Relaxační koupel
Večerní voňavý relax si snadno dopřejete přímo u vás v koupelně. Do vany se můžete ponořit celí, a pokud vanu nemáte, určitě oceníte i aromaterapeutickou koupel nohou. Ta uleví po celém dni stání v práci, dlouhém výletě i při problémech se studenými končetinami. Platí však stejná pravidla. Nikdy si nekapeme do koupele oleje neředěné. Éterické oleje se rozpouští v tucích, proto do vany potřebujeme mimo éterického oleje přidat opět rostlinný olej. V základovém oleji rozmíchejte 5-20 kapek éterického oleje, vlijte do vody a v horké vaně si odpočiňte klidně 20-30 voňavých minutách. Pozor dejte na výběr konkrétního oleje. Například hřebíček, skořice, tymián sice lákají svou hřejivostí, ale i při menším množství mohou být pro pokožku velmi dráždivé.
-
Tvorba parfémů a domácí kosmetiky
Míchání svého originálního parfému je skvělý relax. Probouzí smysly, intuici a kreativitu. Aromaterapeuti dokonce umí namíchat i parfém se záměrem. Esenciální oleje využijete při míchání domácích krémů, šampónů i balzámů na rty.
-
Vnitřní užití
Éterické oleje nejsou vhodné k vnitřnímu užití, přestože některé společnosti to propagují. Kvalitní oleje jsou vysoce koncentrované látky, které jsou i stonásobně silnější než usušená bylina. Chemickou povahou mohou v čisté formě způsobit poleptání sliznic, alergické reakce, otravy, poruchy zažívání či zhoršení stávajících obtíží. Nepomůže ani doporučené ředění ve vodě, protože oleje ve vodě nejsou rozpustné. Některé oleje (stejně jako rostliny) jsou jedovaté a jejich užití by mělo být v rukou odborného aromaterapeuta.
TIP: Nechce se vám řešit koncentrace a nosiče? Sáhněte po přírodních koupelových solí s éterickými oleji.
2. Jak funguje aromaterapie?
Éterický olej obsahuje chemické sloučeniny (monoterpeny, triterpeny, seskviterpeny, aldehydy, ketony, aj.), kterým souhrnně říkáme chemotypy. Tyto přírodní látky se skrze nos dostávají na sliznice, kde se stejně jako například léčiva, vážou na receptory, enzymy, peptidy, a dostávají se do krevního oběhu. Cévním systémem pak přímo do míst, kde působí na buněčné úrovni. Umí aktivovat, přerušit kontakt buňky s okolím, deaktivovat - přímo tedy ovlivňují děje v našem těle. Proto oleje nejsou pouze příjemným potěšením duše, a proto je důležité pohlídat si jejich kvalitu.
Aromaterapie funguje i na psychické úrovni. Esenciální oleje jsou těkavé látky, které můžeme registrovat čichovým orgánem. Tento vjem si mozek přebere po svém, a proto jsou psychologické efekty subjektivní. Některým lidem jeden olej voní, jiným se z něj dělá nevolno. Stejně tak vám nemusí jeden olej vonět napořád, což neznamená, že se s olejem stalo cokoliv špatného. Čichové centrum v mozku je úzce propojené s emocionální oblastí mozku, našimi zážitky a vzpomínkami. Aromaterapeutický efekt na psychiku se tedy odvíjí u každého z nás jinak.
Kvalita je zásadní - Není olej jako olej
Pro aromaterapii nepoužíváme kdejaký voňavý olejíček, ale 100% přírodní (esenciální) éterický olej. Ten se získává z rostlin různými způsoby (destilace, extrakce CO2, …). Různé rostliny jsou jinak nákladné na zpracování i samotnou výtěžnost, což vysvětluje finální rozdíl v ceně mezi jednotlivými druhy olejů.
V obchodě často potkáváme ‘vonný olej’ za pár desítek korun. Po prozkoumání složení zjistíme, že se jedná o syntetickou záležitost, kterou s voňavou bulharskou růží neměla nikdy nic společného a postrádá pestrou paletu chemotypů, kterou bychom našli u přírodního oleje. Syntetické oleje jsou vyrobeny z látek, které se v přírodě nevyskytují, a jsou chemicky vyrobené v laboratoři. Někdy navíc obsahují klasickou parfemaci (Parfum ve složení). Pod tímto luxusním označením se skrývají například ropné deriváty a s tradiční aromaterapií nemají nic společného.
TIP: Kapete si voňavé olejíčky do pračky, abyste provoněli prádlo? Zkontrolujte složení... Parfemace mohou pokožku iritovat a narušovat činnost hormonálního systému.
Oblíbené oleje a potvrzené účinky vědeckými studiemi:
-
Citrusové plody
Šťavnaté a energické pomeranče, bigarádie, svěží citrón a jemná mandarinka? To jsou oleje na dobrou náladu! Jsou jako hřejivý dotek někoho blízkého, což potvrzuje i studie z roku 2020, podle které inhalace esenciálního oleje z pomeranče zvyšuje hladinu oxytocinu. Pomeranč se osvědčil i při porodu, kdy ženám celkově zlepšuje náladu a emocionální náročnost. Pozitivní efekt na naši náladu pomeranč má skrze ovlivnění koenzymů NADPH a produkci oxidu dusnatého v mozku.
Možná jste nevěděli, že svěží bergamot patří k rodině citrusů. Citrónová vůně vás potěší v aromalampě i při výrobě parfému, protože umí zafixovat výslednou vůni. Pomůže ale i v boji s nepřátelskými patogeny.
-
Květové vůně
Jasmín, růže, neroli, geránium jsou luxusní a drahé oleje, protože původní rostliny mají nízkou výtěžnost. Pro výrobu 1 litru éterického oleje je potřeba až několik tun květů. Jasmín ocení nastávající maminky, které ho mohou přidat do výbavičky k porodu. Efektivně snižuje bolesti během první doby porodní, což prokázala nejedna odborná studie. Jasmín je navíc meditačním a duchovním olejem, takže podporuje celkové porodní flow a ladění ženy na její tělo a rodící se miminko. Růže a geránium zase využijete (mimo nezapomenutelného parfému) při bolestivé menstruaci a hormonální nerovnováze.
-
Oleje proti bacilům
Snad nejčastěji využívaná oblast aromaterapie je boj proti nepřátelům našeho imunitního systému. Některé látky v olejích zastavují množení patogenu v organismu, jiné oleje záškodníky rovnou zahubí porušením obalu nebo změnou ve vnitřním prostředí nepřátelských buněk. Studie zkoumají éterické oleje pro jejich fungicidní, antibakteriální a antivirotickou aktivitu.
Výzkum této oblasti probíhá neuvěřitelnou rychlosti i vzhledem k riziku antibiotické rezistence, na kterou opakovaně varuje AVČR i WHO.
Mezi hlavní oleje této skupiny patří eukalyptus (radiata, globulus), hřebíček, tymián, šalvěj a tea tree. O antimikrobiálních účincích jednotlivých olejů si můžete přečíst rozsáhlou studii v angličtině. Jsou to velmi silné oleje, a proto je používejte s velkou opatrností.
-
Relaxační a zklidňující oleje
Špatně spíte? Dopřejte si před spaním voňavý rituál a sáhněte po levanduli nebo heřmánku. Levandulový olej testovala řada vědců u zdravých lidí i pacientů s nejrůznějšími chorobami. Jemná a konejšivá vůně vytvoří relaxační atmosféru a vy budete spát jako miminko.
Podle této studie má levandule své místo i jako nefarmakologická pomoc při bolestivé menstruace, po operacích i u bolestí pohybového aparátu.
TIP: Nebojte se mezi sebou jednotlivé oleje míchat a vytvořit si jedinečnou synergii. Pomeranč s levandulí, eukalyptus s hřebíčkem, neroli s jasmínem. V létě vyzkoušejte chladivou mátu a levanduli, proti komárům bergamot s citronellou, na Vánoce skořicové listy a borovici. Fantazii se meze nekladou!
Aromaterapie u dětí
Správně zvolené olejíčky mohou harmonizovat dětskou psychiku a být dobrými pomocníky v chladnější části roku, kdy v kolektivech řádí bacily. Vědci ale také zjistili, že inhalace levandulového oleje pomáhá dětem lépe zvládnout návštěvu a ošetření u zubaře.
Některé oleje jsou však pro děti do 10 let zcela nevhodné. U malých dětí do 3 měsíců bychom užití olejů měli vyhnout raději úplně. Konkrétně se bezpečností éterických olejů zabývá velká kniha vědce a terapeuta Roberta Tisseranda a Rodneyho Younga Essential Oil Safety.
3. Jak používat esenciální oleje bezpečně?
Z výše popsaných důvodů je bezpečnost zásadní. Olejíčky nejen voní, ale mají také přímé účinky na naše tělo. Neplatí, že pokud nepomohou, tak také neublíží.
Shrňme si zásady:
-
Neaplikujte oleje přímo na kůži v neředěném stavu.
-
Oleje neužívejte vnitřně.
-
Hlídejte si kvalitu olejů a složení.
-
Nekapejte oleje do uší, ani do očí.
-
Nepřehánějte to s koncentrací olejů. Více o vhodných koncentrací najdete tady.
-
Po aplikaci citrusových olejů pozor na fototoxicitu (pobyt na sluníčku), která může způsobit zarudnutí pokožky.
-
Využití aromaterapie u dětí je velkou kapitolou, buďte opatrní a u dětí upřednostněte kvalitní a jemnější hydroláty, případně výběr olejů konzultujte s odborníkem.
V jaké koncentraci oleje používat?
Zvolit správnou koncentraci oleje je základ. Zatímco pro parfémy použijeme koncentrace vyšší, pro masáže i do aromalampy a difuzéru stačí méně. Kolik kapek použít do aromalampy nebo difuzéru? Potřebujeme zvážit intenzitu oleje, velikost místnosti, množství vody v difuzéru i naši citlivost. Doporučujeme začít na menším množství a případně kapky přidávat.
Obecně dle Tisserauda platí tyto koncentrace.
Tělové oleje |
1-3 % |
Koupele |
2-4 % |
Pleťová kosmetika, deodoranty |
0,2-1,5 % |
Parfémky, roll-on parfémy |
3-10 % |
Aromalampa |
3-5 kapek/100 ml |
Aromaterapie je příjemný způsob alternativní medicíny, který se v zahraničí může studovat vysoké škole. Mimo pozitivního vlivu na naši psychickou pohodu účinkuje i na fyzické úrovni a umí ovlivnit některé fyziologické děje v organismu. Účinky přímo závisí na kvalitě oleje, jeho složení, zpracování rostliny (BIO) i bezpečnosti při používání. U dětí si na výběru oleje dáváme záležet a dodržujeme bezpečné množství, případně raději volíme jemnější květové vody, které můžeme použít klidně rovnou do difuzéru.
Autor článku: Mgr. Alžběta Motlová