4 účinné způsoby, jak se rychle zbavit kocoviny a na co si dát pozor
Pokud během večera vypijete příliš alkoholu, určitě víte, co vás může čekat následující ráno. Nevolnost, bolest hlavy, sucho v ústech a únava jsou jasnými příznaky toho, že máte pořádnou kocovinu. Každý z těchto příznaků má jinou příčinu. Alkohol narušuje spánek a ráno vás zanechává ospalé. Rozšiřuje cévy, což může vyvolat bolesti hlavy. Alkohol také dráždí sliznici žaludku, což vede k nevolnosti a někdy i k průjmu. Kocoviny se snažíme zbavit prostředky, které sahají od vitamínů až po šťávu z okurek. Některé však fungují lépe než jiné. Zde je několik účinných způsobů, které můžete vyzkoušet.
1. Voda
Velká sklenice vody může být nejjednodušším řešením kocoviny. Alkohol vás dehydratuje tím, že zvyšuje množství moči, kterou produkují vaše ledviny. Tekutiny také ztrácíte, když se potíte nebo zvracíte po probdělé noci. Dehydratace způsobuje příznaky, jako je sucho v ústech a bolest hlavy. 😵💫
Pokud jste večer pili alkohol, napijte se před spaním vody. Omezíte tak účinky alkoholu ráno, kdy pokračujte v pití vody, abyste se udrželi hydratovaní.
🧠 Už večer je vám jasné, že jste to přepískli? Dejte si ještě před spaním Afterparty.
💡 TIP: Zkuste si dát sportovní nápoj plný elektrolytů, sodíku, draslíku a dalších minerálů, které tělo potřebuje při kocovině doplnit. Doporučujeme například směs Pure Hydration, která obsahuje všechny zmíněné živiny navíc s vitamíny a aminokyselinami pro podporu buněčné hydratace.
2. Snídaně
Když tělo odbourává alkohol, zvyšuje se hladina kyseliny mléčné. To způsobuje pokles hladiny cukru v krvi, což může přispět ke kocovině. Snídaně může pomoci hladinu cukru v krvi obnovit na správnou úroveň a zlepšit některé příznaky kocoviny.
Tělo potřebuje výživné potraviny, které obsahují kvalitní bílkoviny, sacharidy, zdravé tuky a vitamíny, aby se mohlo zotavit.
💡 Zajímavost: Potraviny bohaté na aminokyselinu zvanou "cystein" mohou snížit množství toxické chemické látky "acetaldehyd", která vzniká při metabolismu alkoholu v těle. Cystein se nachází ve většině potravin s vysokým obsahem bílkovin, jako je červené maso, kuřecí maso, vejce, krůtí maso, jogurt, sýr, slunečnicová semínka a luštěniny - možná právě odtud pochází myšlenka smažené snídaně.
3. Antioxidanty
Alkohol způsobuje oxidační stres, který vede k produkci volných radikálů v těle. S tím mohou pomoci antioxidanty, což jsou sloučeniny, které pomáhají tyto volné radikály likvidovat. Konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidantů tak může pomoci snížit negativní účinky pití alkoholu.
Mezi dobré zdroje antioxidantů ve stravě patří:
- bobulovité ovoce,
- třešně, višně, hrozny, granátová jablka,
- zelenina jako mrkev, špenát,
- zázvor,
- hořká čokoláda,
- ořechy a semínka,
- zelené a černé čaje.
💡 TIP: Vyzkoušejte ultra účinný glutathion, krále antioxidantů a další silné antioxidanty, které pomohou snížit oxidační stres v těle.
4. Vitamíny a minerály při kocovině
- Vitamíny skupiny B - Alkohol vyčerpává z těla řadu živin, ale zejména vitamíny skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě (takže se vyplavují zvýšeným močením způsobeným pitím). Vyzkoušejte kvalitní B-komplex, který se maximálně vstřebá v těle a doplní zásoby.
- Zinek - Odbourávání alkoholu je závislé také na zinku. Užití zinku pomůže tělu zotavit se z vyčerpání a podpoří imunitu.
- Hořčík - Při metabolismu alkoholu v těle dochází také ke zvýšené ztrátě hořčíku. Doplněním tohoto důležitého minerálu si můžete pomoci při zotavení z kocoviny. Zásadní je načasování - ráno už je totiž pozdě. Ideální je užít hořčík ještě před spaním.
- Vitamín C - Jedná se o antioxidant, který pomůže podpořit přirozenou obranyschopnost těla proti volným radikálům způsobených po nadměrném požití alkoholu.
- Komplex Afterparty, který kombinuje vitamíny, minerály, silné antioxidanty a bylinné extrakty pro podporu jater. Můžete si ho dát před plánovanou konzumací alkoholu, večer před spaním i ráno!
- Pro zklidnění žaludku i hlavy můžete vyzkoušet i bylinné čaje: mátu či heřmánek.
Na co si dát pozor?
1. “Srovnání hladinky” 🥴🍾
Starý trik doporučuje dát si ráno další skleničku, abyste “srovnali hladinku”. Neexistují žádné solidní vědecké studie, které by hodnotily, zda to funguje. Protože příznaky kocoviny jsou důsledkem odbourávání alkoholu v těle, teorie tohoto triku spočívá v tom, že opětovným pitím alkoholu tyto příznaky zmírníme.
Nakonec ale stejně přijde moment, kdy alkohol přestanete pít, jeho hladina v krvi klesne na nulu a kocovina se vrátí. Dalo by se tedy říci, že tímto způsobem příznaky kocoviny pouze oddalujeme.
2. Káva ☕
Pokud pijete kávu, pravděpodobně věříte v sílu svého ranního šálku. Ale jde-li o kocovinu, káva není zrovna na místě. Pití kávy může ve skutečnosti zpomalit proces rehydratace. Káva je stejně jako alkohol také diuretikum, které vás nutí více močit - což znamená, že vám příliš nepomůže doplnit vyčerpané zásoby.
Kofein obsažený v kávě nemusí být šetrný ani k vašim bolestem hlavy při kocovině. Zužuje totiž cévy a zvyšuje krevní tlak, což může zesílit nepříjemné bušení uvnitř hlavy. Kofeinem docílíte maximálně povzbuzení, dočasné dávky energie a zvýšení bdělosti, ale nesnížíte jím opilost.
⚠️ Samozřejmě pokud jste zvyklí si dávat ranní kávu a vynecháte ji, pak riskujete abstinenční bolest hlavy způsobenou kofeinem. Jestliže je tedy káva součástí vaší obvyklé rutiny, dejte si malý šálek, ale nepřehánějte to :)
3. Léky proti bolesti 💊
Kocovinu nevyřeší ani to, když si před spaním dáte léky na bolest. Kombinovat léky s alkoholem nejenže dráždí slinizici zažívání, a navíc může způsobit poruchy jater. Obdobně to platí i ráno. Ani ráno, když vám je mizerně, se snažte nesáhnout po analgeticích. Přestože vás po nich možná přestane bolet hlava, pro tělo je to další zátěž navíc.
Nejlepší by bylo ovšem se kocovině vyvarovat přiměřeným pitím alkoholu. Jednou za čas se ale samozřejmě nic nestane a vy teď máte plnou kapsu zbraní, jak proti kocovině bojovat :)
Aktualizováno 10.12.2024