🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

3 kroky co dělat po probuzení, abyste se rychle zbavili únavy a měli více energie

Těžko se vám ráno vstává a vůbec nechce z postele? Slyšíte zazvonit budík více než dvakrát za sebou a stále se vám nedaří probudit a dostat na nohy? A když už se vám to konečně podaří, nemůžete se zbavit ospalosti celé ráno, nebo dokonce i po zbytek dne? Přehnanou konzumací kávy si moc nepomůžete… Jaké jsou tedy strategie, abyste po probuzení získali co nejvíce energie?

V tomto článku se dozvíte:

  • Proč odkládání budíku způsobuje ještě větší únavu během dne?
  • Jaký jednoduchý zvyk pomůže po ránu nastartovat váš metabolismus a myšlení?
  • 6 nejlepších potravin ke zdravé snídani pro více energie.

1. Odložit budík a znovu usnout: nejhorší způsob jak začít den

Říkáte si, co je na tom špatného si chvíli přispat po zazvonění budíku? Ve skutečnosti se právě kvůli tomu můžete cítit během dne unavenější. Proč tomu tak je? K tomu je nutné pochopit, že během noci přecházíme mezi čtyřmi fázemi spánku: usínání, lehký spánek, hluboký a REM spánek. Tyto čtyři fáze představují jeden cyklus o přibližně 90 minutách, kterým za celou noc projdeme čtyřikrát až šestkrát.

Když vám ráno zazvoní budík, ve většině případů se probudíte na konci poslední spánkové fáze REM. Vstáváním se zazvoněním budíku REM fázi ukončíte a ranní vyčerpanosti se zbavíte během 15 až 30 minut. Pokud ale znovu usnete, druhé zazvonění budíku vás může probudit uprostřed některé ze spánkových fází, což právě způsobí déle trvající ranní únavu. To má vliv jak na vaši náladu, tak i výkon po celý den.

Jak se vyhnout odkládání budíku?

  • Zlepšete svou spánkovou hygienu: snažte se spát každý den 7 až 8 hodin, choďte spát a buďte se každý den ve stejný čas, dopřejte si večer relaxaci pro klidné usínání, udržujte ložnici chladnou, temnou a tichou, omezte odpolední kofein a večerní alkohol.
  • Nastavte si budík na rozumný čas, kdy opravdu musíte vstávat. Nedávejte si budík schválně dříve, abyste měli čas se probudit.
  • Hned po zazvonění se posaďte.
  • Vystavte se co nejdříve světlu. Vykoukněte z okna na slunce a v zimních měsících alespoň rozsviťte nebo vyzkoušejte infračervenou lampu.
  • Umístěte budík na druhou stranu místnosti, abyste byli nuceni vstát.

2. Po probuzení vypijte sklenici vody

Tělo má po noci za sebou několik hodin bez doplňování vody a po probuzení může být lehce dehydratované. V noci probíhá řada procesů, které vodu spotřebovávají a navíc vylučujeme vodu pocením a dýcháním.

Vypitím sklenice vody hned po ránu pomůžete nastartovat celý svůj metabolismus včetně mozku, který se skládá z více než 70% z vody. Dále pomáháte tělu zbavit se toxinů vzniklých během noci a přirozeně stimulujete pohyb ve střevech pro vykonání ranní potřeby.

 

3. Snídaně, která vám dodá energii na celý den

Jídlo je palivo a ne nadarmo se říká, že je snídaně nejdůležitějším jídlem dne. Avšak důležité je z čeho se skládá. Vyvážená snídaně zahrnuje bílkoviny, pomalu stravitelné sacharidy a zdravé tuky spolu s ovocem nebo zeleninou.

TIP: Vyhýbejte se jednoduchým sacharidům v běžných cereáliích, které způsobují rychlý vzestup hladiny cukru v krvi, což má za následek rapidní pokles energie o pár hodin později. Vyměňte je za celozrnné potraviny, které se odbourávají mnohem pomaleji. To reguluje hladinu cukru v krvi a udržuje relativně nízký glykemický index. Budete tak mít stálý přísun energie po celý den. Zkuste například pohankovou nebo ovesnou kaši či žitný chléb.

6 potravin ke zdravé snídani pro celodenní energii

1. Ovesné vločky

Ovesné vločky patří mezi celozrnné sacharidy, mají nízký glykemický index a jsou skvělým zdrojem pomalu se uvolňující energie, která vám dlouho vydrží. Oves je také bohatý na vitamíny a minerály jako mangan, fosfor, hořčík, měď, železo, zinek, kyselina listová, vitamín B1. Uvařte si rychlou ovesnou kaši a díky obsahu vlákniny se budete cítit déle sytí.

2. Mandle a mandlové máslo

Mandle jsou dobrým zdrojem zdravých tuků, antioxidantů, železa, vápníku a vitamínu E. Přidejte hrst mandlí do kaše nebo si dejte lžičku mandlového másla rovnou do pusy. V každém případě je u ořechových másel důležitá střídmost, protože jsou často vysoce kalorická.

3. Řecký jogurt

Řecký jogurt je dobrým zdrojem bílkovin a probiotik, což jsou živé mikroorganismy ve vašich střevech.

4. Semínka chia a lněné semínko

Semínka mají vysoký obsah rozpustné vlákniny, která může pomoci zpomalit trávení. Chia semínka jsou navíc jedním z nejbohatších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin a obsahují také antioxidanty, mangan a vápník. Přidejte je do ovesné kaše nebo oblíbeného smoothie.

TIP: Namočte si chia semínka přes noc v rostlinném mléku a ráno se můžete těšit na oblíbený chia pudink. Namočená navíc podporují trávení díky vzniklé želatinové vrstvě kolem samotného semínka.

5. Avokádo

Avokádo je plné živin podporujících energii, jako je vláknina, bílkoviny, zdravé tuky a vitamíny skupiny B. Může pomoci zajistit rovnoměrnější hladinu energie po celý den.

6. Kokos

Kokos a výrobky z něj mají vysoký obsah MCT tuků, které jsou rychlým zdrojem energie. Vaše tělo je dokáže vstřebat a využít rychleji než jiné typy nasycených tuků.

TIP: Přidejte strouhaný kokos do ovesné kaše, dejte si sklenici kokosového mléka, lžíci samotného MCT oleje nebo ochutnejte vynikající snídaňové kokosové lahůdky od Wild&Coco.

 

Shrnutí

Jak můžete podpořit ranní energii:

  1. Vstávejte na budík okamžitě a nesnažte se jít po zazvonění znovu spát.
  2. Vypijte sklenici vody pro nastartování metabolismu a hydrataci těla.
  3. Přidejte do své snídaně potraviny, které vám zajistí dlouho trvající energii po celý den jako ovesné vločky, ořechy, mandle, řecký jogurt, semínka, avokádo a kokos.
×