🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Znáte tibetskou medicínu?

Tibetské léčitelství jde cestou poznání vrozeného léčebného potenciálu ukrytého hluboko v nitru každého z nás. Cílem je uvést tělo do rovnováhy a odstranit příčiny zdravotních problémů.

O tradiční čínské medicíně jste jistě slyšeli a určitě i znáte výborné vitální houby, které využívá ve své terapii. Ale co je to tibetská medicína (TM)? Jak vznikla? Jelikož tibetskou medicínu využívají jak naši výživáři, tak lékaři na klinice www.ifmv.cz, kteří jsou řádně proškoleni, rádi vám dnes ukážeme, na jakých principech komplexní tibetský systém stojí.

 

Pilíře tibetské medicíny

Představte si velmi rozsáhlý a dokonale objasněný komplexní diagnostický systém, který nabízí různé formy terapií - pro tělo i mysl. Informace, znalosti a zkušenosti se v Himalájích předávají již více než tisíc let a byly v nepřerušené linii předávány z učitele na žáka, až do současnosti. Tibetská medicína je úzce spojena s buddhistickým způsobem myšlení a jejím základním textem jsou čtyři tantry (Gjuši).

Tibetská medicína se zakládá na harmonii tří dynamických principů, které vycházejí z pěti základních živlů.

  • Princip Lung (Vítr) představuje pohyb a ovládá dýchání a nervový systém.
  • Tripa (Oheň) symbolizuje teplo, trávení a metabolismus.
  • Beken (Hlen), kombinace vody a země, zajišťuje stabilitu a výživu tkání.

Pokud jsou tyto principy v nerovnováze, tělo a mysl trpí, což se projevuje nejdříve energeticky a poté fyzicky či emocionálně. Tibetská medicína léčí nerovnováhu úpravou stravy, bylinnými terapiemi a přizpůsobením chování individuálním potřebám, přičemž se zaměřuje na prevenci a podporu celkové vnitřní rovnováhy.

 

Tibetské typologie

Tibetské léčitelství jde cestou poznání vrozeného léčebného potenciálu ukrytého hluboko v nitru každého z nás. Důležitou součástí terapie je nastavení správné diety, změny životního stylu, jakož i podávání přírodních medikamentů na bázi bylin a minerálů. Cílem je uvést tělo do rovnováhy a odstranit příčiny problémů.

 

3 tipy lidí: strava, životní styl a bylinky

Samozřejmě, že neexistuje jednotná odpověď a pro každého bude jiná. Ale dle tibetské medicíny existují přece jen určité zásady, které lze doporučit:

 

1. lidé psychicky labilnější

  • Převaha energie větru: většinou hubení, neustále mají pocit chladu (zejména ráno a večer).

  • Vhodná strava: důležitá je zejména snídaně. Strava by měla být převážně vařená, pečená anebo i smažená na kvalitních tucích a měla by obsahovat živočišné produkty jako např. maso, ryby a vejce. Chladné potraviny a syrová strava ve větší míře není vhodná. Negativní vliv může mít i pití kafe a vyšší konzumace papriky a luštěnin. Pro vegetariány bychom doporučili vařenou, pečenou, anebo restovanou stravu (hl. v zimě a na jaře), doplněnou bohatě kvalitními oleji, semínky a zahřívacím kořením jako např. zázvor, kmín, muškátový ořech, hřebíček, kardamom a koriandr. Je vhodné také pít teplou, převařenou vodu.

  • Životní styl: je prospěšný pravidelný denní režim v jídle, práci a odpočinku, chodit spát do 22:00, pobyt v teple a suchu, jóga, meditace, mít přátele, nosit oblečení tmavší barvy a pobyt v místnostech s tmavší barvou.

  • Bylinky: koření jako např. muškátový ořech, kmín, hřebíček.

  • Z receptur tibetské medicíny můžeme doporučit: NervoTib.

 

2. lidé s tendencí k nadváze

  • Převaha energie Hlen, mají tendenci k nadváze a obezitě.

  • Vhodná strava: by měli jíst také převážně vařenou a teplou stravu. Často se setkáváme s tím, že mají nižší „trávicí oheň“ v žaludku, tj. jejich žaludek nedokonale tráví potraviny a přemíra syrové stravy (zeleniny a ovoce) tento stav spíše zhoršuje. Díky nedokonalému trávení se v organizmu pak mohou usazovat toxiny. Hlavně po ránu je vhodné žaludek rozehřát teplou, převařenou vodou. Pro posílení účinku, je možné přidat do vody pár kapek citronu anebo špetku soli. Hlavní zásadou je to, že žaludek by měl být z 1/2 naplněn tuhou stravou, z 1/4 tekutou stravou a z 1/4 by měl být prázdný. Negativní vliv má  přejídání, přijímání další stravy před dokončením trávení, konzumace pečiva/ těstovin (ve větší míře) a sladkostí. Jídlo by mělo být dobře uvařené, vhodně okořeněné a je dobré jíst ve stejný čas, pomalu (nehltat) a stravu pořádně rozžvýkat.

  • Životní styl: důležitý je pohyb, sport, pobyt v teple a v suchu, zahřívat hlavně nohy a spodní část těla. V zimě je vhodná sauna. Pospávání během dne (např, po jídle) může mít negativní vliv.

  • Bylinky: granátové jablko, koření podporující trávení.

  • Z receptur tibetské medicíny můžeme doporučit: AciTib, DigesTib a GaLeTib. 

 

3. lidé s pocitem horka 

  • Lidé s převahou energie Žluči, často atletické postavy, preferují zimu a stín v létě.

  • Vhodná strava: jíst hlavně vařenou stravu a částečně i syrovou stravu jako např. zeleninové saláty a ovoce (podmínkou je ale dobré trávení). Konzumaci masa, uzenin, mléčných výrobků a alkoholu co nejvíce omezit. Stravu není vhodné upravovat smažením a pečením, hodně ji kořenit či solit.

  • Životní styl: v dnešní, uspěchané, době je určitě dobré se pokusit najít rovnováhu mezi prací a odpočinkem. Přemíra práce, hektický život, chození pozdě spát (po 23. hodině), nadměrné pití kafe, alkoholu a energetických nápojů velice zatěžuje játra a žlučník. Násladkem pak může být pocit únavy, podrážděnost, špatné trávení, bolesti hlavy, oslabení vnitřních orgánů a různá chronická onemocnění. Pospávání během dne může mít také negativní účinky na organismus.

  • Bylinky: kurkuma, šafrán nebo světlice barvířská, čistící čaje obsahující hořec, koriandr, aloe vera anebo jen voda s citronem.

  • Z receptur tibetské medicíny můžeme doporučit: AciTib, HepaTib, Basic Plus a MoviTib.

 

 

Tibetské byliny a receptury

Zajímavostí je, že byliny, které jsou využívány právě v tradičních recepturách Tibetské medicíny, mají vyšší obsah účinných látek, protože rostou v chladnějších podmínkách, geograficky typických právě pro Tibet (2). My máme velmi dobrou zkušenost s bylinnými extrakty od firmy PADMA, která se na tuto medicínu přímo specializuje. 

 

Respikut

Jedním z nejoblíbenějších produktů je bylinná směs dle tibetské receptury O´Su, což v překladu znamená koriandr. Možná ho z našeho eshopu znáte jako Respiakut a každý podzim se po něm ve skladu jen zapráší. Skládá se z pečlivě vybraného a vyváženého většího množství sušených a mletých bylinek a koření. Obsahuje mimo jiné i lékořici, zázvor lékařský a chebuli srdčitou podporující správnou funkci imunity a dýchání. 

 

 

 

 

 

2) BAO, Yan-Fang, Ji-Yu LI, Li-Fang ZHENG a Hong-Yu LI. Antioxidant activities of cold-nature Tibetan herbs are signifcantly greater than hot-nature ones and are associated with their levels of total phenolic components. Chinese Journal of Natural Medicines [online]. 2015, 13(8), 609-617. ISSN 18755364 DOI: 10.1016/S1875-5364(15)30057-1. [GoogleScholar] [PubMed]

 

Aktualizováno 3.10.2024

×