🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Jak poznat kvalitní olivový olej? Průvodce výběrem i benefity

Všichni milovníci středomořské kuchyně nám dají za pravdu, že mediteriánská strava je považována za jednu z nejzdravějších a nejlépe stravitelných. Základem jsou ryby, sýry, všechny druhy rajčat, čerstvá zelenina, bylinky a především olivový olej. Nejeden výzkum již potvrdil, že lidé žijící v této oblasti jsou mnohem méně náchylnější k indispozicím oběhové soustavy. Ale! Jak vybrat skutečně kvalitní olivový olej? Poradíme v dnešním článku!

 

🫒 Jedinečné účinky olivového oleje

Zdravotní přínosy olivového oleje spočívají především v obsahu přírodních antioxidantů (polyfenolů), které olivy a potažmo olivový olej obsahují. Jejich přítomnost výrazně ovlivňuje stárnutí a degeneraci buněk. Podle MUDr. Marie Kunešové z Endokrinologického ústavu v Praze patří mezi nejvýraznější účinky olivového oleje na naše zdraví:

  • snižování krevního tlaku
  • je antioxidantem
  • podpora správných hladin cukru v krvi
  • podpora správné činnosti trávicího traktu
  • podpora obranyschopnosti – odolnosti
  • přispívá ke správným funkcím dýchacího systému
  • podporuje vylučování – ledviny, močové cesty

Studie naznačují, že hydroxytyrosol (HT) má na cílové buňky, včetně adipocytů, hepatocytů a svalových buněk, účinky podobné inzulínu a vykazuje významný antidiabetický efekt (studie na zvířatech). 

Pokud žijete ve stresu, cítíte se vyčerpaní a přetížení, rozhodně dejte olivovému oleji šanci.

Jak poznat kvalitní olivový olej?

V tomto případě nelze vůbec souhlasit s tvrzením, že vyšší cena rovná se vyšší kvalita. Opravdu kvalitní olivový olej rozhodně nehledejte v běžných supermarketech. Na tuto skutečnost upozornilo hned několik kauz nejen v ČR (Pořad A dost! z roku 2012), ale v Evropě obecně. Největším producentem olivového oleje je Evropská unie, kde se ročně vyrobí okolo 70 % světové produkce. Hlavní podíl na tom má Španělsko, kde se vyprodukuje téměř polovina olivového oleje na světě.

 

Co je u výběrů důležité?

Velmi důležitou informací je země původu, sběru a výroby. Ta by totiž měla být stejná. Jestliže je zemí původu konkrétní stát, pak to znamená, že tam byly olivy, jak sklizeny, tak vylisovány. Údaj o původu se povinně uvádí na etiketách extra panenského a panenského olivového oleje. Dobré je znát odrůdu oliv.

  • Na etiketě musí být uvedeno, že jde o směs z EU, případně mimo EU, anebo směs EU/mimo EU. Jestliže je zemí původu konkrétní stát, pak to znamená, že tam byly olivy jak sklizeny, tak vylisovány.
  • Kvalitní olivový olej vydrží maximálně 18 měsíců, pokud je tedy správně zabalen a skladován. Po otevření ho spotřebujte nejlépe do 3 měsíců. Ne vždy je dostačující datum expirace (výrobci nemusí vždy podat pravdivé informace). Zaměřte se na datum sběru či výroby oleje.
  • Z etikety bychom měli zjistit, jaký způsob zpracování byl při výrobě oleje použit. Zda mechanickými postupy za studena, anebo chemicky rafinací.
  • A také jestli je přímo z oliv nebo až z pokrutin, tedy ze zbytků po předchozím lisování. Nejvíce ceněný je extra panenský olej; za studena a jen mechanicky lisovaná šťáva z nejkvalitnějších oliv, které nesmí být poškozené ani přezrálé.
  • Každý výrobce, který si stojí za kvalitou svých olejů, by vám měl poskytnou laboratorní analýzu, která obsahuje informace o množství polyfenolů, konkrétně i hydroxytyrosolu. Čím vyšší množství, tím lépe.

  • Čistota a postup výroby. Olivový olej hledejte pouze v bio kvalitě a opět si vyžádejte analýzu na množství pesticidů a těžkých kovů. Zpracování oleje je velmi důležité. Označení extra virgin (extra panenský) totiž nemusí znamenat, že je opravdu extra virgin.

  • Zjistěte si farmu, kde se olivy pěstují. Vodítkem mohou být ocenění získaná v soutěžích o nejlepší olivový olej, které se pořádají celosvětově, a to nejen v tradičně olivových zemích. Mohou být lokální i mezinárodní. K nejprestižnějším patří soutěže v USA, Japonsku nebo ve Velké Británii. Zaměřte se na skutečnost, zda je vámi vybraná značka součástí katalogu nejlepších olivových olejů.

  • Balení nabízené spotřebitelům smí mít maximální obsah 5 l a musí být opatřeno uzávěrem, který není možné znovu použít.

 

 

💎 BIO olivový olej musí pocházet z ekologicky vypěstovaných oliv bez chemických hnojiv a pesticidů proti škůdcům. Musí být zpracován nechemickými postupy. Jistotu, že tomu tak opravdu je, stvrzuje na etiketě certifikát pro biopotraviny v podobě lístečku složeného z 12 unijních hvězdiček.

 

 

ACAIA: Olivový olej, který se opírá o zdravotní tvrzení

U nás jednoznačně zvítězila značka ACAIA. A to nejen u nás. Olivový olej ACAIA se může pyšnit hned několika oceněními, jedná se o absolutní špičku. Pro svoji jedinečnou chuť a konzistenci obdržela tato značka extra panenského olivového oleje mnoho mezinárodních cen. Kompletní seznam najdete ZDE.

A v čem je ještě tento olivový olej jedinečný? Obsahuje 564 mg/kg (dohromady hydroxytyrosol, tyrosol a oleuropein) a celkově 620 mg/kg fenolů. Dle legislativy EU 432/2012, která stanovuje množství hydroxytyrosolu, tyrosolu a oleuropeinu na 250 mg/kg, tak ACAIA olivový olej spadá do klasifikace olejů, u kterých je možné stanovit zdravotní tvrzení.

 

Kolik olivového oleje je zdravé?

Ideální dávka nebyla stanovena. Obecně však platí, že čím kvalitnější olej s vyšším obsahem hydroxytyrosolu konzumujete, tím méně ho potřebujete. Klasického olivového oleje se doporučuje 500 ml týdně, což se může zdát na jednu osobu opravdu dost. Naštěstí můžeme kvalitní olivový olej využít ve studené i teplé kuchyni. Přestože ACAIA olivový olej má kouřový bod 210 stupňů, doporučujeme používat co nejnižší možné teploty a krátké vaření. ACAIA olej můžete koupit ZDE.

 

Znáte další kvalitní olivové oleje, které mají obdobné vlastnosti, kvalitu a čistotu? Pokud ano, dejte nám tipy a rádi prostudujeme další.

 

Zdroje:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4237885/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6073890/
https://translational-medicine.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12967-014-0219-9
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6616959/
https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ%3AL%3A2012%3A136%3A0001%3A0040%3Aen%3APDF&fbclid=IwAR0_CBl9R-f5Ht9M4OuhMv5G2xlRCpKL2TySbOFrWabTGVKUAI-PvzT1tE4
https://www.televizeseznam.cz/video/adost/olivove-oleje-s-ddt-a-polycyklickymi-uhlovodiky-195412
https://www.dtest.cz/clanek-2470/jak-vybrat-olivovy-olej

 

Aktualizováno 25.12.2024

×