Paměť
Lidská paměť je důležitá nejen na učení se nebo pro práci, ale především na uchování vzpomínek a vnímání života naplno. Ať už jde o krátkodobou nebo dlouhodobou paměť, je nepostradatelná pro soustředění, mentální vitalitu a všeobecně praktické fungování v životě. Lidská paměť je důležitá nejen na učení se nebo pro práci, ale především na uchování vzpomínek a vnímání života naplno. Ať už jde o krátkodobou nebo dlouhodobou paměť, je nepostradatelná pro soustředění, mentální vitalitu a všeobecně praktické fungování v životě.
Jak si ji zlepšit? Známá jsou různá cvičení, hry nebo trénink, ale pokud ji chcete podpořit dlouhodobě a přírodně, máme pro vás vitamíny, čaje, tablety, bylinky i minerály. Jsou vhodné nejen pro seniory, ale i pro muže a ženy všeobecně nebo pro studenty. Co zahrnuje naše nabídka, jaké jsou účinky výživových doplňků a jaké by mělo být jejich správné užívání?
Co je paměť a jak funguje krátkodobá vs. dlouhodobá
Lidská paměť se dá popsat jako schopnost a zároveň psychologický proces, který umožňuje uchovávat, zpracovávat a následně obnovovat informace a zkušenosti z minulosti. Je to schopnost mozku získat, udržet a obnovit všechny uchované vzpomínky.
Nejde však jen o nějaké informace či poznatky, do paměti se můžou integrovat dojmy, pocity, zkušenosti, události i všechno, co jsme prožili. Celý paměťový proces je tvořený fází uložení informace do paměti, jejího uchovávání a obnovování (vytahování z paměti). Díky paměti dokáže člověk fungovat v praktickém životě a organizovat si ho.
Paměť ovlivňuje i naše myšlení, chování a osobnostní vlastnosti. Je důležitá pro učení se z předešlých chyb, vývoj osobnosti a také pro postupování a zlepšování se v práci.
Stav paměti je zároveň projevem mentálního zdraví a kvality života. Zapamatování může být úmyslné i neúmyslné, podle druhu vjemu mechanické, slovní, názorné a emocionální. Fyziologicky je tvořené dočasnými nervovými spoji.
Z časového hlediska má člověk senzorickou, krátkodobou a dlouhodobou paměť. Ta první uchovává informace po dobu jen několika milisekund. Krátkodobá paměť vzniká po paměťové stopě v délce 15 až 30 sekund. Jako pasivní funguje dlouhodobá paměť, která funguje na základě vzniku a upevnění paměťových stop, a to v délce přibližně 30 minut.
Chcete se dozvědět, které vitamíny, minerály nebo bylinky můžete využít na podporu paměti a jak je užívat? Pokračujte ve čtení v druhé půlce tohoto článku na konci stránky.
Nejprodávanější
Vitamíny, minerály i omega kyseliny na její podporu
Na podporu paměti, ale i celkově zdravého fungování mozku, funkčnosti nervové soustavy nebo podporu mentální vitality a soustředění můžete využít různé látky.
Pokud jde o vitamíny a minerály, stojí za zmínku tyto:
B-komplex: vitamíny skupiny B všeobecně prospívají pro fungování nervového systému. To má pozitivní dopad i na paměť a její zdraví, na koncentraci, kognitivní schopnosti a zdravé fungování mozku, celé nervové soustavy a celkově myšlení.
Methylfolát: za tímto názvem se skrývá aktivní forma vitamínu B9, neboli kyseliny listové. Tato látka podporuje tvorbu neurotransmiterů důležitých pro funkčnost mozkových buněk a přenos signálů mezi nimi a pozitivní vliv na psychickou činnost.
Hořčík: tento známý minerál má zásadní význam pro nervový systém a mozek, a to hned ve více ohledech. Má pozitivní vliv na kognitivní funkce, udržuje optimální spojení mezi nervovými buňkami a přispívá ke snížení vyčerpání a únavy.
Omega 3: pro fungování a strukturu mozku, na podporu komunikace mezi nervovými buňkami, ale i jako pozitivní faktor pro zdraví zraku jsou důležité omega 3 mastné kyseliny. Pokud chcete podpořit fungování svojí paměti, mají nezastupitelnou roli.
Zkuste ověřené bylinky i houby, koukejte na jejich kvalitu
Na podporu paměti, fungování nervové soustavy, zdraví mozku, koncentraci, mentální vitalitu, přenos signálu v nervovém systému, ale i celkově proti únavě můžete využít také některé rostliny a byliny. U nás je najdete v podobě extraktů i výtažků.
Mezi nejžádanější bylinky v naší nabídce patří:
- Ženšen – bylina patřící mezi adaptogeny, má pozitivní vliv na duševní výkon, koncentraci, koordinaci, vytrvalost, vitalitu, energii a relax.
- Ginkgo biloba – bylina, která je známá jako antioxidant, přičemž přispívá na duševní rovnováhu, paměť, kognitivní funkce a podporuje krevní oběh.
- Brahmi, ajurvédská bylina nazývaná i Gotu kola, která má pozitivní vliv na kognitivní funkce, osvěžení těla i přirozenou imunitu.
- Bacopa, neboli Bakopa drobnolistá – rostlina známá svým pozitivním vlivem na zlepšení kognitivních funkcí, podporu paměti a soustředění. U nás ji najdete například v produktu Memory nebo ve fermentované směsi Nootropics spolu s Ginkgo bilobou a dalšími adaptogeny.
- Ashwagandha – též známý adaptogen, tato rostlina má vliv na duševní zdraví, relax, kognitivní funkce a na lepší koncentraci.
- Rozchodnice růžová – bylinka známá i pod názvem Rhodiola, která je antioxidantem s pozitivním vlivem na kondici a celkový duševní výkon.
- Zelený čaj – vyrábí se z listů čajovníku čínského, patří mezi přírodní stimulanty koncentrace, duševního zdraví a mentálního výkonu.
Jak na užívání? Nejsou to jen tablety nebo kapsle
Pokud jde o formu, vitamíny, minerály, omega mastné kyseliny i bylinky můžete přijímat ve vícero podobách. Nejčastější jsou čaje, kapsle, tablety, sirupy a kapky. Množství těchto látek se nachází i v potravinách. Pro mozek, paměť a nervovou soustavu je nejlepší jejich kombinace. Z potravin jsou ideální ryby, ořechy, ovoce a zelenina.
Co se týká užívání doplňků stravy, mělo by být dlouhodobé a ideálně na pravidelné bázi každý den. Přesné dávkování závisí na formě suplementu, doporučení výrobce a zaměření. Pro děti jsou nejčastěji určené želatinové kapsle, medvídci nebo sirupy.
Standardní užívání perorálních forem tablet a kapslí bývá v rozmezí 2 až 4 dávek během dne, ideálně před jídlem nebo na lačno a se systémem dávkování ráno i večer. Některé doplňky s obsahem magnézia (hořčíku) na uklidnění nervové soustavy je doporučováno užívat i speciálně před spánkem, kdy pomůžou na uvolnění od stresu.
Pokud jde o kapky, bývá dávkování v rozmezí 15 až 30 kapek, obvykle 2x až 3x denně. Některé se můžou užívat samostatně, jiné zapít džusem. Sirup se užívá v dávce 5 ml 2x až 6x denně podle potřeby, prášek do nápojů obvykle 1 dávka denně.
Nejen na paměť, ale i na soustředění a zdraví mozku
Vitamíny, minerály, omega mastné kyseliny i bylinky, které máme v naší nabídce, pomáhají nejen na podporu paměti, ale i na celkové mentální zdraví.
V těchto oblastech můžete najít jejich působení:
Koncentrace: soustředění se, udržení pozornosti, koncentrace na konkrétní informace a podpora jejich zapamatování, to všechno jsou důležité účinky mnoha bylin, vitamínů a minerálů v naší nabídce. Právě proto je důležité jejich komplexní užívání.
Mozek a kognitivní funkce: vícero bylin, minerálů i mastných kyselin pomáhá na zdravé fungování mozku a mají pozitivní vliv na kognitivní funkce. To podporuje paměť komplexně – včetně vnímání, uchovávání a obnovování informací.
Nervový systém: fungování nervového systému, jeho zdraví, podpora správného přenosu nervových signálů nebo podpora tvorby neurotransmiterů, to jsou další oblasti působení některých vitamínů a bylin. To má pozitivní vliv i na stav paměti.
Vitalita a energie: vícero bylin přispívá svým složením a účinky k mentální i fyzické vitalitě a pocitu energie. Můžou naopak snižovat pocity únavy a vyčerpání, přičemž jejich stimulační efekt je vidět ve výkonu, výkonnosti a dlouhodobé kondici.