🎄ADVENTNÍ PURAVIA KALENDÁŘ je skoro u konce! Otevřeli jste už dnešní okénko?
☎️20. - 27. 12. zákaznická linka v omezeném provozu. Pro komunikaci použijte prosím e-mail info@puravia.cz.

Hovězí kolagen

Kolagen není důležitý pouze pro kosti, klouby, pleť, vlasy, ale také pro trávení, hubnutí, celkový stav pokožky, chrupavky, nehty a svalstvo. Díky širokému spektru účinků na zdraví a funkci těchto částí těla je kolagen velmi žádaný. To platí obzvláště u kvalitního hovězího kolagenu.

Právě hovězí kolagen obsahuje nejvíce kolagenu I. a III. typu, což jsou dva typy kolagenu, které jsou nejvíce zastoupené v kůži, svalech, šlachách, vazivech a cévách lidského těla. U nás ho najdete jako hydrolyzovaný hovězí kolagen v prášku, který váš organismus dokáže nejlépe využít. Má ale i nějaké nežádoucí účinky? Čtěte dále a dozvíte se více!

Co je hovězí kolagen a proč je lepší než jiné typy kolagenu

Kolagen je strukturální protein, který tvoří základní stavební látku pojivových tkání a jeho úkolem je udržovat jejich pevnost a zajišťovat jejich funkčnost.

Biologicky patří mezi vláknité proteiny, z chemického hlediska obsahuje specifické aminokyseliny, zejména glycin, prolin a hydroxyprolin. Pokud jde o hovězí kolagen, má oproti kolagenům jiného původu výhodu v tom, že obsahuje nejvíce kolagenů I. a III. typu, které jsou přítomné v kůži, kostech, šlachách, orgánech a cévách.

Kolagen II. typu, který se nachází hlavně v chrupavkách, je v hovězím kolagenu zastoupen méně, zatímco více ho obsahuje mořský kolagen a kuřecí kolagen. Každopádně lidské tělo také obsahuje a produkuje svůj vlastní kolagen.

Problém však nastává ve vyšším věku, kdy je jeho úbytek v těle patrný. Už od 25. roku věku klesá produkce kolagenu, což se projeví na vzhledu, zdraví a stavu pokožky, která ztrácí pružnost a mohou se objevit první vrásky. S ohledem na jeho roli pro zdraví kostí, šlach, chrupavek, kloubů a vaziv je pokles citelný i pro pohybový aparát.

Na přirozenou produkci a obsah kolagenu v těle mají vliv i další faktory, zejména nezdravý jídelníček, hormonální změny, kouření, chronický stres, toxiny z okolí či nedostatek spánku. Čím silnější tyto faktory jsou, tím méně kolagenu tělo má.

Proč je hydrolyzovaný kolagen v prášku nejúčinnější volbou pro zdravé klouby, pevné vlasy a pokožku a jak ho správně dávkovat, aby přinesl maximální výsledky? Pokud vás zajímají odpovědi nejen na tyto otázky, čtěte dále kliknutím zde nebo sjeďte na konec této stránky.

Nejprodávanější

100% hovězí kolagen, 1 kg
1 290 Kč –20 %
Původně: 1 290 Kč  (–20 %)
1 032 Kč
Čistý 100% hovězí kolagen, 500 g - pulver
 
799 Kč
Hlavní obrázek
2 580 Kč –5 %
Původně: 2 580 Kč  (–5 %)
2 451 Kč
Hlavní obrázek
2 198 Kč –5 %
Původně: 2 198 Kč  (–5 %)
2 088 Kč
Hlavní obrázek
3 870 Kč –10 %
Původně: 3 870 Kč  (–10 %)
3 483 Kč
Hlavní obrázek
3 297 Kč –10 %
Původně: 3 297 Kč  (–10 %)
2 967 Kč
Hlavní obrázek
 
1 290 Kč
Hlavní obrázek
2 397 Kč –10 %
Původně: 2 397 Kč  (–10 %)
2 157 Kč
Stránka 1 z 1 - 7 položek celkem
Čistý 100% hovězí kolagen, 500 g - pulver
CLEAN LABEL
799 Kč
1420
Hlavní obrázek
Akce CLEAN LABEL
2 451 Kč
2 580 Kč (–5 %)
2166
Hlavní obrázek
Akce CLEAN LABEL
3 483 Kč
3 870 Kč (–10 %)
2167
Hlavní obrázek
Akce CLEAN LABEL
2 157 Kč
2 397 Kč (–10 %)
2165
Hlavní obrázek
Akce CLEAN LABEL
1 518 Kč
1 598 Kč (–5 %)
2164
Balíček na klouby - hlavní
Akce CLEAN LABEL
Balíček na klouby
Skladem (>15 ks)
1 968 Kč
2 187 Kč (–10 %)
2328

Nejlepší je hydrolyzovaný kolagen v prášku! A jak na dávkování?

Pokud jde o formy, existuje více možností, například kapsle, želatina nebo prášek. Nejpodstatnější je však rozdíl mezi kolagenem nativním a hydrolyzovaným.

V naší nabídce najdete hydrolyzovaný kolagen, a zde jsou důvody:

  • Vstřebávání a stravitelnost: Zatímco nativní kolagen má původní strukturu trojité šroubovice, hydrolyzovaný ji má rozloženou na menší peptidy nebo aminokyseliny díky procesu hydrolyzace. Výsledkem je lepší vstřebávání a rychlejší stravitelnost.
  • Dávkování a forma: Nativní kolagen se získává z kůže, šlach a kostí bez zpracování a má pouze formu želatiny. Hydrolyzovaný kolagen prochází enzymatickou hydrolyzací a může mít formu prášku, kapslí nebo nápoje. Lze ho dávkovat během dne i večer.
  • Biologická dostupnost: Nativní kolagen obsahuje pouze velké molekuly, které jsou těžko stravitelné, zatímco menší molekuly z hydrolyzovaného kolagenu se snadno dostávají do krevního oběhu a jsou biologicky dostupné pro více orgánů.
  • Komplexnost účinku: Nativní kolagen má více lokalizovaný účinek zaměřený na pojivové tkáně. Hydrolyzovaný kolagen má oproti tomu systémový účinek, působí v celém těle a stimuluje fibroblasty k tvorbě vlastního kolagenu.

Jaké má účinky pro dospělé, sportovce a seniory?

Hovězí kolagen má přínos nejen pro pohybový aparát, což je jeho nejznámější účinek, ale i pro další orgány, tkáně a funkce. Jako základní stavební prvek pojivových tkání ovlivňuje jejich funkci.

Pro dospělé, sportovce i seniory má tyto výhody:

  • Obsahuje aminokyseliny podporující tvorbu a obnovu chrupavky, což má vliv na zdraví kloubů a zlepšuje pevnost kostí.
  • pozitivní vliv na zdraví a funkci svalů, šlach a pojivových tkání, zlepšuje jejich elasticitu a tím preventivně snižuje riziko úrazů.
  • Podporuje regeneraci svalstva po intenzivní nebo dlouhodobé zátěži, což ocení aktivní lidé, sportovci i senioři.
  • U pokožky a pleti je jeho vliv komplexní – zlepšuje hydrataci, pružnost, regeneraci a snižuje výskyt vrásek.
  • Posiluje střevní sliznici, podporuje zdraví střevní mikroflóry a tím přispívá k normálnímu trávení díky aminokyselinám, jako jsou glycin, prolin a hydroxyprolin.
  • Zlepšuje pevnost nehtů a vlasů, brání jejich lámání, podporuje růst vlasů a jejich hustotu.
  • Přispívá ke zdraví cév a zubů, protože kolagen je přítomný i v těchto strukturách.

Kdy doplňovat hovězí kolagen a kde ho najdeme v potravinách

Zatímco mladý člověk má kolagenu dostatek, s přibývajícím věkem jeho přirozená produkce klesá. První příznaky poklesu lze pozorovat už od 25 let, výrazný úbytek nastává od 40 let.

Největší pokles, a tedy i nejnižší množství kolagenu v těle, mají lidé nad 50 či 60 let. Tento pokles se projevuje nejen na pokožce, nehtech a vlasech, ale i na stavu kostí a kloubů. U žen dochází k rychlejšímu poklesu během prvních let po menopauze.

Právě tyto skupiny by měly kolagen doplňovat nejvíce. Primárním zdrojem kolagenu jsou potraviny, například dlouho tažené vývary z masa a kostí v bio kvalitě, ideálně hovězí nebo drůbeží. Takto získáte nejvíce kolagenu a dalších prospěšných látek.

Výbornými zdroji jsou také tučné ryby, jako losos a tuňák, hovězí maso, drůbeží maso a vejce, zejména bílky. Do jídelníčku lze zařadit i ořechy a semínka bohaté na aminokyseliny nebo citrusové a bobulové ovoce, které podporují syntézu kolagenu.

Má i nějaké nežádoucí účinky a jak se projevuje nedostatek?

Kdy je kolagenu málo, může mít jeho doplnění i nějaké vedlejší účinky, hrozí u něho riziko předávkování a kdo ho potřebuje nejvíce? To jsou důležité otázky a nejen na ty si společně odpovíme:

Nedostatek: Nedostatek kolagenu se projevuje jak z vnějšku – na vzhledu (vrásky, zhoršený stav pokožky, lámavé vlasy), tak uvnitř těla (problémy s klouby a pohybovým aparátem).

Vedlejší účinky: Hovězí kolagen je obecně považován za bezpečný, avšak vzácně se mohou objevit alergické reakce nebo zažívací potíže. Osoby s alergií na hovězí bílkoviny by měly být opatrné. Jiné vedlejší účinky nebyly pozorovány, nicméně vždy kupujte kvalitní kolagen pro minimalizaci rizika.

Předávkování: Předávkování je z běžné stravy prakticky nemožné. Nadměrné užívání přes doplňky stravy však může způsobit nadýmání a zatížení ledvin kvůli zvýšenému příjmu bílkovin.

Kdo ho potřebuje: Kolagen je vhodné doplňovat hlavně u pohybově aktivních lidí, sportovců a lidí ve vyšším věku, např. nad 40 let. Právě věk je nejvýznamnějším faktorem ovlivňujícím jeho pokles.

×