🚚DOPRAVA ZDARMA s Puravia LABS na výdejní místa! Podrobnosti najdete zde.

Hořčík

Hořčík je jedním z nejdůležitějších a nejžádanějších minerálů v dnešní době plné fyzických i psychických nároků. Stres, časový tlak, nedostatek odpočinku a nutnost jít až na hranici svých sil – to vše má vliv na nedostatek hořčíku v těle.

Platí to pro všechny skupiny, ať už jde o děti, těhotné ženy, sportovce, muže a ženy v produktivním věku, studenty i seniory. Mezi jeho účinky patří zmírnění stresu, uvolnění svalů, zklidnění organismu a zvýšení energie. Co vlastně hořčík je, jaké má formy, které potraviny ho obsahují a jaká je ideální denní dávka?

Je lepší hořčík ve formě malátu, citrátu, chelátu nebo bisglycinátu?

Hořčík je minerál, který je z chemického hlediska označen jako lehký a měkký kov, který rychle reaguje s vodou i kyslíkem. Pokud jde o biologický význam hořčíku, je to pro lidské tělo minerál, který je základní stavební jednotkou našich buněk.

Obzvláště důležitý je pro správnou funkci nervového systému, který ho potřebuje k přenosu signálů a k odolnosti vůči vnějším faktorům. To je důvod, proč během stresu, při velké fyzické námaze svalů nebo při zvýšené psychické zátěži dochází ke zvýšené spotřebě hořčíku v těle.

Organismus si hořčík sám nedokáže vyrobit, doplňujeme ho tedy stravou, ideálně potravinami bohatými na tento minerál v dostatečném množství.

V případě zvýšené potřeby jsou výborné doplňky stravy. Zde však záleží na formě hořčíku, přičemž levné doplňky stravy, známé i ze supermarketů, značně zaostávají. U nás najdete pouze ty nejlepší formy, konkrétně malát, taurát, bisglycinát, orotát a chelát. První čtyři patří mezi organické formy v podobě sloučenin.

Malát a taurát jsou ideální pro zvýšení energie a povzbuzení organismu, například ráno. Pro uklidnění nervové soustavy je nejlepší bisglycinát s vysokou vstřebatelností. Chelatovaný hořčík je přirozeně navázaný na aminokyselinu nebo enzym, což zvyšuje biologickou dostupnost a vstřebání v těle.

Další informace o formách, účincích, optimální denní dávce a mnoho dalšího se dočtete ve druhé části tohoto článku na konci této stránky nebo kliknutím ZDE.

Nejprodávanější

Stránka 1 z 3 - 25 položek celkem
Nahoru
Další produkty

Nejlepší formy: tablety, šumivé tablety, kapky, olej i prášek

Kromě formy si u nás můžete vybrat i různé podoby doplňků stravy s obsahem hořčíku. Každá má své výhody, ať už jde o tablety nebo tekuté formy.

Krátce představíme možnosti a jejich vlastnosti:

Tablety a kapsle: populární perorální formy tablety a kapsle jsou základní součástí naší nabídky. Můžete si vybrat čistý hořčík nebo komplexnější složení například s vitamíny D3 a K2 nebo kyselinou gama aminomáselnou.

Kapky a olej: tekuté formy zahrnují koncentrované přípravky ve formě kapek nebo olejů. Kapky můžete použít i jako minerální roztok pro přípravu domácí limonády, zatímco olej je vhodný pro lokální aplikaci přímo na pokožku.

Spreje: hořčíkový sprej v naší nabídce je doslova revoluční formou pro každého. Ideální pro sportovce, lidi s náročným pracovním tempem nebo pro flexibilní doplnění kdykoli a kdekoli. Může se použít i jako přísada do koupele.

Prášek a šumivé tablety: šumivé tablety u nás nenajdete, místo toho můžete vyzkoušet práškový hořčík, ze kterého si vytvoříte skvělý nápoj s i s příchutí. Práškový hořčík je u nás v prémiovém složení.

Účinky pro dospělé, děti nebo v těhotenství

Hořčík je známý svým vlivem na nervovou soustavu a v období stresu či zvýšené zátěže. To však není jeho jediný význam pro lidský organismus. U dětí, těhotných žen, mužů a seniorů se účinky mohou lišit.

Vliv hořčíku:

  • Podporuje vyváženou funkci nervového systému: bisglycinát působí inhibičně a uklidňujícím účinkem, malát a orotát mají stimulační účinky.
  • Snižuje riziko svalových křečí a je klíčový pro správnou funkci svalů, včetně podpory kostí, a to tím, že napomáhá vstřebávání vápníku.
  • Je nezbytný pro energii a proti únavě, zejména před fyzickým výkonem, jelikož je klíčový v buňkách pro ATP, tedy zásobárnu energie.
  • pozitivní vliv na mozek a kognitivní funkce, podporuje soustředění, zlepšuje mozkové reakce a celkově podporuje výkon mozku.
  • V kombinaci s vitamínem B6 pomáhá zmírňovat negativní účinky stresu, jeho dostatečná hladina může působit i proti úzkosti a stavům deprese.
  • Přispívá ke snížení únavy a vyčerpání a pokud je užíván večer ve vhodné formě, může zlepšit kvalitu spánku a relaxaci.
  • Je významný i pro imunitní systém, pomáhá syntéze bílkovin, energetickému metabolismu a po tréninku vyrovnávat elektrolyty a regenerovat svaly.

Kdy užívat hořčík, denní dávka a kde ho najít v potravinách

Užívání hořčíku by mělo být kombinací potravin v jídelníčku a cílené suplementace kvalitními doplňky. Během dne je vhodné kombinovat více forem hořčíku v doplňcích: ráno a před výkonem malát, orotát a taurát, na uklidnění, regeneraci a podporu nervového systému večer treonát, citrát nebo bisglycinát.

Doporučujeme se vyhnout oxidu, laktátu a glutamátu, protože mají nízkou využitelnost a vstřebatelnost. Denní dávka pro běžného člověka by měla být 3 mg až 5 mg hořčíku na 1 kg tělesné hmotnosti. Těhotné ženy by měly přijímat denně až 400 mg, děti podle věku až 240 mg.

Pokud jde o hořčík v potravinách, je dobré vědět, které potraviny jej obsahují ve vyšším množství, abyste je mohli cíleně zařadit do jídelníčku a dokázali tak minerál efektivně doplnit. Patří sem zelená listová zelenina s dostatkem chlorofylu, špenát, z ovoce jsou nejlepší artyčoky, datle, rozinky a banány.

Z masa jsou nejlepším zdrojem tuňák, treska a kaviár, z luštěnin sója, bílá fazole, čočka a hrách. Dále jsou bohatým zdrojem ořechy, zejména para, mandle, kešu a pistácie.

Nedostatek hořčíku a mravenčení nebo motání hlavy a co dalšího ještě vědět

V souvislosti s vitamínem D je důležité vědět i to, kdy může dojít k nedostatku hořčíku a kdo by ho neměl užívat ve vyšší míře nebo zda existuje riziko předávkování.

Pojďme se podívat na odpovědi na tyto otázky:

Nedostatek: nízká hladina hořčíku v těle se nemusí projevit okamžitě. Mezi nejčastější příznaky patří motání hlavy, zvýšená podrážděnost, nespavost, bušení srdce, pocit mravenčení nebo náladovost.

Předávkování: dobrou zprávou je, že pokud užijete více hořčíku, nemusíte se bát předávkování. Dlouhodobě vysoká hladina hořčíku však může zvyšovat příjem vitamínu B6 a vitamínu D3. Ideální je užívat hořčík spolu s draslíkem.

Kdo ho potřebuje: těhotné ženy, děti ve vývoji, sportovci a lidé pracující pod zvýšeným stresem. Je důležitý i pro ty, kteří žijí nebo pracují ve znečištěném prostředí, nebo pro osoby, které konzumují více alkoholu.

Vedlejší účinky: pokud dodržíte denní dávku, hořčík nemá žádné vedlejší účinky. V případě nevhodných forem jako laktát, glutamát nebo oxid se však mohou objevit trávicí obtíže, průjem nebo nevolnost.

×