Prémiové doplňky stravy: levnější, než si myslíte
Ohromné rozdíly v ceně mají smysl. Kvalitní produkty nakonec vyjdou levněji a jsou zdravější! Podle čeho suplementy vybírat?
6 minut čtení
Víte, že abyste tělu dodali stejnou dávku hořčíku, potřebujete sníst buď 1 kvalitní kapsli nebo 17 šumivých tablet? Tak velký rozdíl může být mezi dvěma doplňky stravy. Myslíte, že šumivé tablety jsou levnější? Nejsou. Vitamíny a minerály jsou naprostou nezbytností pro správné fungování lidského těla. Když jich nepřijímáme dostatek v jídle, nabízí se doplňky stravy. Jak vybrat ty nejlepší, a ještě ušetřit?
Doplňky stravy nenahradí pestrou stravu, chudou půdu ano
Preventivní péče o tělo se nám mnohonásobně vrátí. Sáhnout můžeme po doplňcích stravy ve formě tinktur, kapslí, tablet nebo sirupů. Tyto speciální potraviny tělu účinně dodají vitamíny, minerály, antioxidanty či jiné látky, které mohou z různých důvodů chybět v běžném jídelníčku, přestože se stravujeme pestře. Máte pocit, že dříve lidé žádné doplňky nepotřebovali? To je pravda, jenže také nežili dnešním životním stylem a neměli půdu chudou na živiny...
Úbytek živé půdy vede k nekvalitním potravinám
V zemědělské půdě dochází kvůli využití postřiků (pesticidy, herbicidy) a intenzivnímu zemědělství ke snížení obsahu minerálů, stopových prvků a tzv. živé hmoty. Na této chudé a chemicky ošetřené půdě zemědělci pěstují rostliny a plodiny, které se nám dostávají na talíř. Tyto potraviny obsahují méně živin, za to jsou bohaté na chemické látky. Nejenže skrze stravu nepřijímáme dostatek potřebných látek, ale ještě musí naše tělo zpracovávat cizorodé látky.
Vyšší spotřeba živin
Na vině je digitální doba a městský životní styl, který nadměrně zatěžuje detoxikační mechanismy těla kvůli znečištění vzduchu, zbytkovým léčivům v pitné vodě, ale také toxinům z konvenční drogérie. Aby organismus zvládl náporu odolávat, zvyšují se jeho nároky na příjem živin.
Sezónní nedostupnost
Některé vitamíny nejsou k dispozici celoročně. Dobrým příkladem je vitamín D, který se sice tvoří v kůži ze sluníčka, ale v geografické poloze České republiky k tvorbě dochází pouze od března do října. Zbytek roku jsme odkázání na příjem vitamínu D z potravin. Bohužel sám Národní zdravotnický informační portál upozorňuje, že typický český jídelníček je na vitamín D velmi chudý. Stejnou zkušenost potvrzuje i s námi spolupracující Institut funkční medicíny a výživy, kde terapeuti nacházejí nedostatek vitamínu D až u 80 % klientů.
Jak správně vybrat doplňky stravy a neutrácet peníze zbytečně?
Zásadní jsou dvě věci: Kvalita produktu a jeho cena. Kdy má smysl si připlatit? Sáhnout raději po šumivé tabletě ze supermarketu, drahém produktu z lékárny nebo zapojit vlastní rozum? Pečlivý výběr je klíčem ke smysluplné suplementaci, proto před nákupem potřebujete prozkoumat a chápat složení. Na čem závisí kvalita a účinnost produktů?
Přestože vyšší cena neznamená vždy vyšší kvalitu, umožňuje výrobci sáhnout po kvalitnějších surovinách a technologiích, které ve finále zvyšují účinnost natolik, že hravě poráží levnější výrobky – účinností i cenou!
-
Vstřebatelnost
Hořčík (magnesium) patří k základním minerálům, které potřebuje lidské tělo ke správné funkci. Hořčík je jen jeden a vyskytuje se ve všech doplňcích stravy, které si koupíte jako ‘hořčík’. V čem je rozdíl? V žádném doplňku stravy není jen samotný hořčík, vždy je nutné ho navázat na jinou látku, která mu poslouží jako dopravce. Tato látka určuje finální formu hořčíku a předurčuje jeho vstřebatelnost, která říká, kolik látky se dostane ze střeva do krve.
-
Forma
Látky můžeme tělu doplnit v podobě organické (živé) nebo anorganické (neživé) formy.
Organické sloučeniny se vyskytují běžně v těle i potravinách, díky tomu se velmi dobře vstřebávají (až z 85-90 %) a tělo je snadno využije. Oproti tomu anorganické formy tělo musí po vstřebání nejprve upravit do podoby, kterou umí využít.
Výhodou neživých forem je nízká cena, která je vykoupená špatnou vstřebatelností. Vstřebatelnost se pohybuje do 20 %, což znamená, že se dostane do krve z deklarovaných 100 mg pouze 20 mg. Anorganické formy navíc mohou dráždit žaludek, způsobovat nevolnost nebo mít projímavé účinky.
-
Množství
Na každé krabičce najdeme, jaké množství látky je v denní dávce. Stejně důležitou informace je, kolik kapslí je denní dávka. Možná byste byli překvapení, že pro dosažení doporučené denní dávky byste museli sníst několik krabiček.
-
Výplňové látky a aditiva
Užívání vitamínů, minerálů, bylin a antioxidantů pomáhá tělu fungovat lépe, a my se díky tomu můžeme cítit skvěle! Nepotřebujeme spolu s vitamíny užívat i barviva, sladidla, plnidla (výplňové látky pro dostatečný objem a množství), protispékavé látky, aromata, stabilizátory, zahušťovadla nebo regulátory chuti. Nejsou potřeba, i přesto je výrobci přidávají do produktů velmi často.
Všechny tyto látky představují pro tělo něco navíc – v negativním slova smyslu, protože játra musí aditiva náročně zpracovat a vyloučit.
-
Kumulační efekt aditiv
Výrobce samozřejmě musí dodržet povolená množství přídatných látek, které by v omezené míře neměly být škodlivé. Legislativa však nepočítá s možným kumulačním efektem. Ten vzniká v případě, že uživatel zařadí více produktů najednou, zvýší dávkování, užívá zároveň léky s těmito látkami nebo aditiva obsahují potraviny v jeho jídelníčku.
Řešení je snadné! Vybírejte doplňky stravy, které aditivní látky neobsahují vůbec. Tyto produkty najdete pod označením Clean Label (čistá etiketa) a můžete si být jistí, že vašemu tělu doplní jen to nejlepší!
Porovnání produktů:
Šumivá tableta hořčíku ze supermarketu
- Obsah: okyselující látka: kyselina citronová, regulátor kyselosti: hydrogenuhličitan sodný, uhličitan hořečnatý, plnidlo: sorbitol, kukuřičný škrob, aroma, sladidla: cyklamát sodný a sacharin sodný, barvivo: riboflavin.
- Jedná tableta obsahuje 93,75 mg hořčíku v anorganické formě uhličitanu hořečnatého s obsahem elementárního hořčíku 21,4 mg a velmi nízkou vstřebatelností max. 12 %.
- Balení stojí 20 Kč a obsahuje 20 kapslí.
- Z jedný kapsle se vstřebá 6,48 mg hořčíku (a další látky, které tělo musí odbourat), což vychází na 1 Kč.
Hořčík RECOVERY nabízí čistou organickou formu bisglycinátu.
- Obsah: Kapsle obsahuje pouze vitamín B6 a 1000 mg hořčíku v chelátové vazbě, s obsahem elementárního hořčíku 125 mg a vstřebatelností až 85 %.
- Neobsahuje žádná plnidla, dochucovadla, barviva, aromata, sladidla, ani další aditiva.
- Balení stojí 632 Kč a obsahuje 90 kapslí.
- Z jedné kapsle se vstřebá 106,25 mg hořčíku (85% vstřebatelnost), což vychází na přibližně 7 Kč.
Když levnější není levnější
Porovnání ukazuje, že levné doplňky stravy nemusí být skutečně levnější. Pro stejnou dávku hořčíku (106,25 mg), potřebujete sníst buď 1 kapsli kvalitního hořčíku za 7 Kč, nebo 17 šumivých tablet za celkem 17 Kč. Obdobně je tomu i u vitamínu C, vitamínu D, zinku a selenu nebo B-komplexu.
Proč si vybrat prémiové doplňky stravy?
Prémiové produkty mají na první pohled vyšší pořizovací cenou, ale směle se vyrovnají levnějším variantám. Když si spočítáme množství a obsah, vyjdou nás levněji, a díky Clean Label pro tělo nepředstavují zátěž navíc. Působí jako skutečná a smysluplná podpora.
Čisté vitamíny a minerály pro vás pečlivě vybíráme u nás v Puravia. Na testování a složení našich vlastních doplňků stravy dohlížejí odborníci funkční medicíny. Tento směr medicíny klade důraz na komplexnost a individualitu každého člověka, i proto můžete výběr produktů a dávkování individuálně zkonzultovat v naší odborné poradně zdarma.