Jak na vývar: benefity a proč ho jíst i v létě?
Vývar patří po staletí k základním kamenům kuchyní po celém světě. Nejčastěji si ho spojíme s chladnějšími měsíci, kdy nás příjemně prohřeje a podpoří imunitu. Možná vás ale překvapí, že velmi prospěšný vám bude i během léta. Máme pro vás tipy, jak vývar zařadit do letního stravování, aniž byste v kuchyni strávili dlouhé hodiny vařením…
- Jaké jsou hlavní výhody vývaru?
- Způsoby, jak jej snadno zařadit do letních jídel
- Proč není potřeba stát dlouho u plotny?
Co je to vývar?
Vývar získáme vařením masa, kostí, bylinek, koření a zeleniny ve vodě. Existují různé typy vývarů, které se liší složením a chutí:
- Masový vývar: připravovaný z kuřecího, hovězího nebo vepřového masa.
- Kostní vývar: vařený dlouhé hodiny z kostí, které uvolňují kolagen a minerály.
- Zeleninový vývar: vhodný pro vegetariány, připravovaný z různých druhů zeleniny a bylinek.
Jaké jsou jeho benefity?
- Hydratuje: V letních dnech je výzvou přijmout dostatek tekutin, a právě polévky jsou skvělým způsobem, jak tělu dodat vodu i minerály.
- Doplňuje minerály: Vývar obsahuje minerály, jako je vápník, sodík, hořčík a fosfor, které se podílí na stálosti vnitřního prostředí v těle. V létě se více potíme, přičemž dochází ke ztrátě těchto elektrolytů, a je velmi vhodné zařadit potraviny, které jsou na minerály bohaté.
- Obsahuje aminokyseliny a kolagen: Pružná a pevná pokožka i v létě? Vsaďte na přírodní kolagen z vývaru a dopřejte pokožce to nejlepší i v letních měsících, kdy je kůže velmi namáhaná horkem, pocením a slunečním zářením.
- Napomáhá regeneraci: Vývar obsahuje mnoho aminokyselin, jako glycin a glutamin, které jsou důležité pro regeneraci, svaly, klouby, ale například i imunitu. Přirozená odolnost se během léta hodí nejen na cestách.
- Spokojené trávení: Vývar je bohatý na želatinu, která jemně pečuje o střevní sliznici.
Důvody proč konzumovat vývar v létě:
1. Doplníte elektrolyty a spoustu živin pro zdraví i krásu pokožky. Vývar ale patří k velmi lehkým jídlům, které tělo snadno stráví, a proto si jej můžete vychutnat coby lehké jídlo kdykoliv během dne.
2. Ač většina z nás v létě sáhne po studeném, teplé polévky i čaje umí tělo zchladit daleko lépe než ledová limonáda. To ostatně velmi dobře vědí v Indii, Číně i Maroku, kde i ve velkém horku popíjí teplý čaj. Teplý nápoj (klidně v podobě vývaru) nás jemně zpotí, a tím tělo ochlzuje, protože pot odvádí z těla přebytečné horko. Naopak studený nápoj musí tělo nejprve ohřát na běžnou lidskou teplotu. To udělá tím, že vytvoří uvnitř více tepla a my se ještě více zahřejeme.
Jak začlenit vývar do letního jídelníčku
- Lehký vývar se sezónní zeleninou a letním kořením (provensálské, tymián, oregáno) - najděte své letní koření a vytvořte letní verzi.
- Večerní nápoj v podobě vývaru vás zklidní a zrelaxuje díky glycinu i nervovou soustavu.
- Použijte vývar jako základ do letních omáček nebo studených polévek (gaspacho, aj.)
- Vývarem podlijte při vaření luštěniny nebo obiloviny a dodejte výslednému pokrmu skvělou chuť i nutriční profil.
Jak vařením vývaru nestrávit v kuchyni mnoho času?
Uvařit dobrý vývar, obzvlášť z kostí, zabere hodiny… Máme pro vás naše dva letní tipy. Vývaru si uvařte více najednou a část zamrazte. A když vývar nemáte, nebo si ho chcete vzít na cesty, nedáme dopustit na sušené vývary od Planet Paleo. Neobsahují žádná dochucovadla a za kvalitu a složení dáme ruku do ohně.