🔥SLEVA až 10 % na celou kategorii Hubnutí! Podrobnosti o akci najdete zde.
🚚 Doprava ZDARMA při nákupu nad 2 000 Kč!

Jak fungují adaptogeny: ovlivňují stres i hormonální nerovnováhu

Tato skupina přírodních látek se stále více stává středem pozornosti pro svou jedinečnou schopnost pomoci tělu přizpůsobit se stresu a obnovit rovnováhu, která je pro hormonální balanc klíčová.

V dnešním článku se podíváme: 

  • Co je to adaptogen? 

  • Jak přesně nejsilnější adaptogeny ovlivňují endokrinní systém? 

  • Proč a jak způsobuje nadmíra stresu hormonální nerovnováhu? 

  • Co o adaptogenních látkách říkají nejnovější poznatky a výzkumy? 

 

Co je to adaptogen?

Tyto unikátní látky, které najdeme ve světě bylin a rostlin, poskytují našemu tělu podporu v boji proti každodenním starostem a stresu. Odbornější definice Brekhmana a Dardymova, která je v souladu i s tradičními postupy v Číně, je sice složitější, ale o to zajímavější. Podle té jsou adaptogeny pouze ty látky, které splňují: 

  • Adaptogen musí být neškodný a způsobovat minimální negativní účinky na fyziologické funkce organismu. 

  • Účinek adaptogenů by měl být nespecifický a měl by zvyšovat odolnost organismu proti širokému spektru stresových faktorů, fyzických, chemických a biologických. 

  • Adaptogen by měl podporovat normální funkce organismu, a předcházet negativních důsledků stresových faktorů. 

To znamená, že mají více cílových účinků na neuroendokrinní a imunitní systém, působí na regulaci metabolismu, homeostázi a expresi stresových hormonů.  

Mezi nejznámější a nejsilnější adaptogeny patří adaptogenní houby (cordyceps, reishi, lesklokorka, lví hříva) a byliny (eleuterokok, tulsi, rhodiola, vitánie, indický angrešt, maca, ženšen), které seženete jako tinktury, RAW extrakty a kapsle. Na trhu najdete i čaje, nicméně obecně jsou tinktury a extrakty účinnějšími formami. 

 

Jak adaptogeny fungují?

Všechny tyto rostliny a houby rostou v náročných podmínkách, kde jiné druhy nevydrží. Mají totiž schopnost adaptace na nepříznivé podmínky, jako jsou například vysoké nadmořské výšky, výrazné teplotní výkyvy a nedostatek živin. Svou odolnost a houževnatost rády půjčí i vám! 

 

Stresová hormonální (ne)rovnováha

Řízení endokrinního, hormonálního, systému zajišťuje hypotalamo-hypofyzární osa mozku. Tato osa je důležitým regulačním mechanismem, který hraje klíčovou roli v odpovědi na stres a regulaci hormonů. Křehkou hormonální rovnováhu potřebujeme pro správnou funkci štítné žlázy, pohlavního systému, krevního tlaku, spánku, kostí, zažívání, metabolismu i ledvin. Právě přemíra stresových hormonů představuje jeden z největších problémů při řešení hormonální nerovnováhy. 

 

Stres, hormony a mozek

Stres je pro tělo životně důležitý. Na podnět stresoru, který může být vnitřní i vnější, dochází v hypothalamické části mozku k uvolnění CRH (kortikotropin-uvolňující hormon), na který reaguje hypofýza sekrecí ACTH (adrenokortikotropin) a na ni následně nadledvinky produkcí stresového hormonu kortizolu. 

Tento hormon nám krátkodobě pomáhá se zvládnutím akutní krize psychické i fyzické. Problematickým se stává, jestliže je jeho produkce dlouhodobě zvýšená chronickým stresem. Dlouhodobě zvýšená produkce kortizolu a ladění organismu do ‘’bezpečnostního stav’’ má mnoho negativních důsledků, které odpovídají symptomům hormonální nerovnováhy, o kterých jsme psali v tomto článku.

Stres přímo ovlivňuje i náš mozek. Zvýšená koncentrace kortizolu snižuje produkci ATP (energie) v nervových buňkách (vlivem zvýšení oxidu dusnatého), což vede prakticky ke špatnému soustředění, mozkové mlze, zapomínání či jiným vážnějším důsledkům. 

 

Adaptogeny v boji prosti stresu 

Ačkoliv je stres fyziologický, dlouhodobé zvyšování odolnosti vůči němu představuje cestu ke zdraví. Vlastní houževnatosti dosáhneme hormezí, procesem, během kterého krátkodobými stresovými vstupu posilujeme celkovou odolnost psychickou i fyzickou. Stres totiž není pouze ten psychický. Na své tělo můžeme tlačit metabolickým stresem, chemickým stresem a toxiny z prostředí (pesticidy, herbicidy, zbytkové léky v pitné vodě) či fyzikálním působením (záření, znečištěné životní prostředí). 

Jednou z cest, jak podpořit odolnost a rovnováhu těla, jsou i adaptogeny. Přesné adaptogenní účinky podrobně zkoumají vědecké studie. Obecně ale můžeme říct, že houby a byliny s adaptogenním působením pomáhají normalizovat hladiny kortizolu a tím lépe odolávat jeho dlouhodobým vlivům.  

 

Co říkají o adaptogenech vědecké studie?

Jednou z hypotéz, jak funguje adaptogen, je představa, že ovlivňuje zpětnovazebný mechanismus mozku pro regulaci stresového hormonu. Tento mechanismus je totiž při chronickém stresu vypnutý, a proto tělo i bez jasného akutního stresoru udržuje hladinu kortizolu v krvi vyšší. Některé látky obsažené v adaptogenních rostlinách mohou tuto funkci ovlivnit. 

Již starší studie z roku 2009 ukazuje, že aktivní složka ženšenu ginsenoside (Rg1) interaguje s vazebnými místy na glukokortikoidovém receptoru (GR) a chová se jako částečný agonista GR. Adaptogeny stimulují hormon neuropeptide-Y (NPY), jehož uvolněním do krevního oběhu dochází ke zvýšení rezistence proti stresu. To vede k ochranným adaptivním účinkům na stres prostřednictvím různých mechanismů endokrinního, imunitního, kardiovaskulárního, centrálního nervového a gastrointestinálního systému (Panossian et al., 2009). 

 

  • Adaptogeny také vykazují antioxidační a detoxikační účinky (Hybertson et al., 2011). Goldberg et al. (1971) zase uvádí, že sibiřský ženšen může snižovat toxický efekt cytostatických léků.  

 

Ashwagandha 

  • Může pozitivně přispět k dobré náladě, podporuje duševní pohodu a celkovou relaxaci https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34254920/ uvádí, že cestou HPA osy a vlivu na GABAnergné systém mozku. 

  • Působí jako antioxidant, čímž přispívá k ochraně buněk. 

  • Podporuje normální funkci reprodukčního a dýchacího systému. 

  • Podporuje také správnou funkci kardiovaskulární soustavy a u sportovců přispívá k lepší výdrži. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33670194/ 

 

Rhodiola 

  • Podporuje normální funkci nervové soustavy, přispívá k celkové pohodě a lepší kognitivní výdrži. 

  • Podporuje normální funkci srdce a cév, čímž může přispívat k lepší výdrži, nejen u sportovců https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22643043/ 

  • Přispívá ke snížení míry stresu, emoční pohodě a celkové kondici. 

 

Bazalka posvátná (Tulsi) 

  • Pozitivně přispívá k vitalitě, celkové pohodě a relaxaci. 

  • Jako antioxidant se podílí na ochraně buněk před vnější zátěží a oxidačním stresem. 

  • Je balzámem na nervy, který podporuje duševní a kognitivní činnost. 

  • Podílí se na správné funkci přirozené obranyschopnosti. 

  • Zahraniční studie přirovnávají pravidelné pití čaje z tohoto druhu bazalky k pravidelnému praktikování jógy.

 

Maca (Řeřicha peruánská) 

 

Asparagus (Chřest) 

  • Podporuje menstruační i menopauzální komfort a celkovou životní energii. 

  • Přispívá k normální funkci mužského i ženského reprodukčního systému, a proto je vhodnou volbou pro páry, které hledají přírodní podporu otěhotnění. 

  • Podílí se na duševní pohodě, protože harmonizuje stresovou reakci těla, která ovlivňuje hormonální systém. 

  • Podílí se také na normální funkci močového měchýře.  

 

Kozinec (Astralagus) 

  • Podporuje normální imunitu a odolnost. 

  • Přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem. 

  • Podporuje mužský reprodukční systém, jelikož může mít vliv na pohyblivost spermií hormonální rovnováhu u mužů.

  • Má také vliv na premenstruační, menstruační a menopauzální komfort. 

  • Přispívá k normální funkci cévní soustavy.  

Autor článku: Mgr. Alžběta Motlová

×