Glutathion - král všech antioxidantů!
Známe ho také jako krále všech antioxidantů. Tuto tělu velmi vlastní látku tvoří tři aminokyseliny: cystein, kyselina glutamová a glycin. Glutathion je pro tělo velmi důležitý, a proto ho umí vytvořit každá buňka našeho těla. Podílí na udržení stálosti vnitřního prostředí a antioxidační kapacitě těla - představuje vůbec nejsilnější antioxidant v těle, který řídí funkci dalších antioxidantů. Při boji s volnými radikály stojí hned v první linii a pomáhá zabránit poškození buněk vlivem znečištěného prostředí, nevhodné stravy a přemíry stresu.
Jaké má glutathion účinky
Nejsilnější antioxidant lidského těla ovlivňuje mnoho reakcí. Mezi funkce glutathionu patří:
- Silná antioxidační aktivita, která přispívá k ochraně buněk v době zvýšeného oxidačního stresu.
- Podílí se na detoxikačních mechanismech (odstranění cizorodých a odpadních látek z těla).
- Ovlivňuje metabolismus krevních buněk.
- Ovlivňuje produkci některých aktivních látek imunity (leukotrieny).
Nejsilnější antioxidant
Funkcí antioxidantů je ochrana buněk před oxidačním stresem. Glutahion pomáhá přeměnit reaktivní formy kyslíku (volné radikály) na neutrální formu. Volné radikály v těle vznikají běžně a tělo má propracovaný systém pro jejich efektivní odstranění. Pomocí enzymu glutathion-S-transferázy dochází k navázání glutathionu na reaktivní sloučeniny, jejich neutralizaci a následnému vyloučení z organismu. Při zvýšeném oxidačním stresu (nemoc, znečištěné prostředí, stres, toxiny) mohou být tyto mechanismy přetížené a odstranění kyslíkových radikálů ne zcela efektivní. Jejich hromadění může poškodit důležité buněčné struktury, vést k předčasnému stárnutí, horšímu snášení stresu a celkově snížené výkonnosti, fyzické i psychické.
Proč je glutathion králem antioxidantů?
Protože patří mezi sloučeniny, které nejvíce stimulují cestu Nfr2. Jedná se o regulační mechanismus genů, který se významně podílí na detoxikaci těla. Vědci ze Školy veřejného zdraví Johnse Hopkinse Bloomberga zjistili, že aktivace Nfr2 vede k zásadnímu zvýšení antioxidačních a detoxikačních látek v těle, a zároveň k potlačení vzniku volných radikálů.
Glutathion umí tvořit mnoho buněk v těle, ale největší množství ho vzniká v játrech. Více o vlivu antioxidantů na anti-aging a stárnutí najdete v článku: Nejlepší anti-aging účinné látky.
Detoxikace
Játra představují hlavní detoxikační orgán, který se denně setkává s velkým množstvím odpadních metabolitů, patogenů, xenobiotik, těžkých kovů a toxinů z vnějšího prostředí. Právě za pomoci glutathionu dochází v játrech k jejich transformaci na látky, které tělo nepoškozují a mohou být bezpečně odstraněny močí a stolicí. Když detoxikační procesy v těle fungují správně a nejsou přetížené, pocítíme to na vlastní kůži - máme dostatek energie, lepší koncentraci a dobře se nám spí.
Krevní buňky a imunita
Glutathion najdeme i uvnitř červených krvinek, ve kterých se stará o jejich stabilní vnitřní prostředí. Tělo jej využívá v metabolismu vitamínu C, při tvorbě imunitních působků (leukotrieny), při aktivaci enzymů i pro transport některých živin a látek.
Co snižuje hladinu glutathionu?
Produkce glutathionu přirozeně klesá s narůstajícím věkem. Dlouhodobě může vést k vyšší spotřebě antioxidantů:
- Špatná životospráva – sedavý životní styl, imobilizace, nevhodné stravovací návyky, nadbytek jednoduchých cukrů, konzumace velkého množství průmyslově zpracovaných potravin, nadměrné množství toxických látek ve stravě
- Život ve znečištěném prostředí a silná zátěž toxiny
- Vystavení chemickým látkám
- Dlouhodobě nadměrná fyzická i psychická zátěž (nemoc, intenzivní trénink, psychické obtíže, pracovní stres)
- Nedostatečné množství pohybu
- Dlouhodobý nedostatek spánku
- Kouření a nadměrná konzumace alkoholu
Jak zvýšit hladinu glutathionu?
Řada běžných potravin obsahuje glutathion. Běžný člověk přijme stravou zhruba 35 mg denně, což je bohužel velmi málo. Doporučená dávka gluthationu se pohybuje mezi 50 - 1000 mg (oficálně nebyla stanovena, vyplývá z klinických studií). Studie ale ukazují, že běžný příjem glutathionu z potravin se pohybuje pouze mezi 2,9 do 131 mg denně. Při přípravě jídla se snažte o šetrnou tepelnou úpravu nebo potraviny konzumujte syrové. U glutathionu sice nedochází k tak výraznému úbytku jako u vitamínu C, i tak však jeho obsah klesá při tepelné úpravě.
Potraviny bohaté na glutathion a látky zvyšující jeho hladinu
- Maso (drůběží libové, losos)
- pivovarské kvasnice, syrovátka
- luštěniny a quinoa
- zelenině, která je bohatá na síru (brokolice, květák, chřest, zelí, česnek, cibule, kapusta,...)
- ovoce (jahody, meloun, pomeranče)
- mořské guso řasy
- lněné semínko, ořechy
- bylinky (řeřicha, extrakt ze zeleného čaje, ostropestřec mariánský)
- koření (extrakt z japonského šafránu, kurkumy)
- fytonutrienty (sulforafan, přítomný v například brokolici; polyfenol pterostilben)
- zvýšený příjem vitamínu C
Funkci glutathionu v organismu podporují vitamín E, vitamín C, omega 3 mastné kyseliny a selen.
- Selen tělo spotřebovává při tvorbě glutathionu.
- Omega 3 mastné kyseliny mohou ovlivnit transport a syntézu glutathionu.
- Vitamíny C a E pomáhají k vyšší hladině tím, že samy mají antioxidační kapacitu. Tělo je může využít tam, kde by muselo použít glutathion. Tím dochází k šetření glutathionu a jeho vyšší hladině v těle.
Pohyb a hladiny glutathionu
Další odpovědí na otázku, jak zvýšit glutathion, je cvičení, které navíc posiluje srdce a imunitu. Zatímco pravidelný trénink zvyšuje hladiny glutathionu, dlouhodobá inktivita hladinu snižuje, což může být problém u starších nebo nemocných lidí.
- Studie v časopise Sports Medicine uvádí, že obzvlášť u starších lidí, kde je pokles glutathionu daný fyziologicky a zpravidla zhoršuje celkovou funkci organismu, představuje pohyb jeden z efektivních způsobů, jak glutathion navýšit přirozeně a snížení kompenzovat.
Suplementace
Hladinu glutathionu můžeme navýšit kvalitním doplňkem stravy. Absorpce ze střeva minimální, protože většina glutathionu se rozpadne v žaludku mnohem dříve, než se stihne vstřebat. Ze zkušenosti odborníků z Institutu funkční medicíny a výživy doporučujeme liposomální glutathion, který nabízí skvělou vstřebatelnost a nejlepší účinky.
Narozdíl od jiných variant je jeho výhodou odolnost při průchodu zažíváním a snadné vstřebávání. Díky fosfolipidovému obalu se vstřebává přes střevní stěnu přímo, proto jeho absorpce není závislá na dostupnosti přenašečů ze střeva do krve.
Další možností, jak doplnit glutathion, je užívání látek, ze kterých se v těle glutathion tvoří (prekurzory) nebo podporují jeho tvorbu - například NAC (cystein), glycin, kyselina alfa-linoová, selen.
Velmi oblíbená varianta intravenózní podání glutathionu, které u nás zatím není moc rozšířené.
Zdroje:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8451550/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10448900/
https://ifmv.cz/glutathion-jak-dosahnout-maximalniho-antioxidacniho-potencialu-a-jak-navysit-jeho-tvorbu/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6770193/#B87-nutrients-11-02073
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6522248/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4684116/
https://www.healthline.com/nutrition/how-to-increase-glutathione
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0889157589900045
https://www.researchgate.net/profile/Gladys-Block/publication/21582175_Glutathione_in_Foods_Listed_in_the_National_Cancer_Institute's_Health_Habits_and_History_Food_Frequency_Questionnaire/links/57313b9008ae100ae55750c0/Glutathione-in-Foods-Listed-in-the-National-Cancer-Institutes-Health-Habits-and-History-Food-Frequency-Questionnaire.pdf