4 důvody, proč se otužovat
Nemusíte skákat do ledového rybníku ani chodit bosí po lese, abyste pocítili výhody otužování a uzemňování (grounding, earthing). Fascinující výsledky studií potvrdily, že i krátkodobé vystavení studené vodě přináší dlouhodobé pozitivní změny v imunitním i lymfatickém systému. Navíc vám zlepší náladu, protože zvyšuje dopamin (hormon štěstí) o 250 %!
Co přesně se děje ve vašem těle, když se otužujete? Pojďme se podívat na všechny fyziologické změny a proč stojí za to dát si denně studenou sprchu alespoň na pár vteřin!
V tomto článku se dozvíte:
- Jak otužování posiluje imunitní systém a zlepšuje odolnost vůči nemocem?
- Vystavení chladu aktivuje produkci nejsilnějších antioxidantů v těle - kterých?
- Aktivace proteinů chladového šoku pomáhá hojit rány, udržet svaly i předcházet neurodegenerativním onemocněním.
- Může otužování podpořit detoxikaci těla?
- Fascinující výsledky studií, které můžeme uplatnit v každodenním životě, včetně Wim Hofa!
- Jak se začít otužovat a neprochladnout?
- Co je to grounding a může spojení se Zemí aktivovat imunitu?
Reakce na chladový šok a hormeze
Pokud se tělo velmi rychle ochladí, reaguje řadou akutních fyziologických procesů. Hlavním cílem této reakce je snížit ztráty tepla z těla a zároveň zvýšit produkci tepla uvnitř organismu. Dlouhodobé vystavení nadměrnému prochladnutí i přehřátí může mít negativní dopady, ale pokud změnu teplot dávkujeme kontrolovaně, můžeme využít biologický jev známý jako hormeze.
Hormeze je proces, který by se dal charakterizovat jako "co tě nezabije, to tě posílí". Během hormeze může být malé množství stresujících faktorů velmi prospěšné pro zdraví a délku života. Aktivuje totiž mechanismy dlouhověkosti a přizpůsobí vás tak, abyste byli příště odolnější.
1. Otužování posiluje imunitní systém
Studená voda aktivuje sympatický nervový systém, část nervového systému, která řídí naši reakci "bojuj nebo uteč" (automatická fyziologická reakce na událost, která je vnímána jako nebezpečná nebo stresující). Při jeho aktivaci dochází ke zvýšení hladiny stresových hormonů, jako je kortizol a noradrenalin.
Noradrenalin se produkuje v nadledvinkách a některých oblastech mozku, zvyšuje srdeční frekvenci, aktivuje termogenezi (zvyšování tepla v těle díky urychlování metabolických procesů), stahuje cévy (aby se snížily tepelné ztráty) a moduluje imunitní funkce.
Ze studií víme, že vystavení chladu může zvýšit hladinu noradrenalinu o 200-300 %, což následně potlačuje zánětlivé cytokiny, malé bílkoviny, které hrají klíčovou roli v zánětlivých reakcích. A právě zde vzniká spojení mezi otužováním a imunitním systémem, které může z dlouhodobého hlediska zvyšovat naši odolnost vůči nemocem.
Podívejme se blíže, jak na chlad reagují imunitní buňky
V současné době existuje mnoho zajímavých studií, které prokazují pozitivní vliv vystavení chladu na naše imunitní buňky. V jednom výzkumu vědci zjistili, že každodenní studená sprcha zvyšuje počet bílých krvinek bojujících s nemocemi. Vysvětlují, že když se tělo během studené sprchy a po ní snaží zahřát, zrychluje se metabolismus a aktivuje se imunitní systém, což vede k uvolňování většího počtu bílých krvinek.
Ve výzkumu byly zdůrazněny zejména některé typy buněk, na které mají dávky chladu pozitivní vliv. Při krátkém každodenním studeném stresu se zvyšuje produkce a aktivace "přirozených zabijáckých buněk", známých jako NK buňky (Natural Killer cells), které hrají klíčovou roli v boji proti všem možným onemocněním.
Stejná studie spolu s dalšími dvěma prokázala také zvýšení počtu cytotoxických T-buněk neboli T-lymfocytů, které jsou dalším významným faktorem v adaptivní (získané) imunitě a podílejí se na boji proti patogenním mikroorganismům. V rámci tohoto výzkumu se ukázalo, že krátkodobý denní chladový stres po dobu 8 dnů, zlepšil schopnost myší přežít nitrobuněčné onemocnění způsobené parazitem Toxoplasma gondii.
Jste stále s námi? Pokračujeme!
2. Otužování zvyšuje tvorbu antioxidantů v těle
Antioxidanty jsou látky, které přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem tím, že neutralizují škodlivé volné radikály. Oxidativní stres způsobuje nemoci a předčasné stárnutí. Věděli jste, že naše tělo si antioxidanty dokáže samo vyrobit, pokud mu poskytneme správné nástroje?
Jedna studie zjistila, že lidé, kteří pravidelně plavou ve studené vodě, mají vysokou hladinu glutathionu, což je antioxidant důležitý pro detoxikaci a boj proti oxidačnímu stresu. Významné zjištění ukazuje, že chlad vyvolává zvýšenou antioxidační obranu na buněčné úrovni.
Zajímavé také je, že vystavení studené vodě zpočátku způsobuje v těle oxidační stres, ale při pravidelném působení se tělo přizpůsobí a antioxidační reakce se zvyšují. Tento proces je opět v souladu s hormezí, kterou jsme si ve stručnosti vysvětlili výše - co nás nezabije, to nás posílí!
3. Chlad aktivuje důležité proteiny, stavební kameny našeho těla
Terapie chladem aktivuje proteiny chladového šoku. Uplatňují se zejména v kontextu neurodegenerativních poruch a dalších onemocnění spojených s věkem.
Mezi hlavní proteiny chladového šoku patří:
- YB-1 podporuje hojení ran a pomáhá tělu vytvářet jizvy. Hraje také roli v imunitní odpovědi tím, že pomáhá přitahovat imunitní buňky do míst zánětu.
- Lin28A a Lin28B mohou pomáhat regulovat metabolismus glukózy (proces štěpení cukrů obsažených v potravinách za účelem výroby energie). Aktivace Lin28A navíc podporuje růst chrupavky a kosti.
- RBM3 může mít neuroprotektivní účinky, což znamená, že může pomáhat předcházet poškození mozku. Tato bílkovina také pomáhá tělu udržovat svalovou hmotu v době, kdy svaly nejsou používány. To může být užitečné pro sportovce, kteří si chtějí na nějaký čas odpočinout od tréninku.
- CIRP může snižovat zánět, pomáhat při hojení ran a hraje také roli v regulaci cirkadiánního rytmu, našich biologických hodin, které ovlivňují vše od stravovacích návyků až po spánek.
4. Studená voda rozproudí lymfatický systém
Lymfatický systém je síť cév, které probíhají celým lidským tělem. Jejich úkolem je pomáhat tělu odstraňovat odpad, mikroby a bakterie z buněk. Tento systém je do značné míry závislý na kontrakcích, které pumpují lymfatickou tekutinu cévami, aby se vše vyplavilo. Pokud je neefektivní a pomalý, není schopen správně čistit tekutinu, která pak stagnuje. To může vést k celé řadě příčin od běžného nachlazení přes bolesti kloubů, až po infekce a nemoci.
Když se ponoříte do studené vody, chlad způsobuje stahování lymfatických cév, což zvyšuje jejich účinnost při pumpování lymfatických tekutin po těle a odplavování odpadních látek. To také vyvolává reakci bílých krvinek našeho imunitního systému, které napadají a ničí nežádoucí látky v lymfatické tekutině.
Další fascinující výsledky studií, které můžeme uplatnit v každodenním životě
- Ve jedné studii s více než 3000 lidmi vědci zjistili, že ti, kteří denně končili sprchování 30 sekundami studené vody, byli o 29 % méně nemocní.
- V další studii lidé, kteří pravidelně plavali ve studené vodě, měli o 40 % méně infekcí horních cest dýchacích.Vzorky jejich krve ukázaly jeden z důvodů zvýšené imunity, a to zvýšenou antioxidační ochranu.
- Možná už znáte průlomovou studii Wima Hofa, který prokázal vědomou kontrolu nad svým imunitním systémem díky meditaci, dýchání a studené vodě, když mu byl aplikován mrtvý kmen bakterie e.coli. Může to znít jako superschopnost, ale výsledky byly zopakovány.
- Jiná nizozemská studie nechala skupinu dobrovolníků cvičit meditaci, hluboké dýchání a techniky ponoření do studené vody. Poté jim byl podán bakteriální endotoxin, což je látka, která může vyvolat silnou zánětlivou reakci. Oproti skupině, která tyto techniky neprováděla, měli zvýšenou produkci protizánětlivých mediátorů, které brání nadměrné zánětlivé reakci v těle. V tomto konkrétním případě můžeme přičíst terapii studenou vodou zásluhu za to, že si lidé vyvinuli vyšší míru odolnosti vůči stresu - opět se jednalo o hormezi.
Jak se začít otužovat a neprochladnout?
Otužování může být skvělým způsobem, jak posílit svou imunitu a zlepšit celkové zdraví, ale je důležité začít s opatrností. Zde je několik kroků, abyste se postupně přizpůsobili na chladnější podmínky:
- První týden: Zakončete sprchování studenou vodou na 10-20 vteřin.
- Druhý týden: Střídejte horkou a studenou vodu každých 20-30 sekund, zvládněte aspoň 3 kolečka.
- Třetí týden: Prodlužujte dobu pod studenou vodou, dokud nejste schopni vydržet alespoň 2-3 minuty.
Následně se můžete odhodlat k ponoření do studené vody.
Na co ještě myslet?
- Během sprchování nebo ponoření do studené vody se soustřeďte na své dýchání. Dýchejte hluboce a klidně, což pomůže uvolnit stresovou reakci těla.
- Důležité je provádět otužování pravidelně, ideálně každý den nebo alespoň několikrát týdně.
- Po otužování se rychle ohřejte teplým oblečením nebo cvičením.
Vyzkoušejte i uzemňování neboli grounding, earthing!
Nejen otužování, ale i kontakt se zemí má úžasný vliv na náš organismus.
Jak to funguje? Tělo má elektrický náboj, který je způsoben přítomností iontů a elektronů v buněčných tekutinách. Zemský povrch má záporný elektrický náboj, který je na atomární úrovni plný volných elektronů. Přímý kontakt se zemí umožňuje přenos elektronů do těla, které působí jako antioxidanty, podporují rovnováhu elektrolytů a mají pozitivní vliv na organismus.
Existuje mnoho vědeckých důkazů, že kontakt s přirozeným elektrickým nábojem Země stabilizuje fyziologii na nejhlubších úrovních, snižuje záněty, bolest a stres, zlepšuje průtok krve, energii a spánek.
Naši předkové nenosili boty s gumovými podrážkami, které by je od tohoto potenciálu Země oddělovaly. Neztrácejte kontakt s přírodou a alespoň na chvilku se každý den projděte bosí po trávě nebo obejměte strom.
Přesvědčili jsme vás vyzkoušet otužování a grounding? Pár vteřin pro tolik zdravotních výhod, které může získat každý!