Adaptogeny
Nejprodávanější
Jaké jsou nejlepší? Ashwagandha, ženšen i Ginkgo biloba.
V naší nabídce máme desítky různých adaptogenů, ať už jde o byliny, houby, koření nebo plody. Některé jsou lepší pro muže, jiné pro ženy nebo seniory.
K těm nejlepším v našich doplňcích patří tyto:
Ašvaganda: tato subtropická rostlina známá i jako Ashwagandha či indický ženšen je základem tradiční indické ajurvédské přírodní medicíny. Podporuje duševní zdraví, krevní oběh, imunitu, koncentraci, sexualitu a reprodukční funkci.
Maca: maca, neboli řeřicha peruánská, patří k velmi účinným adaptogenům a přírodním stimulantům. Přirozeně se vyskytuje v oblasti Peru, konkrétně v jihoamerických Andách. Podporuje vitalitu a výkonnost, fyzické i duševní zdraví a speciálně také plodnost.
Ginkgo biloba: tato dřevina pocházející z Číny je známá už od 11. století jako adaptogen i antioxidant. Podporuje duševní rovnováhu, paměť, kognitivní funkce, přispívá k metabolismu cholesterolu a má vliv na mikrocirkulaci krevního systému.
Ostropestřec mariánský: jde o rostlinu s vynikajícími antioxidačními a hepatoprotektivními účinky. Má pozitivní vliv i na přirozenou odolnost a obranyschopnost těla a normální hladinu cukru.
Adaptogeny jsou i houby, koření, zelený čaj nebo kozinec
Pokud chcete podpořit svůj organismus v boji proti nežádoucím externím vlivům, můžou vám v tom pomoci i houby, koření, zelený čaj a některé specifické byliny.
Mezi ty nejzajímavější u nás patří následující:
Cordyceps a Reishi: cordyceps je jedna z nejcennějších hub čínské medicíny s vlivem na fyzickou výkonnost, vitalitu, vytrvalost a sexuální apetit. Reishi má zase význam pro přirozenou podporu obranyschopnosti, oběhovou soustavu a hladinu cholesterolu.
Kurkuma: toto koření je kořenem rostliny známé jako kurkumovník a mluví se o něm jako o jednom z nejzdravějších koření světa. Má vliv na fungování nervové soustavy, činnost jater, trávení, imunitu i dýchací a kardiovaskulární soustavu.
Zelený čaj: tento čaj patří mezi nejoblíbenější v Číně a Japonsku a vyrábí se z listů čajovníku čínského. Podporuje osvěžení těla a jeho fyzických a duševních schopností, chrání ho před stresem a přispívá ke spánku a obranyschopnosti.
Kozinec blanitý a Ženšen: kozinec je rozšířený v Číně a patří k adaptogenům i antioxidantům, podporuje normální hladinu cukru. Ženšen, neboli všehoj asijský, a extrakt z něj, má pozitivní účinky na mozek, nervový systém, koncentraci a paměť.
Jaké mají účinky na oblastí zdraví a jaké jsou jejich výhody
Jak už vyplývá z názvu této skupiny látek, adaptogeny mají hlavní funkci v pomoci tělu přizpůsobit se změně vnějších i vnitřních podmínek. Každá bylina, houby, koření nebo látka působí v jiné části těla a mají tak jiné výhody pro zdraví.
Oblast působení adaptogenu závisí na jeho druhu:
- Zvýšení odolnosti organismus jako celku vůči nepříznivým a náročným podmínkám a lepší adaptace vůči působícím faktorům na tělo.
- Pomoc s normalizací hladiny stresu a úzkosti, což je dané působením na vylučování známého stresového hormonu kortizolu a na jeho hladinu v organismu.
- Podpora duševního zdraví, koncentrace a celkového soustředění se, kognitivních činností a celkové duševní rovnováhy pod vlivem stresu.
- Udržování fyzické vitality, snížení pocitu únavy a vyčerpání, prodloužení vytrvalosti a lepší relaxace organismu po fyzickém výkonu.
- Podpora reprodukčního systému a jeho funkcí, některé adaptogeny mají i blahodárné účinky na libido u mužů, jiné na menstruaci žen.
- Posilnění přirozené obranyschopnosti a pozitivní vliv na funkci imunitního systému, pomoc s vykašláváním a zdravím dýchacích cest.
- Podpora fungování srdce, cév, krevního oběhu, hladiny cukru, spánku, trávení, zdraví kloubů a kostí i podpora močového systému.
Užívání adaptogenů a doporučené dávkování
Pokud jde o užívání adaptogenů, je ideální doplňovat různé druhy pravidelně každý den a dlouhodobě. Je potřeba si dát pozor na kombinaci některých rostlin či hub anebo denní dávku, kdy překročení může způsobit nežádoucí nebo vedlejší účinky.
Nejčastěji jde o trávicí těžkosti, bušení srdce a zvýšení či snížení krevního tlaku. Některé druhy doplňků, zejména houby, mají doporučené dávkování nastavené tak, že se střídají dny, kdy se suplement užívá, a dny, kdy je pauza – obvykle v poměru 5 (užívá se) ku 2 (neužívá se). Nejčastěji se doporučuje užívání nalačno, pokud jde o tabletky nebo kapsle. Některé je ale lepší užívat s jídlem.
Standardní dávka tablet a kapslí bývá v rozmezí 1 až 2 tablety (kapsle) s užitím 1x až 2x denně. Některé doplňky mají i zvýšené dávkování, které může být v objemu 3 až 10 kapslí denně. Pokud jde o prášek, běžně se doporučují 3 gramy denně.
V případě čaje se všeobecně doporučuje dávkování 1 až 3 šálky denně. Pokud jde o kapky, dávkování bývá standardně 3x denně po 10 až 20 kapkách, nebo intenzivní s užíváním až 60 kapek a taktéž 3x za den. V každém případě platí, že je třeba držet se doporučení výrobce na obale nebo v příbalovém letáku doplňku.